22. května 2008
Nedostatek kvalitních pracovníků v oboru spedice hodlá Svaz spedice a logistiky ČR (SSL ČR) řešit i v rámci letos zahájeného projektu Mladý speditér. Jeho cílem je propojit školní vzdělání s praxí a motivovat studenty, aby se zajímali o práci ve spedičních firmách. Pro financování projektu bude vytvořen zvláštní nadační fond. Co si od toho slibuje předseda pracovní skupiny pro informatiku SSL a zástupce ředitele olomoucké společnosti Jerid, s. r. o., Ing. Julius Přenosil, který má ve svazu projekt na starosti?
„Jak vznikl projekt Mladý speditér a co je jeho cílem?“
„Projekt vznikl na základě diskusí, které jsme vedli na půdě SSL i mezi spedičními firmami. Dospěli jsme k závěru, že nástup nového středo-školského absolventa do firmy často představuje složitý proces. Absolventi nejsou dostatečně připraveni na práci ve firmě a současně jich je – alespoň v některých regionech – nedostatek. Ze spolupráce Svazu spedice a logistiky se středními odbornými školami naopak vyplynulo, že řadě žáků nechybí touha zlepšovat se ve svém oboru a ani učitelé nepostrádají zájem žáky lépe do praxe připravit. Oběma stranám však chybějí učební pomůcky a učebnice, které by zachycovaly současný stav oboru spedice a logistiky. Chybí rovněž větší propojení výuky s praxí, takže studenti nemají dostatek příležitostí, aby mohli prakticky poznávat svou budoucí práci. Od těchto poznatků se odvíjela snaha situaci řešit, a tak vznikl scénář projektu Mladý speditér.
Jedná se o projekt propojení středoškolského vzdělávání v oborech spedice/logistika a spediční praxe populární formou, která má umožnit bližší poznání zájemců o práci ve spediční firmě jejich budoucími zaměstnavateli.
Cílem projektu je najít ve spolupráci škol a spedičních firem vhodné studenty s předpoklady pro uplatnění v praxi a umožnit jim další rozvoj zaměřený rovněž podle potřeb praxe, který jim zajistí přednostní umístění ve studovaném oboru. Budoucím zaměstnavatelům projekt umožní vyhledávat nejschopnější studenty.“
„Co projekt studentům i budoucím zaměstnavatelům konkrétně nabídne?“
„Základem projektu je soutěž pro žáky třetích ročníků odborných škol, kteří budou ve třech kolech plnit teoretické a zejména praktické úkoly. Získají tak možnost, aby si vyzkoušeli, co je po případném nástupu do zaměstnání čeká. Do soutěže se zapojí spediční firmy, které mají o projekt zájem. Jejich pracovníci se stanou odbornými garanty soutěžních týmů a studenti se přímo zúčastní plnění praktických úkolů – například budou zpracovávat nabídky jako pro skutečné zákazníky.
Na druhé straně firmy získají možnost blíže poznat soutěžící žáky a v průběhu závěrečného studijního ročníku je lákat nabídkou praxí, brigád či stipendií do svých řad a připravovat je na konkrétní pracovní místo. Součástí projektu budou vedle soutěže i odborné exkurze do přístavů, logistických center, překladišť a na další pracoviště, která studenti v době studia většinou nemají možnost vidět a poznat.
V neposlední řadě je záměrem projektu garantovat výrobu nových učebnic či učebních pomůcek a získávat pro tento účel prostředky. A dále také podílet se na dalším vzdělávání a odborné praxi učitelů, kteří výuku odborných předmětů zajišťují.“
„V jaké stadiu se nyní projekt nachází?“
„V současné době jsou v plném proudu přípravy prvního ročníku soutěže, který by měl být zahájen letos v září nebo v říjnu. Konají se rovněž předběžné rozhovory se spedičními firmami a školami. Protože hlavním garantem projektu je Svaz spedice a logistiky, probíhají uvnitř svazu organizační přípravy a rozhovory s lidmi, kteří by se měli na organizaci projektu podílet. SSL rovněž připravuje základní organizační materiály. Nejdůležitější část přípravy projektu pak představuje založení nadačního fondu, který by se měl stát hlavní institucí pro financování projektu.“
„Proč jste zvolili tento způsob financování? Jak a kým bude fond spravován?“
„Nadační fond by měl být hlavním garantem financování projektu. Vytvoření nadačního fondu jsme zvolili proto, že se jedná o instituci, jejíž působení je pevně zakotveno v naší legislativě. Nadační fond je právnickou osobou s jasně definovanými pravidly fungování a hospodaření, která je řízena představenstvem jmenovaným zřizovatelem, tedy v tomto případě Svazem spedice a logistiky. Prostřednictvím členství v SSL pak má každá z firem možnost ovlivňovat personální složení orgánů nadačního fondu i možnost kontroly hospodaření.
Tato forma zajistí financování všech aktivit projektu a také umožní, aby se fond mohl stát příjemcem podpory z operačního programu Evropské unie Vzdělávání pro konkurenceschopnost, který je připravován na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.
Firmy získají možnost blíže poznat soutěžící žáky
V současné době probíhá proces zřízení fondu a jeho registrace. Tato práce zahrnuje vytvoření stanov a jejich schválení, jmenování vhodných osob do orgánů fondu, nalezení jeho sídla, zřízení bankovního účtu, určení správce vkladu i úspěšné zapsání do nadačního rejstříku a registrace na finančním úřadě.“
„Oslovili jste konkrétní firmy? A s jakými reakcemi jste se setkali?“
„K oslovování firem dochází zatím neformální cestou na různých setkáních a jednáních členů přípravného výboru. Dosud jsme se setkali s ryze pozitivními reakcemi, což nám nejen potvrzuje závažnost problému s nedostatkem kvalitních pracovníků, ale zároveň nám dává i naději, že zvolený způsob řešení představuje pro všechny strany vhodnou a akceptovatelnou formu. Věřím, že obdobně kladný ohlas bude mít také oficiální oslovení firem, které proběhne v nejbližších týdnech. Proběhla rovněž jednání na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, kde se snažíme pro tento projekt získat podporu.“
Studenti nemají dostatek příležitostí, aby mohli prakticky poznávat svou budoucí práci
„S jakým typem škol zamýšlíte spolupracovat?“
„Předpokládáme, že se do projektu zapojí střední odborné školy v celé republice, které vyučují obory pro provoz, ekonomiku, management dopravy a zasílatelství. Nebráníme se ani zapojení dalších středních škol, které se na obor dopravy, spedice a logistiky zaměřují či chtějí zaměřit. Očekáváme, že stranou nezů-stanou ani vyšší odborné a vysoké školy. Pevně věříme, že se nám v blízké budoucnosti podaří přilákat do projektu také zahraniční školy, případně že se některé aktivity v rámci projektu propojí v mezinárodní spolupráci škol.“
„Setkali jste se také u škol a studentů s pozitivní odezvou? S jak velkou účastí v prvním ročníku počítáte?“
„Pokud se jedná o odezvu ze stran škol a studentů, všechny školy, které se aktivně účastní zasedání pracovní skupiny pro odbornou výchovu SSL, potvrdily zájem zapojit se do prvního ročníku soutěže. Pozitivní ohlas firem jsem již zmínil, takže naše očekávání jsou poměrně optimistická. Očekáváme, že vlastní soutěže se zúčastní osm až deset studentských družstev a minimálně stejné množství firem ze všech spedičních oborů. Kromě toho předpokládáme, že řada firem a jiných partnerů se zapojí do projektu dalšími aktivitami a různými formami pomoci.“
Pavel Toman