1. října 2010
Výpočetní a audiovizuální technika, spotřební elektronika, citlivé měřicí přístroje, telekomunikační a datová zařízení, optické kabely nebo také letecké přístroje. Všechna tato velmi drahá a citlivá zařízení a komponenty se obvykle zahrnují pod název high-tech výrobky. Vyžadují speciální zacházení i při distribuci a skladování. Nároky jejich výrobců na kvalitu a spolehlivost logistických služeb jsou mimořádné. Podle poskytovatele logistických služeb Schenker, spol. s r. o., který je součástí koncernu DB Schenker, jeho zákazníci z této oblasti požadují téměř absolutní plnění kvalitativních ukazatelů.
Specifikem logistiky high-tech výrobků je mimořádně intenzivní přepravní tok, který je výsledkem rychlého zastarávání high-tech výrobků a technologií. Výrobci jsou tak nuceni dodávat na trh neustále nové a nové inovace. „Udržet krok s high-tech firmami dokáží pouze velké nadnárodní logistické společnosti s kvalitním zázemím a spolehlivým distribučním systémem, které jsou schopné nabídnout řešení na míru potřeb zákazníků. Dlouhodobé zkušenosti s high-tech logistikou a vysoká míra flexibility jsou také nutnými předpoklady,“ uvedl Miroslav Kičák, key account manager pro oblast electronics a high-tech společnosti Schenker, spol. s r. o.
Co vyžaduje high-tech logistika
Předpokladem pro provozování high-tech logistiky je vhodné zázemí se špičkovou skladovou technologií. Skladová hala musí být temperovaná a splňovat vysoké nároky na čistotu a bezprašnost prostředí. Naprosto zásadní roli hraje použitá skladová technologie (Warehouse Management System). Například sklad ve středočeských Modleticích, kde DB Schenker provozuje high-tech logistiku pro nejvýznamnější firmy z oboru IT, je vybaven dopravníkovým systémem. Systém dokáže rychle lokalizovat výrobky a samostatně je dopravit na místo určení. Sklady DB Schenker určené pro high-tech logistiku splňují také přísná kritéria pro eliminaci rizik TAPA A (Transported Asset Protected Association).
Specifika high-tech logistiky se řeší v detailních manuálech, které popisují jednotlivé dílčí procesy – například jak se zboží umísťuje na paletu, nakládá do vozu a zajišťuje uvnitř vozu proti pohybu. Při přepravě je na prvním místě bezpečnost, a to jak zabezpečení zboží proti poškození, tak proti odcizení. Skříňové návěsy nebo speciální typy přepravních obalů stejně jako sledování pohybu zboží pomocí GPS patří mezi běžné požadavky zákazníků.
Podrobné manuály a špičkové technologie by však samy o sobě neznamenaly nic bez vyškoleného logistického personálu, řidičů a pracovníků zákaznického servisu. Ačkoli je pravděpodobnost nahodilých událostí jako posunutí zboží v návěsu či dopravní nehoda relativně nízká, řidiči musí přesně vědět, jak v takové situaci postupovat. Jejich hlavní starostí je ovšem dovézt zboží včas na místo vykládky. Spolehlivost služby je pro high-tech firmy naprosto zásadní a plnění přísných kvalitativních ukazatelů se pravidelně vyhodnocuje.
„Pro naše zákazníky zajišťujeme hlavně klasické manipulační, skladovací a distribuční činnosti. Ve službách však nabízíme mnohem více, od vyrábění speciálních štítků podle specifikace klientů přes kompletování příslušenství (kitting) nebo sestavení výrobků (assembling) až po provádění drobných oprav (rework) nebo poskytování zpětné logistiky (reverse logistics), kdy zákazníci mohou vyměnit poškozené zboží prostřednictvím logistického centra, které pak shromážděné vadné výrobky odesílá výrobci,“ uvedl Miroslav Kičák.
DB Schenker je partnerem pro obor high-tech již mnoho let, během nichž získal s přepravami i skladovou logistikou v tomto oboru značné zkušenosti. „V rámci celé korporace DB Schenker tvoří high-tech logistika již třetinu všech poskytovaných logistických služeb,“ dodal Miroslav Kičák.
High-tech logistika v ČR dále poroste
Důležitým předpokladem, který s velkou pravděpodobností povede ke zvyšování významu high-tech logistiky v České republice, je strategická poloha země a dobrá infrastruktura. Globální firmy si ji stále častěji vybírají jako sídlo svých centrálních distribučních skladů. Spotřební elektronika se do ČR dováží především z Dálného východu, počítačové komponenty z Asie a USA. Export se týká především rozvozu výrobků z centrálních distribučních center do Evropy.
(pat) www.schenker.cz