Průzkum GEFCO

Pětina českých společností zbytečně utrácí za logistické služby

Pětina českých společností zbytečně utrácí za logistické služby

PRAHA (22.5.) – Více než polovina výrobních společností v České republice má přepravu a logistiku plně centralizovanou, dalších 22 procent společností využívá částečně centralizované logistiky. Vyplývá to z průzkumu společnosti GEFCO. „Taková konsolidace logistických služeb je nejen na úrovni vyspělých ekonomik, ale v některých případech ji i výrazně překračuje," hodnotí pozitivní výsledky na českém logistickém trhu obchodní ředitel GEFCO Česká republika, Petr Zaoral.

Společnost GEFCO zjišťovala nejen současný význam logistiky pro jejich existenci, ale také předpoklady do budoucna a potřeby, které jsou s přepravními službami spojené. Z průzkumu dále vyplynulo, že stále ještě téměř 20 procent výrobních společností logistiku jako celek neřeší a spoléhá se na to, že přepravní služby si zajistí každé oddělení samo. „V důsledku toho ale tyto společnosti zbytečně utrácejí – jednají neefektivně. Podrobnější analýza, kterou společnost GEFCO v tomto segmentu realizovala, ukázala, že podniky, které přepravu a logistiku řeší pouze nebo převážně externě, dosahují o čtyři procenta vyšší produktivity práce oproti jiným firmám v jejich oboru. Podniky, které řeší logistiku a přepravu převážně interně, dosahují o 11 procent nižší produktivity práce ve srovnání s jinými firmami v jejich oboru," upozorňuje Zaoral.

Do zajištění přepravy a logistiky firmy vydávají ročně v průměru zhruba osm milionů korun ročně, zjistil průzkum dále. Úspora v rámci optimalizace přitom může dosahovat řádů až desítek procent, což je v případě středně velkých nebo velkých společností i několik milionů korun ročně. V rámci celé České republiky by se vhodným nastavením přepravních procesů daly ušetřit stovky milionů korun. „Společnosti, které dosud k optimalizaci svých logistických služeb nepřistoupily, by se na tuto oblast měly velmi rychle soustředit, protože může znamenat výraznou a zbytečnou zátěž pro jejich ekonomiku a tedy také pro jejich výkonnost," říká Petr Zaoral. Ušetřené a tedy uvolněné finanční prostředky přitom společnosti mohou využít například pro svůj další rozvoj, nebo pro splácení starších závazků.

Všem společnostem, které dosud k optimalizaci přepravních služeb nepřistoupily, doporučuje Zaoral realizaci auditu logistických služeb. Ten by měl odhalit nejen zbytečné plýtvání, ale měl by také pomoci s optimálním nastavením celého přepravního systému. „Vhodně nastavená přeprava zboží či materiálů je cestou nejen k ekonomické úspoře a zvýšení efektivity práce, ale je zásadním krokem také ke zvýšení ekologičnosti výroby," upozorňuje Zaoral na další nezanedbatelný faktor vhodného řešení této oblasti.

Průzkum dále ukázal, že téměř čtvrtina českých společností realizuje své logistické potřeby interně, naopak 44 procent společností tyto služby zásadně outsourcuje. „Vzhledem k předpokládanému pozitivnímu vývoji české ekonomiky lze předpokládat, že společnosti budou v dalších měsících logistické služby spíše poptávat u externích společností. To ostatně potvrzuje také průzkum, ve kterém desetina společností, které dosud přepravu řeší interně, zvažují hledání silného a spolehlivého partnera," říká Petr Zaoral.

Pozitivní je také výhled na vývoj logistického trhu v České republice jako celku. Téměř polovina dotázaných firem totiž očekává, že v roce 2014 bude přepravovat více než v roce 2013. Nejčastěji nárůst očekávají firmy s obratem nad 200 milionů korun ročně.

Průzkum pro společnost GEFCO realizovala od února do března 2014 výzkumná agentura B-inside s.r.o. Hlavním cílem průzkumu bylo zjistit reálný stav v oblasti logistiky v České republice. Výsledky jsou od 266 náhodně vybraných výrobních společností s obratem nad 100 milionů korun, působících na území České republiky. Díky náhodnému výběru lze považovat výsledky za reprezentativní a zobecnitelné pro zkoumanou skupinu.

(tj)

spinner