7. ledna 2010
V pražském hotelu Olympik – Artemis se v listopadu uskutečnil třetí ročník Českého a slovenského obalového kongresu. Jednání odborníků završila valná hromada organizátora kongresu, obalové asociace SYBA, a slavnostní společenský galavečer spojený s předáváním ocenění Obal roku 2009.
Kongres zahájil přivítáním návštěvníků prezident obalové asociace SYBA a generální ředitel SCA Packaging ČR Filip Jirout.
První přednáška patřila doc. Jaroslavu Dobiášovi z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, který účastníkům představil obor nanomateriálů a jeho využití v praxi. Využití nanomateriálů v obalové technologii je široké: mohou například snižovat propustnost obalů nebo působit antibakteriálně. V potravinářských obalech najdou využití také „inteligentní“ obaly, na jejichž povrchu jsou nanosenzory, které dokáží detekovat přítomnost patogenních toxinů či nebezpečných chemikálií. Protože však průmysl využívá nanomateriály, které nejsou v přírodě běžné, je jejich vliv na životní prostředí nejasný, uvedl v závěru svého vystoupení doc. Jaroslav Dobiáš.
To, že nanomateriály mohou představovat i rizika, zaznělo také v přednášce Prof. Petera Šimka z Výzkumného ústavu potravinářského v Bratislavě. Nemáme dostatek informací o chování nanočástic, o jejich pronikání do lidského organismu ani o tom, jak v něm působí či zda nemohou reagovat s lidskou DNA, řekl. Při využívání nanočástic pro potravinářské obaly je proto podle něj třeba opatrnosti.
V dalších vystoupeních představil například Peter Ploneer japonskou společnost Sojitz Europe, která dodává pro obalový průmysl materiály nahrazující tradiční sklo či plech. Peter Ploneer dále upozornil na inovaci EVOH bariérových fólií G-Soarnol, která nahrazuje PVDC smrštitelné bariérové fólie (pro balení sýrů), lamináty PP/EVOH/PP pro misky, vaničky a PET-SiOx/OPA/CPP i pro víčkovací fólie.
Tajemník asociace SYBA Ing. Vlado Volek informoval o otázkách spojených s evropskou legislativou (nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 178/2002/ES; nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1935/2004/ES a nařízení Komise č. 2023/2006/ES). Upozornil také na nezbytnost zavádění systému sledování obalů (obalových materiálů) pro balení potravin.
Světem značení na obalech včetně historie čárových kódů provedl posluchače Jiří Pařízek ze společnosti Eprin, který také představil využití technologie RFID v obtížném prostředí. Eprin úspěšně realizovala projekt KEG sudů pro společnost Kofola a musela přitom překonat dvě těžké překážky, které pro radiofrekvenční přenos informací představují kov a kapalina.
Galavečer s vyhlášením cen
Po řadě dalších zajímavých přednášek se účastníci obalového kongresu večer sešli v prostorách hotelu Olympik – Artemis na Obalovém galavečeru. Společenské akce se účastnilo téměř 250 hostů z řad výrobců obalů, konstruktérů, designérů, uživatelů i dalších odborníků.
Vrcholem večera bylo slavnostní předávání ocenění za 43 úspěšných výrobků. Odborná komise rovněž vyhlásila speciální cenu předsedkyně komise pro nejlepší exponát, kterým se stal obal pro solární kolektor společnosti THIMM Schertler. Z rukou předsedkyně komise Ing. Jany Lukešové převzal vrcholné ocenění zástupce společnosti Roman Doležal.
(pat) www.syba.cz