21. března 2012
Ve střední Evropě loni navzdory současnému stavu globální ekonomiky panovala mimořádná poptávka po průmyslových – logistických i výrobních – prostorách. Celkem si jich jejich uživatelé v České republice, Polsku, Slovensku, Maďarsku a nově zařazenému Rumunsku najali 3,2 milionu m2 a významně tak překonali i dosud rekordních 2,8 milionu m2 z roku 2008.
Číslo, které na konci února zveřejnila poradenská společnost Cushman & Wakefield, je nejvyšší od roku 1998, kdy data o poptávce v jednotlivých zemích regionu pravidelně zpracovává. Celková výstavba ploch určených k pronájmu se od počátku sledování přiblížila 15 milionům m2.
„Poptávky firem po kvalitních skladových a výrobních prostorách ve střední Evropě jsou založeny na důvěře v tento trh. Před dvěma třemi lety ovládly světový trh obavy a firmy své plány na rozšíření či přestěhování výroby odložily. Období nejistoty je přimělo k hledání co nejefektivnějšího řešení,“ zdůvodnil překvapivě vysokou poptávku na konci února na tiskové konferenci v Praze vedoucí středo-evropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil.
Na vysoké poptávce se podle něj odráží jak stav ekonomiky, tak i „apetit investorů“. „Střední Evropa prokázala značnou stabilitu trhu, její dalšími nepochybnými výodami jsou relativně levná pracovní síla, geografická blízkost ke stabilním západoevropským trhům a potenciálně stále rostoucí spotřebitelský trh,“ dodal.
Celkem loni zákazníci podle Ferdinanda Hlobila na celém středoevropském trhu uzavřeli na příštích pět let kontrakty v celkové hodnotě 600 milionů €. „Musí mít rekordní objem zakázek, když uzavírají takové smlouvy na pronájem,“ zdůraznil.
V čele Polsko a Slovensko
Nárůst generovalo především Polsko, kde se uskutečnilo téměř 60 procent objemu veškerých loňských pronájmů. Přispěl k tomu například rozvoj kapacit pro „velkou logistiku“ spotřebního zboží ve Slezsku, řekl Ferdinand Hlobil. Na Slovensku se objem pronájmů ve srovnání s rokem 2010 dokonce téměř zdvojnásobil. Česká republika naopak zaznamenala mírný pokles z 863 na 772 tisíc m2, ovšem z bezkonkurenčně nejvyšší úrovně (v přepočtu na počet obyvatel).
Poměr vlastních a pronajatých prostor se v čase mění. Ferdinand Hlobil odhaduje, že v současné době tvoří pronájmy více než polovinu celkových kapacit.
Pozitivní trendy
Pozitivní trendy na trhu logistických nemovitostí, který může sloužit jako indikátor hospodářského vývoje v nejbližší budoucnosti, potvrzují i údaje o nové výstavbě a míře nepronajatosti již vybudovaných kapacit. I když objem nové výstavby loni zůstal se zhruba 800 tisíci m2 jen asi na úrovni roku 2004, začíná již po prudkém poklesu v důsledku krize opět opatrně růst. V České republice loni vzrostla nová výstavba meziročně ze 195 na 334 tisíc m2. Spolu s nízkou mírou neobsazenosti ve výši 6,3 procenta to je podle Ferdinanda Hlobila pro českou ekonomiku „velice dobrý signál“. Jestli se však skutečně jedná o změnu trendu, to budou muset potvrdit až letošní údaje, řekl.
Nárůst stavebních aktivit ovšem pocítilo hlavně Slovensko, kde loni developeři ve srovnání s rokem 2010 vybudovali desetinásobek ploch, celkem 60 tisíc m2. S „nezdravou“ hodnotou 4,2 procenta se však země nadále pohybuje výrazně pod ideální mírou obsazenosti mezi osmi a deseti procenty. „Pokles pod deset procent by měl postupně stimulovat investice do nové výstavby. Developeři na tento podnět čekají, otázkou je však stále zajištění financování nových projektů ze strany bank,“ řekl k tomu Ferdinand Hlobil. „Mám však již signály od tří velkých developerů, že na Slovensku plánují nové projekty,“ dodal.
V Maďarsku naopak zůstává více než pětina ploch nabídnutých k pronájmu volných; celkem se v celém regionu podíl volných ploch v průměru pohyboval lehce přes deset procent. Pohyby ve výši nájemného byly v zemích střední Evropy za posledních dvanáct měsíců minimální, základní nájemné se nyní pohybuje mezi 3,5–3,7 €/m2 za měsíc.
I když neexistují srovnatelné údaje, je dosud ve střední Evropě ještě velký prostor pro další růst. Podle odhadu Ferdinanda Hlobila je například ve Velké Británii, Francii nebo Španělsku k dispozici dvojnásobek ploch než ve všech pěti sledovaných zemích střední Evropy. Zejména Polsko je z tohoto pohledu velmi poddimenzované, poznamenal Ferdinand Hlobil.
Letos další mírné oživení
„Pro letošní rok očekáváme pokračující mírné oživení nové výstavby, kterou stimuluje především nízká nepronajatost v nejatraktivnějších lokalitách. Na straně poptávky budou zřejmě maloobchodní řetězce nadále zvyšovat efektivitu skladových kapacit, aby zajistily zásobování svých síti. Také poptávka po výrobních prostorách, hlavně ze strany automobilových výrobců napojených na německou ekonomiku, by mohla pokračovat. Výkon trhu by mohl být přibližně na hodnotách loňského roku,“ uzavřel Ferdinand Hlobil.
Cushman & Wakefield je největší soukromá firma poskytující služby v oboru komerčních nemovitostí na světě. Byla založena v roce 1917 a v současné době provozuje 234 kanceláří v 61 zemích s více než 13 tisíc zaměstnanci. Na český trh vstoupila v roce 1993 a nyní ve své pražské a bratislavské kanceláři zaměstnává 128 pracovníků.
(spa)