8. března 2014
Evropský institut Oprávněného hospodářského subjektu (OHS, anglicky AEO – Authorised Economic Operator) umožňuje vytvořit bezpečný a zajištěný obchodní řetězec. Držitelé osvědčení OHS získávají snadnější přístup ke zjednodušeným celním postupům a další výhody. V České republice je udělováním certifikátu OHS pověřen Celní úřad pro Jihočeský kraj. S jeho ředitelem plk. Ing. Michalem Kubátem jsme hovořili o aktuální situaci při udělování osvědčení OHS.
„Jaký je v současnosti zájem o certifikace OHS? Kolik dopravních a logistických firem tuto certifikaci již získalo?“
„K dnešnímu dni (12. února) bylo v České republice vydáno celkem 135 osvědčení OHS, přičemž největší objem vydaných osvědčení OHS je typu AEOF, tj. osvědčení OHS – zjednodušené celní postupy / bezpečnost a zabezpečení, zhruba dvě třetiny z celkového počtu vydaných osvědčení OHS, přičemž obdobný trend je zaznamenán i v ostatních členských státech Evropské unie. Co se týká zájmu společností o vydání osvědčení OHS, největší poptávka byla zaznamenána po zavedení programu OHS v Evropské unii, tj. v roce 2008, přičemž v následujících letech byl zájem o vydání osvědčení OHS konstantní. V žádném případě však zájem o tento druh certifikace a s tím souvisejícího uznání jako spolehlivého a bezpečného obchodního partnera v rámci dodavatelského řetězce neklesá.
Podíl subjektů z oboru dopravy a logistiky je na úrovni téměř poloviny z celkového počtu vydaných osvědčení OHS, kdy právě i tento údaj svědčí o naplňování původního záměru Světové celní organizace o zajištění bezpečnosti dodavatelského řetězce. Průměrný počet žádostí za rok je zhruba na úrovni 25 kusů, přičemž podíl společností z oboru logistiky je obdobný jako u počtu vydaných osvědčení OHS, tj. necelá polovina. Co se týče úspěšnosti, respektive neúspěšnosti žadatelů o vydání osvědčení OHS, zhruba v deseti procentech případů nedochází k certifikaci a žádost o vydání osvědčení OHS je buď zamítnuta, řízení je zastaveno, nebo dojde ke stažení žádosti na základě požadavku samotného žadatele.“
„Co vše musí dopravní a logistické firmy v procesu certifikace splnit?“
„Kromě celkového posouzení organizace společnosti, její historie a oblasti činností je podmínkou pro získání certifikátu OHS splnění kritérií v oblasti dodržování celních předpisů, prokázané platební schopnosti, uspokojivého a transparentního účetního a logistického systému a neposledně v oblasti kritéria bezpečnosti a zabezpečení. Samotné plnění jednotlivých kritérií je přímo závislé na požadovaném druhu osvědčení OHS. Podrobné informace k institutu OHS lze nalézt na internetových stránkách www.celnisprava.cz, v sekci CLO, pod odkazem ,AEO – Oprávněný hospodářský subjekt‘. Pro nové žadatele i stávající držitele připravuje Celní úřad pro Jihočeský kraj ve spolupráci s Generálním ředitelstvím cel v letošním roce další novinku, a to jsou interaktivní formuláře žádostí, které celý proces správního řízení ve věci ještě zjednoduší a zrychlí.“
„S jakými aktuálními problémy se Celní úřad v oblasti certifikací OHS setkává?“
„Ve vztahu k aktuálním problémům v rámci agendy OHS byly v poslední době zaznamenány četnější nesrovnalosti u žadatelů v rámci plnění kritéria v oblasti bezpečnosti a zabezpečení, kdy je možné tyto nesrovnalosti řešit buď ještě ve vztahu k probíhajícímu řízení, díky přijetí patřičných opatření, nebo bohužel dochází ze strany kompetentního celního orgánu ke konstatování neplnění příslušných podmínek, a tudíž nevydání požadovaného typu osvědčení OHS. Co se týká spokojenosti k provádění řízení OHS, je žádoucí také zmínit stále lepší připravenost žadatelů na samotnou certifikaci OHS. Tato pozitivní zkušenost je založena i na poskytování bezplatné konzultační činnosti ze strany Celního úřadu pro Jihočeský kraj ještě před podáním samotné žádosti o vydání osvědčení OHS, kdy je u potenciálního žadatele objasněna celá řada nejasností související se samotným institutem OHS.
