Logistické nemovitosti

Spekulativní výstavba logistických kapacit je stále na dně

Spekulativní výstavba logistických kapacit je stále na dně

Přestože se průmyslová výroba v celoevropském měřítku víceméně stabilizovala, hospodářství na starém kontinentu stále teprve čeká na udržitelné oživení. Trh průmyslových a logistických nemovitostí sice již dnes do značné míry podporují američtí investoři a rostoucí poptávka po prostorách ze strany online obchodů prodejců, ale výstavba logistických kapacit pro volný pronájem zůstává stále minimální. Vyplývá to z březnové zprávy společnosti Colliers International o průmyslovém a logistickém trhu v regionu Evropy, Středního východu a Afriky (EMEA).

„Vzhledem k minimální plánované spekulativní výstavbě bude trh i nadále charakterizován nerovnováhou nabídky a poptávky. Předpronájmy a projekty stavěné na míru (build-to–suit) budou představovat významný podíl na trhu,“ řekl ke zprávě vedoucí průmyslového a logistického týmu Colliers International v České republice Robert Bocker. „Vzhledem k tomu, že ekonomické podmínky zůstanou náročné, očekávají mnozí nájemci flexibilnější nájemní podmínky, a proto společnosti, které nemohou přijmout dlouhodobé závazky, mohou svá rozhodnutí odložit nebo obrátit pozornost na sekundární nemovitosti,“ do­dal.

Omezená nabídka kvalitních prostor

Průmyslový a logistický trh v regionu EMEA se podle zprávy nadále vyznačuje omezenou nabídkou kvalitních prostor a minimální spekulativní výstavbou. Mnozí nájemci proto mají omezený výběr nových projektů. Nájemné u nemovitostí nejvyšší kategorie zůstává na většině trhů beze změny. Další snížení nájemného již Colliers zaznamenal v jižní Evropě, kde poptávku potlačil slabý výkon ekonomiky.

Hlavní západoevropské trhy si nadále udržují relativně zdravou úroveň poptávky, zatímco ve východní Evropě trhu dominovaly Rusko a Polsko. Největší transakce v regionu podepsali maloobchodníci Leroy Merlin (56 tisíc metrů čtverečních), prodloužení nájmu, Polsko) a Adidas (65 tisíc metrů čtverečních, předpronájem, Rusko).

Američtí investoři nakupují v Británii

Loni se investice do průmyslových a logistických nemovitostí v regionu EMEA snížily meziročně o pět procent na 12 miliard €. Tvořily 11 procent celkových investic do komerčních realit. Zdaleka největší skupinou zahraničních zájemců byli američtí investoři, kteří nakoupili průmyslové a logistické nemovitosti v hodnotě přes 3,5 miliardy €; zaměřili se zejména na britské nemovitosti. Velká Británie si díky tomu udržela status nejlikvidnějšího logistického investičního trhu v Evropě (43 procent všech investic) před Německem a Francií.

Rok 2012 byl pro evropské logistické investice pozoruhodný i z toho důvodu, že norský státní investiční fond uskutečnil svou první akvizici v tomto odvětví – nákup poloviny portfolia prostřednictvím joint venture se společností Prologis.

(spa)

www.colliers.com

spinner