Innovation Scouting Report 2024 společnosti Drees & Sommer

Innovation Scouting Report 2024 společnosti Drees & Sommer

19.7. - Drees & Sommer, přední globální společnost poskytující poradenské a realizační služby v oblasti realit, průmyslu a infrastruktury, tento týden vydala svou zprávu Innovation Scouting Report 2024. V letošním roce se z hlediska technologických trendů a jejich významu v tzv. Trend Radar1 na prvním místě umístila umělá inteligence (AI) s 23,4 %, na druhém analýza velkých dat s 15,3 % a na třetím internet věcí (IoT) s 11,9 %, těsně následovanými cloud computingem a digitálním dvojčetem (digital twin).

„Tento průzkum o inovacích provádíme již čtvrtým rokem. Předpovědi z předchozího roku se v rámci našeho měření Trend Radar potvrdily, takže hlavními trendy v oblasti realit a výstavby jsou opět umělá inteligence, analýza velkých dat a internet věcí. Je však důležité, aby tyto technologie již nebyly posuzovány odděleně. Pokud dochází k jejich propojování, tak se vzájemně posilují. Díky této interakci se technologický pokrok nadále zrychluje," komentovala Hanna Huber, ředitelka sekce Innovation Management ve společnosti Drees & Sommer. „Osobní úsudek člověka má i nadále velký význam. Umělá inteligence je kopilotem a nenahrazuje člověka. Stále také chybí vysoce kvalitní data. Proto se případy použití umělé inteligence v jednotlivých fázích životního cyklu nemovitostí nevyskytují ve velkém měřítku, ačkoli nabývají na významu."

Synergie s umělou inteligencí přinese nový rozvoj: příklad digitálního dvojčete

Vývoj v oblasti generativní umělé inteligence v uplynulém roce vedl k nové a zároveň vyšší úrovni interakcí mezi různými technologiemi. Příkladem může být technologie digitálního dvojčete, která v synergii s AI narůstá na významu.

Tato technologie má i nadále silnou celosvětovou tržní hodnotu 9,9 miliardy USD a předpokládá se, že v období 2024 až 2032 dosáhne průměrné míry růstu 33 %. Kromě běžného využití jako generátor digitálních obrazů budov a strojů se digitální dvojče používá rovněž ve výrobním sektoru v kombinaci s Omniverse, což je platforma pro grafickou spolupráci v reálném čase vyvinutá společností Nvidia. Růst v této oblasti je poháněn možností skutečné aplikace v oblasti řízení dodavatelského řetězce s podporou analytiky velkých dat, internetu věcí a cloudových platforem. Spojení těchto dvou technologií znamená, že lze vytvářet přesná, spolehlivá a optimalizovaná digitální dvojčata, která mohou poskytnout mnohem více přesných a užitečných dat a přináší nezpochybnitelné výhody. Například společnost Nvidia zkonstruovala digitální dvojče Země, které má zlepšit předpovědi přírodních katastrof a umožnit včasné zahájení příslušných ochranných opatření. Očekává se, že již tak značný význam digitálního dvojčete bude zastíněn jeho integrací s umělou inteligencí.

Nový trend na obzoru: kvantová výpočetní technika

Trend Radar společnosti Drees & Sommer ukazuje, že kvantová výpočetní technika je nově vznikající oblastí výzkumu, která v současné době přitahuje zvýšený zájem. Přestože tato technologie zatím není široce využívána, kvantová výpočetní technika je považována za technologii s významným potenciálem. V roce 2022 dosáhla hodnota trhu 1,9 bilionu USD a očekává se, že do roku 2032 vzroste na 42,1 bilionu USD. Kvantové počítače jsou při rozpoznávání a analýze složitých vzorců a vztahů ve velkých souborech dat efektivnější než běžné počítače. Podle Future Today Institute bude mít kvantová výpočetní technika do pěti let význačný dopad zejména v oblastech kryptografie, bezpečnosti, optimalizace a simulace, strojového učení a umělé inteligence.

