Vzdělávání

Na Jarově připravují budoucí špičkové logistiky

Na Jarově připravují budoucí špičkové logistiky

V Praze je několik desítek středních škol různého zaměření i různé úrovně. Jen o málokteré však lze říci, že prakticky nemá konkurenci. O Střední odborné škole logistických služeb (SOŠLS) na Jarově to určitě platí. Podobných škol, kde studují společně budoucí logistici, speditéři, finančníci či pošťáci, je v celé republice jen deset. SOŠLS letos slaví své 60. narozeniny a může se pochlubit mimo jiné velmi dobrým uplatňováním absolventů v praxi.

Škola vznikla v roce 1952 jako Výcvikové středisko spojů pro přípravu pracovníků pošt. Dlouho také sídlila v prostorách hlavní pošty v ulici Politických vězňů. V roce 1996 se přestěhovala do nové budovy v areálu SOU stavebního v Praze 9 a v roce 2004 změnila starý název na současný. Škola nabízí středoškolské vzdělání ve třech oborech, které patří na trhu práce k nejperspektiv­nějším – logistika a finance, bankovnictví a poštovnictví a doprava a logistika. Všechny obory jsou zakončeny maturitní zkouškou. „V současné době u nás studuje přibližně 260 dětí, což je dáno momentálně slabšími populačními ročníky. Ideální stav by byl kolem 310 studentů,“ řekla ředitelka školy Ivana Langhammerová. Podle jejích slov škola staví na pěti základních principech – tak zvaných Pěti P – pozitivním profesionálním přístupu pedagogů ke studentům, propracovaném školním vzdělávacím programu, praxi u dlouholetých partnerů s možností budoucího uplatnění absolventů, příjemném prostředí a přijímacím řízení bez zkoušek.

S uplatněním studentů v praxi není problém

Obor spedice a logistika patří k nejvíce se rozvíjejícím odvětvím, proto také absolventi školy nemají problém získat po maturitě zaměstnání – tedy pokud se nerozhodnou pokračovat dále ve studiu například na některé z vysokých škol. „Naši studenti mají v průběhu studia čtyřtýdenní praxi u našich partnerů, kde se mohou seznámit s fungováním teorie v praxi. Spolupracujeme také například se Svazem spedice a logistiky, naši studenti se účastní soutěže Mladý speditér,“ upozornila zástupkyně ředitelky školy Jana Dušejovská.

Na příští školní rok připravuje SOŠLS novinku pro rodiče těch dětí, které se necítí na střední školu či které trochu postrašily státní maturity. „Chceme otevřít učební obor skladový operátor, ze kterého by případně ti nejšikovnější žáci mohli přejít na některý z oborů zakončených maturitou,“ uvedla Ivana Langhammerová. Současně si trošku posteskla nad chováním některých rodičů, kteří své děti chtějí za každou cenu dostat jen na gymnázium či obchodní akademii a vůbec neuvažují o jiných oborech. Absolventi odborných škol přitom mají často daleko větší šanci získat dobrou práci než studenti, kteří vycházejí například z gymnázií. „Je to běh na dlouhou trať přesvědčovat rodiče, že už při výběru střední školy by měli myslet na budoucí uplatnění v praxi,“ dodala ředitelka SOŠLS.

Tomáš Johánek

spinner