Výstavba průmyslových nemovitostí se zdvojnásobila

Studie Cushman & Wakefield

Téměř půl milionu metrů čtverečních nových průmyslových nemovitostí začalo loni sloužit na území České republiky; dvakrát více než v roce 2005, kdy bylo nově vystavěno 241 tisíc m2. V České republice je tak nyní celkem 1 350 000 metrů čtverečních moderních průmyslových areálů. V únoru o tom informovala poradenská společnost Cushman & Wakefield.

Údaje zahrnují pouze moderní průmyslové plochy určené ke skladování, logistice a lehké výrobě, které odpovídají evropskému standardu a jsou určeny k pronájmu. „Loňský rok byl rekordní, a to nejen z hlediska nové výstavby. Také na straně poptávky jsme zaznamenali obrovský zájem – pronajato bylo celkem 500 tisíc m2 moderních průmyslových ploch. V roce 2005 to bylo 310 000 m2,“ uvedl vedoucí středoevropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil. „I zde se tedy jedná o zásadní meziroční nárůst, zhruba o 60 procent. Pro nájemce je Česká republika atraktivní zejména z hlediska geografické blízkosti k západoevropským a severským zemím. I přes náš vstup do Evropské unie je u nás výrazně levnější pracovní síla, relativně dobrá infrastruktura, navíc země prochází ekonomickým růstem,“ řekl Ferdinand Hlobil. V rámci střední Evropy zaznamenaly podle Cushman & Wakefield největší aktivitu na trhu průmyslových nemovitostí Česká republika a Polsko. Slovensko po velkém boomu v roce 2005 loni prošlo obdobím stabilizace. Na maďarský trh měla velký dopad politická krize; celkem se v Maďarsku pronajalo třikrát méně ploch než v ČR. Netáhne jen Praha „Loňský rok byl zlomovým z hlediska regionů. Už zdaleka neplatí, že se nájemci a developeři zajímají pouze o okolí Prahy. Asi 25 procent veškeré loňské výstavby se uskutečnilo v plzeňském regionu podél D5 směrem k německým hranicím. Velký zájem zaznamenala také Morava – 37 procent nové výstavby,“ řekl Ferdinand Hlobil. Přesun aktivit z pražského regionu do ostatních částí republiky souvisí s růstem trhu. Mimopražské lokality byly doposud poddimenzovány, jejich „objevování“ podle Cushman & Wakefield představuje logický vývoj. Ze středoevropského pohledu má například Morava lepší polohu než hlavní město, poznamenal Ferdinand Hlobil. Perspektiva na několik let „Očekáváme, že boom výstavby bude ještě několik let trvat. Velký potenciál se skrývá v regionech, které zatím moderní průmyslové plochy nenabízejí. Jedná se například o Pardubicko, Hradecko či Ústecko. Víme o projektech, které tam jsou již dnes rozpracovány a jejich realizace je otázkou několika následujících let,“ řekl dále Ferdinand Hlobil. Pro letošní rok očekávají experti z Cushman & Wakefield výstavbu asi 350 tisíc m2 nových průmyslových prostor a pronájem asi 400 tisíc m2. Podíl nepronajatých ploch pravděpodobně zůstane na velmi nízké úrovni – maximálně do pěti procent.

V západní Evropě se tento podíl pohybuje kolem osmi až dvanácti procent.

Cushman & Wakefield je největší poradenská firma vlastněná soukromým kapitálem na světě. Společnost byla založena v roce 1917, dnes jí patří 197 kanceláří v 55 zemích světa a na celém světě zaměstnává přes 11,5 tisíce odborníků. Poskytuje komplexní řešení ve formě poradenství, realizace a řízení v průběhu celého procesu nakládání s nemovitostmi. Nabízí také servis v oblasti oceňování, strategického plánování a průzkumu, analýzy portfolia, výběr pozemků, asistenci při umísťování požadavků na prostory a řadu dalších konzultačních služeb. Na český trh vstoupil Cushman & Wakefield v roce 1993 a dnes

ve své pražské pobočce zaměstnává 82 pracovníků.

(pat)

www.cushmanwakefield.com

spinner