23. června 2014
Farmaceutický výrobce Zentiva klade důraz na přesnost a dosledovatelnost logistiky, kterou si v současnosti zajišťuje svými silami. Výroba léků je specifická nároky na nekompromisní kvalitu a logistické služby tomu musí odpovídat. Firma s velmi dlouhou historií je od roku 2001 součástí mezinárodní farmaceutické skupiny Sanofi a své výrobky dodává do zhruba padesáti zemí.
„Logistika v Zentivě znamená přípravu plánů výroby, nákup materiálů, přípravu grafických podkladů obalů, skladování a expedici hotových výrobků,“ uvedl vedoucí logistiky Zentivy Ing. Stanislav Vrtiška. „Až na dopravu si vše zajišťujeme sami. Dopravu po České republice i export do distribučních center v zahraničí pro nás provádějí čtyři dopravní firmy, které jsme vybrali ve výběrovém řízení,“ dodal. Farmacie a s ní spojené logistiky se týká i řada legislativních požadavků, které musí splňovat. V České republice vše, co je spojeno s výrobou a distribucí léků, bedlivě hlídá a kontroluje Státní ústav pro kontrolu léčiv. A do Zentivy přicházejí na kontrolu samozřejmě také zákazníci. „Proto si logistiku zajišťujeme sami – naše procesy jsou prověřené a spolehlivé a chceme mít jistotu, že to tak zůstane,“ vysvětlil Stanislav Vrtiška.
K problémům možného outsourcování by podle jeho slov patřila například otázka, k jakým dveřím platí podmínka dodávky správné kvality materiálu. Dodací lhůty dodavatelů surovin pro Zentivu z Číny, Indie či Ameriky dosahují v průměru 90 dnů a farmaceutický výrobce by mohl jen obtížně reagovat v situaci, kdy by objevil nekvalitní materiál až v momentě převzetí od partnera outsourcujícího logistiku.
Podmínkou distribuce je dosledovatelnost
Na kvalitu výroby musí ovšem navazovat také kvalita všech dalších článků distribučního řetězce. Farmaceutické zboží je citlivé na zacházení, je proto třeba léky přepravovat a uchovávat za určité teploty a v celé distribuci se neustále kontroluje exspirace, aby pacient v lékárně či nemocnici nedostal prošlý lék. Zentiva má přímo ve svém areálu sklad hotových výrobků, kde zboží čeká, než proběhnou analýzy a zjistíme, že vše je opravdu v pořádku. Sklad je zároveň distribučním centrem produktů značky Zentiva a Sanofi pro Českou republiku.
Sklad zásobuje především farmaceutické distributory a přímo některé lékárny, zejména nemocniční. Vedle České republiky zásobuje Zentiva distribuční centra skupiny Sanofi v dalších zemích. Zařízení má kapacitu přibližně deset tisíc paletových míst a z nich se přibližně 300 nachází v chlazené části s teplotou dva až pět stupňů. V celém ostatním skladu se udržuje pokojová teplota v rozsahu 15 až 25 stupňů. Denně se expeduje přibližně 170 palet
„Zboží expedujeme do 48 hodin od přijetí objednávky od našeho distributora nebo zákazníka. Odvoz zboží provádíme v ranních hodinách, abychom stejný den zvládli dojet k distributorovi v době, kdy má jeho sklad otevřeno. Téměř vše vozíme po silnici, jen malá část zásilek se přepravuje letecky,“ řekl Stanislav Vrtiška. Součástí distribuce je neustálá kontrola, evidence a archivace. Výrobce musí uchovávat veškeré dokumenty o expedicích, konkrétních šaržích a objemech až na úroveň jednotlivých balení. Specifikem je například i to, že se na jedné paletě smí skladovat pouze jeden produkt jedné šarže. Největší kontrola se týká opiátů a narkotik, které podléhají zvláštnímu režimu pod uzavřením a se zvláštními kontrolami. Vše musí být dohledatelné.
Důležitou součástí distribuce je zpětná logistika léků určených k likvidaci. V České republice Zentiva v rámci zpětné logistiky stahuje zboží na úroveň distribučního centra, tedy do výrobního závodu, jehož je centrum součástí a kde se provádí řízená likvidace. V jiných zemích se zboží pocházející z České republiky vrací na úroveň národních distribučních center. Při stahování zboží je opět nutná vysoká přesnost a neustálá kontrola s počítáním a evidováním jednotlivých balení.
Zatím bez outsourcingu
„V tuto chvíli máme spočítáno, že by se nám outsourcování logistiky nevyplatilo,“ uvedl dále Stanislav Vrtiška. „Stálo by nás to příliš prostředků do jednorázových odpisů zařízení, která již máme. Ale možná, že jednou dojde i na outsourcing. Je to o penězích a také o důvěře. Tak, aby byli všichni spokojeni – kontrolní orgány, my i naši zákazníci,“ dodal. V roce 2001, kdy se Zentiva stala součástí skupiny Sanofi, došlo ke sloučení distribučních center pro ČR. „Sanofi měla předtím distribuci outsourcovanou a víme, že před osmi lety Sanofi za pronájem a logistické služby platilo více, než nás to stojí dnes. Co je pro nás nyní důvod, abychom v tom pokračovali. Každý rok se snažíme najít nějaké úspory a o outsourcingu bychom začali uvažovat tehdy, když by to pro nás začalo být ekonomicky zajímavé,“ uzavřel Stanislav Vrtiška.
Pavel Toman