​Střední Evropa začíná pociťovat nedostatek volných ploch k pronájmu

​Střední Evropa začíná pociťovat nedostatek volných ploch k pronájmu

Zajímavé porovnání přináší nová mapa průmyslových parků ve střední Evropě, kterou v červenci vydala společnost Cushman & Wakefield. Přináší komplexní přehled nejvýznamnějších logistických a průmyslových lokalit ve střední Evropě, Rusku a Německu. V letošním vydání mapy jsou navíc i údaje za italský Milán.

„Porovnáním současné a minulé mapy získáváme zajímavé informace o trendech na trhu. Téměř ve všech lokalitách vyrostly nové parky, přesto podíl nepronajatých ploch významně klesl. Střední Evropa začíná cítit nedostatek volných ploch k pronájmu – to může vést výrobní firmy k tomu, aby se začaly ohlížet po jiných lokalitách. Konkurencí se nám může stát například Španělsko nebo Portugalsko,“ zhodnotil vývoj na trhu vedoucí středoevropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil.

Výstavba v Praze bude zpomalovat

Od posledního vydání mapy, které zahrnovalo údaje ke konci roku 2013, se objem průmyslových hal v České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku zvětšil o čtvrtinu – z přibližně 16 milionů na 20 milionů m2. Nejvíce ploch dnes existuje ve Varšavě (téměř 3 miliony m2), Praze (2,3 milionu m2) a v Budapešti (1,9 milionu m2).

Přitom v roce 2013 bylo v průměru ve střední Evropě 10,2 procenta prostor nepronajatých. Na začátku roku 2016 bylo volných k pronájmu pouze 5,7 procenta hal. Podle názoru odborníků Cushman & Wakefield se výstavba v Praze bude zpomalovat. Kvůli nedostatku volných pozemků se tempo výstavby v okolí české metropole v příštích pár letech výrazně sníží. Naopak velký potenciál pro novou výstavbu může být například v okolí Varšavy (zhruba 0,3 milionu m2), v Poznani a centrálním Polsku (v obou lokalitách shodně okolo 2,5 milionu m2).

„Ještě zajímavější jsou data o obsazenosti ploch. Z našich statistik vyplývá, že v řadě lokalit se podíl nepronajatých ploch zmenšil víc než o polovinu. Jako příklad uveďme Krakov, Bukurešť, Poznaň nebo Budapešť. O Krakově a Poznani se dá říct, že tam dnes žádné volné prostory k okamžitému pronájmu téměř neexistují. Firmy, které chtějí expandovat do těchto lokalit, musejí počkat na novou výstavbu,“ upozornil Ferdinand Hlobil.

V Rusku roste podíl neobsazených ploch

Odlišná situace je v Rusku, jehož ekonomika zpomalila. Odráží se to i na trhu průmyslových nemovitostí. Kvůli utlumené spotřebitelské poptávce firmy neprodlužují nájemní smlouvy. Roste proto podíl neobsazených ploch, a to i přesto, že výstavba je v poslední době nízká. „Tato situace je ovšem ojedinělá a týká se ruského trhu. Střední Evropa zažívá období růstu a očekáváme, že ten bude ještě nějakou dobu pokračovat,“ dodal Ferdinand Hlobil.

(mna)

spinner