V budoucím období je žádoucí se zaměřit na řádné a transparentní poskytování výhod pro subjekty OHS, a to jak v podmínkách České republiky, tak v podmínkách celé Evropské unie. Možnou výzvou do dalšího období je uzavření dalších dohod o vzájemném uznávání osvědčení OHS s dalšími třetími zeměmi a neposledně se pokusit najít možné benefity napříč ostatními orgány státní správy, a to i ve vztahu k oboru dopravy a logistiky. V současné době je ze strany Evropské komise zpracováván například koncept porovnání programu OHS a schváleného agenta a následného hledání poskytování výhod společných částí uvedených programů. Neposledně je důležité také uvést pokračující snahu o zachování dostatečného mediálního obrazu samotného institutu OHS, a to jak prostřednictvím internetových stránek Celní správy ČR, tak prostřednictvím různých seminářů a přednášek.“
„Máte nějakou zpětnou vazbu od certifikovaných firem, zda jim tato certifikace přinesla očekávané výsledky?“
„V rámci jednání Smíšené pracovní skupiny pořádaných pod záštitou Generálního ředitelství cel mají možnost subjekty OHS vznést veškeré požadavky a náměty týkající se nejen institutu OHS. Nicméně snahou Celní správy obecně je získávat podněty přímo od takto certifikovaných subjektů a následně je dále předávat a implementovat do praxe.
Další zpětnou vazbou je spolupráce mezi společnostmi a Celním úřadem pro Jihočeský kraj v návaznosti na následné prověřování podmínek a kritérií, kdy mají subjekty OHS jedinečnou možnost předat své poznatky či podněty přímo kompetentním pracovníkům ve věci OHS. A opět je snahou přímo je přenést do praxe v oblasti OHS, případně je dále řešit a napomoci k řádnému respektování takto certifikovaných společností jak na území České republiky, tak na území ostatních členských států EU. Zpětná vazba je zajištěna i prostřednictvím dotazníkového šetření, které je pořádáno v nepravidelných cyklech. Pokud jde o konkrétní zpětnou vazbu, ta je nejčastěji diskutována v oblasti poskytování benefitů. Dále od celé řady subjektů OHS byla detekována zpětná vazba v podobě uznání jako spolehlivého obchodního partnera a s tím související možnosti ve vztahu k rozvoji a expanzi v rámci vlastní činnosti.“
„Evropská unie a Spojené státy již dříve podepsaly dohodu o vzájemném uznávání OHS a obdobného amerického programu C-TPAT. Jak se tato dohoda osvědčila v praxi?“
„Dohoda mezi Evropskou unií a USA o vzájemném uznávání programu Celního a obchodního partnerství proti terorismu (C-TPAT) a programu OHS byla uzavřena v květnu 2012. V souladu s touto dohodou je při posuzování rizik za účelem provádění prohlídek nebo kontrol příznivě přihlíženo k příslušnému členství certifikovaných důvěryhodných společností. Výhodný režim zajištěný vzájemným uznáváním má za následek nižší náklady, jednodušší postupy a větší předvídatelnost pro transatlantické obchodní aktivity.
Jednou z výhod takto uzavřené dohody je čerpání výhody v podobě nižšího počtu kontrol v rámci vstupních, respektive výstupních celních operací, kdy subjekt v postavení účastníka programu obchodního partnerství je uznáván oběma programy a je využíván coby faktor pro hodnocení rizik v automatizovaném systému. Toto snížení je využíváno na úrovni zásilek a týká se dovozců, vývozců a výrobců.
Dosavadní praxe dále ukazuje, že orgány USA a EU považují OHS i C-TPAT společnosti za bezpečné a důvěryhodné obchodníky. Toto schválení zvyšuje konkurenceschopnost, celkové povědomí, zvýšení hodnoty značky, prodejnost společnosti a celosvětově otevírá další obchodní příležitosti. V této souvislosti je rovněž vhodné připomenout chystané otevření největší zóny volného obchodu v historii lidstva mezi EU a USA, kde vzájemná každoroční výměna zboží a služeb dosahuje hodnoty téměř bilionu USD. Prověřené společnosti, držitelé osvědčení OHS, budou mít v této oblasti významnou konkurenční výhodu.
V současné době je dohoda o vzájemném uznávání osvědčení OHS již uzavřena rovněž s Japonskem, Švýcarskem, Norskem a Andorrou. V budoucím období je snahou Evropské komise uzavřít další dohody o vzájemném uznávání osvědčení OHS se třetími zeměmi, jako je Kanada, kde EU rovněž chystá zónu volného obchodu, Jižní Korea, Čína či Rusko. Pracovníci Celního úřadu pro Jihočeský kraj se přímo podíleli na uzavření dohod o vzájemném uznávání OHS jak s Japonskem, tak s USA. Konkrétně se jednalo o validační návštěvy přímo u subjektů OHS za účasti zástupců Evropské komise a zástupců Japonska či USA, kdy byl kompletně představen celý certifikační proces v podmínkách České republiky. I díky součinnosti zúčastněných společností, mimochodem i z oboru dopravy a logistiky, byly validační návštěvy vyhodnoceny kladně a žádným způsobem nebránily dalším jednání o uzavírané dohodě. Zjednodušeně řečeno: v podmínkách Celní správy České republiky jsou implementovány takové postupy, které jsou společné po celé Evropské unii, a nedochází tedy v žádném případě k nastavování rozdílných podmínek pro držitele osvědčení OHS.“
Pavel Toman