transport logistic china 2014

Šanghaj představila příležitosti v asijské logistice

Šanghaj představila příležitosti v asijské logistice

Za velkého zájmu logistických odborníků i výrobních a obchodních firem se v polovině června v čínské Šanghaji uskutečnil 6. mezinárodní veletrh transport logistic china. Tato bienální přehlídka světové logistiky a dopravy bývá označována za „logistický most mezi Východem a Západem“ a letos se díky rostoucí účasti návštěvníků i vystavovatelů z celého světa tento most opět rozšířil a nabral na kapacitě. Na transport logistic china samozřejmě nechyběly ani logistické firmy z České republiky.

Hlavní veletrh pro dopravu a logistiku v Asii nabídl návštěvníkům jedinečný pohled na podobu současné světové logistiky – a představil příležitosti, které pro ni Asie skýtá. V Šanghaji se prezentovalo moderní řešení zásobovacích řetězců, spedice, logistické služby, sklady, vybavení, doprava, přístavy a řada dalších věcí z logistického a dopravního oboru. To vše v Číně, která je podle slov generálního ředitele pořadatelské společnosti Messe München Eugena Egetenmeira jedním z nejdynamičtějších logistických trhů světa.

A transport logistic china roste spolu s čínskou logistikou – letošního veletrhu se zúčastnilo 492 vystavovatelů a čínské firmy z nich tvořily 55 procent. Veletrh navštívilo 16 800 návštěvníků ze 69 zemí – o 12 procent více než v minulém ročníku. Také výstavní plocha se v porovnání s rokem 2012 rozšířila o 34 procent. To vše ukazuje nejen rostoucí důležitost logistiky pro byznys v Asii, ale také stále větší zájem čínských firem o spolupráci s evropskými společnostmi. Každý, kdo podniká v logistice a přitom hledá nové možnosti, se v červnu rozjel se do Šanghaje.

České firmy bylo v Šanghaji vidět i slyšet

Společné expozice českých logistických a dopravních firem na mezinárodních veletrzích tradičně vede Svaz spedice a logistiky ČR s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu. Letos svaz připravil společný český stánek jako jednu ze šesti národních expozicí veletrhu (vedle Německa, Itálie, Lotyšska, Ruska a Španělska). Na ploše sto metrů čtverečních tam své služby představilo šest firem z České republiky. Za SSL ČR se veletrhu zúčastnil výkonný ředitel SSL ČR Ing. Jan Ekl, MPO zastupovala Mgr. Barbora Kocourková z oddělení teritoria Asie.

Představení České republiky jako logistického partnera v Evropě pro čínské firmy se uskutečnilo hned druhý den veletrhu. S logistickou a dopravní nabídkou České republiky ve všech druzích dopravy seznámil představitele čínských firem Ing. Jan Ekl, který podtrhl zejména možnost snadného doručování zásilek z českých logistických center do celé Evropy. „Díky za úspěšnou prezentaci ovšem patří také paní Barboře Kocourkové, která svou krásnou čínštinou ozdobila představení české expozice,“ zdůraznil Ing. Jan Ekl.

V nabitém odpoledni představovali jednotliví čeští vystavovatelé své společnosti a produkty. Zájem čínských firem byl velký, mnohdy hned po prezentaci následovalo jednání, při kterém obětavě pomáhal i český sinolog žijící v Pekingu Ondřej Škrabal. Program završila tisková konference, po ní následovalo občerstvení postavené na kombinaci čínské kuchyně a českého piva. „Čínští hosté si zejména to druhé velmi pochvalovali,“ poznamenal Ing. Jan Ekl.

Nové projekty pro spojení s Asií

Spojení s Asií přináší stále nové možnosti. Vznikají nové logistické trasy, které mají překonávat úskalí mezi asijskou výrobou a místem spotřeby. Objevují se další příležitosti, například pro budování multimodálních přeprav v Asii nebo v oblasti dynamicky rostoucí e-commerce či pro financování dodavatelských řetězců. „Velmi zajímavé jsou například projekty spojené s obnovováním tzv. Hedvábné stezky, především v podobě železničního spojení Evropy s Čínou přes země bývalého Sovětského svazu nebo přes Turecko či dalšími trasami. Věřím, že i politická situace bude přispívat k dalšímu rozvíjení těchto myšlenek, nad kterými by dnes Marco Polo jenom žasl,“ dodal Ing. Jan Ekl.

Příští transport logistik china se uskuteční v roce 2016 opět v polovině června.

Pavel Toman

spinner