FIATA World Congress 2014

Speditéři jednali v Istanbulu o aktuálních otázkách

Speditéři jednali v Istanbulu o aktuálních otázkách

Speditéři z celého světa zamířili v polovině října do tureckého Istanbulu. Město na březích Bosporu symbolicky spojuje Evropu s Asií, a právě proto si ho letos zvolila za místo svého světového kongresu světová Federace spedičních svazů (FIATA). Pod heslem Udržitelný růst logistiky speditéři jednali o aktuálních problémech svého oboru. V Istanbulu nechyběli ani zástupci Svazu spedice a logistiky ČR.

Světová ekonomika zažívá zotavení z ekonomické krize, obchod roste a spediční firmy hlásí dobré výsledky, zaznělo při jednání v istanbulském hotelu Hilton Bomonti, kde se kongres FIATA konal. Pozitivní vývoj zaznamenávají i čeští speditéři. „Zprávy spedičních společností hovoří o dobrých výsledcích v letošním roce,“ zdůraznil po zasedání výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky ČR Ing. Jan Ekl, který na světové setkání speditérů doprovázel prezidenta SSL ČR Ing. Martina Drábka. „Zažíváme stálé maximální vytížení přepravních toků z Asie směrem do Evropy. V České republice se následkem této jednosměrnosti přeprav dokonce objevuje v některých relacích nedostatek prázdných kontejnerů pro export,“ upozornil Ing. Jan Ekl.

FIATA zůstává v Curychu

Jedním z horkých témat letošního kongresu FIATA se stala otázka možného přestěhování sídla této organizace ze švýcarského Curychu do jiného místa. Speditéři o této možnosti hovoří již řadu let, ve hře dosud byly Brusel, Vídeň a Ženeva. Vedle ekonomických důvodů speditéři zmiňovali i snahu být blíže evropskému dění. Odlišnost názorů jednotlivých národních spedičních svazů ilustrovalo dramatické hlasování na valné hromadě FIATA, která se uskutečnila během kongresu. „Namísto obvyklého veřejného hlasování aklamací se speditéři tentokráte rozhodli hlasovat tajně. Výsledek: pro rozhodnutí o přesunu sídla chyběly pouhé čtyři hlasy, a FIATA tak přinejmenším do příští valné hromady zůstane v Curychu,“ uvedl Jan Ekl.

V logistice chybějí pracovníci

Na pořadu jednání byl i rostoucí nedostatek pracovníků ve spedici a logistice, na který narážejí firmy prakticky na celém světě a potýkají se s ním i speditéři a dopravci v České republice. Svůj dlouhodobý záměr vychovávat odborníky v logistice podpořila FIATA založením vzdělávací instituce FIATA Logistics Academy (FLA). Podle prezidenta FIATA Francesca Parisiho vychovaly vzdělávací programy federace v posledních osmi letech zhruba deset tisíc nových speditérů a logistiků, kteří ukončili své studium diplomem FIATA. „Představuje to přes 1000 diplomů ročně, to je pěkný výsledek,“ pochvaloval si Francesco Parisi. FLA se společně s poradním výborem pro vzdělávání FIATA zaměří především na vzdělávání pomocí posledních e-learningu a dalších moderních prostředků. V této souvislosti zazněla také informace, že například v Africe prudce stoupá vybavenost počítači a mobilními telefony. Podle posledních údajů má zhruba 70 procent Afričanů vlastní mobilní telefon.

FIATA spolupracuje se Světovou bankou

Mezi další významná témata patřilo založení poradního orgánu pro mezinárodní vztahy (ABIA, Advisory Body International Affairs), které zahájilo jednání se Světovou bankou. FIATA a Světová banka v této souvislosti podepsaly memorandum o porozumění a společné práci na podporu logistiky. Světová banka má nyní ve federaci FIATA své místo a obě strany připravují náměty a možnosti k profinancování důležitých oblastí logistiky.

FIATA proti ebole

„Letošní kongres byl velmi dobře zvládnutý a díky patří zejména jeho organizátorovi, tureckému spedičnímu a logistickému svazu UTIKAD. Závěrečný galavečer kongresu se stal nejen přehlídkou světové spedice a logistiky, ale jeho účastníci pamatovali i na charitu a společně vybrali 110 tisíc USD na podporu organizace Lékaři bez hranic a její boj s nebezpečnou nemocí ebola,“ dodal Ing. Jan Ekl.

Pavel Toman

spinner