8. listopadu 2007
Logistická společnost NYK Logistics (Czech Republic) i v uplynulých dvanácti měsících pokračovala v rozvoji aktivit na českém trhu. Řada událostí urychlovala čas, nové úkoly přicházely jeden za druhým. „Rok utekl neskutečně rychle, doslova proběhl kolem nás,“ řekl generální ředitel společnosti Michal Peter, kterého jsme požádali o odpověď na několik otázek.
„Loni jste se v Říčanech přestěhovali do nových prostor. Jak toto zařízení využíváte?“
„Stěhování se protáhlo až do února letošního roku, neboť jsme přebírali úplně novou administrativní část, v níž dnes pracují nejen zaměstnanci říčanské pobočky, ale i kolegové z jiných oddělení NYK Logistics (Czech Republic).
Plocha našeho skladu v Říčanech je dnes díky třem hlavním zakázkám plně využita
Mimo to jsme letos v Říčanech otevřeli oficiální zastoupení dalších dvou členů skupiny NYK – MTI
a INSD. Zkratky jsou naše hobby, takže vysvětlím. MTI (Monohakobi Technology Institute) se zabývá vývojem a uplatněním RFID technologií jak v logistice, tak i v běžném občanském životě. Česká republika je prvním zastoupením MTI mimo Japonsko. INSD (International Net-work Solutions Division) zastřešuje celosvětově globální zákazníky NYK a právě expanze některých z nich do regionu střední a východní Evropy byla důvodem přesunutí části aktivit z Londýna do Prahy. Konkrétně teď mluvíme o společnostech Tesco a DSG/Electroworld.
Plocha skladu v Říčanech je dnes plně využita, a to díky třem hlavním zakázkám. První je automobilový cross-dock pro konsolidaci výrobních komponentů pro různé automobilky v Evropě, druhá distribuční centrum náhradních dílů Komatsu Europe a třetí Tesco Grocery.“
„Plánujete další rozšiřování skladů či zavádění nových služeb?“
„Určitě plánujeme další expanzi. Sklad nebo cross-dock jsou pro nás jen součásti kompletního logistického řešení, takže je budeme kombinovat s dalšími službami podle požadavku zákazníka. Nové služby jsme zavedli díky projektu Komatsu. Už tak pestré portfolio jsme rozšířili o Picking & Packing a noční expresní zásilky náhradních dílů.“
NYK využívá RFID tam, kde to zákazník požaduje
„Využíváte v NYK technologii RFID? Domníváte se, že v dohledné době začne být tato technologie využívána ve větší míře?“
„RFID má určitě velkou budoucnost a je otázkou několika let, kdy úplně vytěsní čárové kódy. Díky již zmíněné aktivitě MTI v České republice jsme tak trochu u zdroje informací, neboť právě zástupci MTI jsou v čele globální aktivity EPC Global (Electronic Product Code), která má za úkol sjednotit standard RFID a tím cenově zpřístupnit toto řešení masovému nasazení, a to nejen v logistice.
NYK využívá RFID tam, kde to zákazník požaduje, a hlavně zaplatí, neboť cena jednoho pasivního tagu se stále pohybuje mezi 0,2 až 1,0 €, u aktivního tagu dokonce v rozmezí 30 až 100 €. V případě zakázky MTI pro automobilku TPCA, kdy bylo označeno 700 tisíc vratných boxů RFID čipy, si tak každý snadno dovede udělat obrázek o výši investice.“
„Co osobně ze své praxe pokládáte za největší současný problém logistického oboru?“
„Jednoznačně je to nedostatek kvalifikované pracovní síly, operativním managementem počínaje, řidiči a skladovými operátory konče. Efekt je velmi aktuální a řešíme ho prakticky každý den. Právě uplynulý rok byl z mého pohledu rokem lidských zdrojů, a to ve smyslu udržení a motivace klíčových zaměstnanců a zajištění náboru pro nové projekty.“
Uplynulý rok byl z mého pohledu rokem lidských zdrojů
„Jakým způsobem řešíte problematiku nedostatku kvalitních pracovníků?“
„Snažíme se hlavně udržet stávající zaměstnance za použití všech možných motivačních nástrojů, finančních i nefinančních. Mzdy nastavujeme spíše nad regionální průměr, což může snižovat naši konkurence-schopnost z hlediska ceny. Máme dále dobře zaběhnutý systém školení a týmových aktivit mimo pracoviště. Také sport hraje v naší společnosti důležitou roli. Naše zaměstnance bych přirovnal k účastníkům zájezdu, pro které neustále vymýšlíme zajímavý program, aby během cesty nevystoupili z autobusu.
V případě náboru stále ještě lovíme v českých a slovenských vodách. Asijskou nebo ukrajinskou variantu zatím jen studujeme.“ Pavel Toman