AI: od vize k realitě za podpory současného rozmachu startupové scény

Umělá inteligence se během velmi krátké doby vyvinula z vize v realitu. Od konference v Dartmouthu v létě roku 1956, kde vznikl termín umělá inteligence (AI), se tato oblast výzkumu rychle rozvíjela. Umělá inteligence zažívá v posledních letech silný vzestup, zejména díky generativní umělé inteligenci (GenAI). V širokém spektru aplikací umělé inteligence se strojové učení a hluboké učení zaměřují na porozumění složitým konceptům, rozpoznávání vzorů a vyhodnocování nuancí přirozeného jazyka.

Trh s generativní AI v realitním odvětví bude výrazně růst. Podle prognóz se očekává, že do roku 2032 se velikost globálního trhu zvýší na přibližně 102,78 miliardy USD a poroste složenou roční mírou růstu (CAGR) 11,2 %.

Motorem současné digitalizace jsou startupy. Využívají nové technologie a vyvíjejí inovativní obchodní modely. To dokazuje současný boom na scéně startupů zabývajících se umělou inteligencí. Podle každoroční analýzy institutu appliedAI pro Evropu bylo v roce 2023 v Evropě přibližně 6 300 AI startupů, z nichž 10,6 % je klasifikováno jako generativní AI startupy. Nacházejí se po celé EU, ale většina AI startupů sídlí v Německu. V celosvětovém měřítku je přibližně čtvrtina všech AI startupů v USA.

Možné aplikace umělé inteligence ve stavebnictví a realitním odvětví

Umělá inteligence má ve stavebnictví a realitním sektoru širokou škálu potenciálních aplikací a řadu příležitostí, které mohou toto odvětví významně ovlivnit a posunout vpřed. Odvětví má ale před sebou dvě velké výzvy. První je motivovat lidi, aby se změnám spojených s AI přizpůsobili. A druhou je způsob, jakým se společnosti s těmito změnami vypořádají.

Jedním z příkladů je plánování a optimalizace s podporou umělé inteligence, kdy technologie AI přispívají k inteligentnímu navrhování prostor, energetické účinnosti a optimalizaci využití stávajících provozů. Technologie AI lze využít rovněž pro úkoly, jako je výběr a analýza pozemků, management výběrových řízení a analýza a prediktivní modelování technických zařízeních budov. Další důležitou aplikací je využití generativního navrhování v modelech BIM. AI umožňuje vytvářet spolehlivé a nákladově efektivní návrhy zkoumáním tisíců potenciálních variant návrhu budov.

„Společnosti musí dosáhnout určité úrovně digitální vyspělosti, aby mohly co nejlépe integrovat a využívat nové technologie v každodenním provozu. Proto budou firmy nejen v České republice, ale v celém odvětví, potřebovat silné vedení, které bude ochotné aplikovat nové technologické trendy a nebude se obávat vyplývajících provozních změn. To zabezpečí zvýšenou efektivitu a možnost postavit se budoucím konkurenčním výzvám,“ uvedl Zdeněk Kovář, Managing Director Drees & Sommer pro Českou republiku.

Podle letošní studie PMRE Monitor - studie trhu s umělou inteligencí - je jednou z největších příležitostí pro využití umělé inteligence zvyšování efektivity a kvality prostřednictvím snižování procesních nákladů. Tyto oblasti jsou těsně následované zvyšováním kvality dat pomocí automatizovaného vytváření a sběru dat díky umělé inteligenci a rovněž za podpory optimalizace podnikových procesů na základě AI automatizace, analýzy zranitelnosti a systémů včasného varování. Pokud porovnáme různé služby poskytované ve stavebnictví a realitním sektoru, vidí PMRE Monitor v současné době největší potenciál AI ve správě dat a dokumentů a v reportingu. Za oblasti s velkým potenciálem jsou považovány také účetnictví a správa budov, oceňování, finance a strategické řízení nemovitostí. Vzhledem k současné vysoké poptávce po monitorování předpisů nabízí AI řadu potenciálních aplikací i v oblasti ESG.

Celé znění Innovation Scouting Report 2024: Drees & Sommer Innovation Scouting Report 2024

(pav)

Foto: Drees & Sommer

spinner