Logistické nemovitosti

Středoevropský trh se po třech letech rychlých změn stabilizoval

Středoevropský trh se po třech letech rychlých změn stabilizoval

Trh průmyslových nemovitostí ve střední Evropě dosáhl rovnovážného bodu. Podíl volných ploch se drží dva roky za sebou na zdravých 10,5 procenta. Nová výstavba loni obsadila 740 tisíc metrů čtverečních, a to zejména v Polsku. Vyplývá to ze studie, kterou každoročně zpracovává přední poradenská společnost v oblasti nemovitostí Cushman & Wakefield.

„Kapacitu trhu z hlediska nové výstavby ve střední Evropě odhadujeme mezi 500 tisíci až milionem metrů čtverečních ročně. Takové množství moderních logistických a výrobních hal je potřeba každý rok postavit. Jen tak bude docházet k přirozené obnově nabízených prostor a firmy, které nově vstupují na trh nebo rozšiřují svůj provoz, budou mít při pronájmu ploch z čeho vybírat,“ řekl k letošní studii na konci února vedoucí středoevropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil. Nová výstavba hlavně v Polsku

Výstavba se v loňském roce soustředila hlavně do Polska (514 tisíc metrů čtverečních), ale částečně také do České republiky (106 tisíc metrů čtverečních) a na Slovensko (82 tisíc metrů čtverečních). V Rumunsku a Maďarsku se pohybovala pouze kolem 20 tisíc metrů čtverečních. Z developerů byli v regionu nejaktivnější Panattoni, Goodman, Prologis, CTP a SEGRO. „První pětice zajistila sedmdesát procent veškeré výstavby. S výjimkou CTP se jedná o silné mezinárodní hráče aktivní ve většině evropských zemí,“ řekl dále Ferdinand Hlobil.

Nadprůměrné pronájmy

V loňském roce se v regionu (Česko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko) pronajalo celkem 2,8 milionu metrů čtverečních moderních průmyslových hal, z toho více než polovina v Polsku (1,5 milionu metrů čtverečních) a zhruba čtvrtina v České republice (670 tisíc metrů čtverečních). Průměr za posledních pět let činí 2,7 milionu metrů čtverečních ročně, loňský rok je tedy lehce nadprůměrný. Rekordní výše pronájmů bylo historicky dosaženo v roce 2011, kdy se v regionu pronajalo 3,2 milionu metrů.

„V Polsku se nachází téměř polovina všech průmyslových ploch celého regionu. Trh se neustále zvětšuje díky rozšiřování existujících parků i vzniku nových lokalit, za což vděčíme hlavně zlepšení dopravní infrastruktury. Objem pronájmů v roce 2012 sice klesl ve srovnání s 2011, naopak nová výstavba meziročně o čtvrtinu vzrostla. Z toho lze vyčíst, že nejvýznamnější developeři průmyslových ploch věří v růstový potenciál polského trhu a snaží se vyhovět poptávce nájemců,“ řekl k tomu Tom Listowski, vedoucí průmyslového týmu C&W v Polsku.

Zdravý podíl volných ploch

V regionu je přes patnáct milionů metrů čtverečních moderních ploch, z nichž 10,5 procenta zůstává volných k pronájmu (zhruba 1,6 milionu metrů čtverečních). Jedná se o průměr za celý region, mezi jednotlivými zeměmi panují rozdíly. „Nepronajatost ve většině zemí se pohybuje mezi 7,5 až 11 procenty, tudíž poměrně blízko zdravým deseti procentům. Nejmenší podíl volných ploch – sedm procent – se nachází v České republice. Region tak nabízí potenciál pro novou výstavbu,“ uvedl Ferdinand Hlobil.

Stabilní nájemné

Základní nájemné se drží již více než rok stabilní a pohybuje mezi 3,5 až 3,7 €/m2 měsíčně v závislosti na lokalitě. V těch nejatraktivnějších, především poblíž hlavních měst, se drží při horní hranici. Tam, kde je volných ploch dostatek, se mohou nájemci těšit na pobídky ze strany developerů.

Dále jen mírná expanze

V nejbližší době očekává Cushman & Wakefield ve střední Evropě mírnou expanzi výstavby a průběžnou obnovu stávajících hal. Období raketové výstavby, kdy trh nutně doháněl nedostatek moderních průmyslových ploch z předešlých dekád, je podle něj nenávratně pryč. Střední Evropa se v uplynulých patnácti letech v hustotě logistické sítě západní Evropě výrazně přiblížila.

„Výstavba průmyslových nemovitostí zůstává nadále atraktivním segmentem – jen v loňském roce se v regionu prostavělo okolo 350 milionů €. Očekáváme, že tuto hladinu si udrží i v roce letošním,“ řekl dále Ferdinand Hlobil.

„V Německu se v loňském roce postavilo lehce přes 1,5 milionu metrů čtverečních moderních průmyslových hal. To je zhruba dvojnásobek ploch než ve střední Evropě a Rumunsku dohromady (740 tisíc). S ohledem na rostoucí ekonomiku Německa a především na výrazně vyšší kupní sílu německé populace lze stavební aktivitu ve středoevropském regionu považovat za velmi slušnou,“ dodal.

(pat)

spinner