Zeptali jsme se

Zeptali jsme se Stanislava Šucha, předsedy Pracovní skupiny celní Svazu spedice a logistiky ČR

Zeptali jsme se Stanislava Šucha, předsedy Pracovní skupiny celní Svazu
spedice a logistiky ČR

Celní problematika zaznamenává neustálý vývoj a dopravci i speditéři, kteří zajišťují export zboží z Evropské unie, ji musejí neustále sledovat. Změna postihla například celní preference pro méně rozvinuté země a významný vývoj zaznamenává i rozšiřování institutu schváleného hospodářského subjektu (AEO). Na podrobnosti jsme se zeptali předsedy Pracovní skupiny celní Svazu spedice a logistiky Stanislava Šucha.

„Některé méně rozvinuté země (země GSP) dosud požívaly při dovozu zboží do Evropské unie tzv. celních preferencí. Jaké změny v této oblasti nastaly?“

„Proces, který nastoupila Evropská unie (Nařízení Rady EU a EP 987/2012) přináší postupné přehodnocování zemí, kterým byly dříve přiznávány celní úlevy (úplné nebo částečné osvobození od cla). Cílem tohoto procesu je zpřesnit a zprůhlednit působení takových úlev a zachovat preferenční výhody pouze pro skutečně potřebné. Některé země, které byly dosud pro celní účely považovány za méně rozvinuté, nyní z této kategorie postupně vypadávají, protože skutečně dosahovanou výkonností své ekonomiky již nyní těmto kritériím neodpovídají. Proto tento proces také znamená ukončování čerpání výhod pro nastupující ekonomické mocnosti. Patří mezi ně například Spojené arabské emiráty, Argentina, Brazílie, Saudská Arábie a podobně. Dovoz zboží z těchto zemí není pro nás nijak významný. Podstatnější je, že o celní preference k letošnímu 1. lednu přišlo také Rusko, Bělorusko a Kazachstán. Pokud nedojde nějaké změně, měla by ze seznamu významných preferovaných dovozců vypadnout od 1. ledna příštího roku, vedle jiných států, rovněž Čína.“

„Daří se rozšiřovat Institut schváleného hospodářského subjektu (Authorized Economic Operator, AEO) do zemí mimo Evropskou unii?“

„Institut AEO je nástroj, který má umožnit zjednodušený přístup k podnikatelským subjektům k celním operacím na základě definované a kontrolovatelné důvěryhodnosti procesů a operací souvisejících s celním řízením. Snahou evropských úřadů je posílit stupeň zapojení podnikatelských subjektů do institutu AEO, a proto se snaží přinášet do tohoto institutu různé benefity. Takovým zajímavým benefitem pro speditéry a dopravce je další rozšiřování akceptace osvědčení AEO ve vybraných třetích zemích. Proces rozšiřování AEO do dalších zemí mimo EU (tedy třetí země) pokračuje. V současné době jsou příslušné kontakty uzavřeny s USA, s Norskem, Švýcarskem, Andorrou, a Japonskem. S Čínou byla již podepsána dohoda, která by měla nabýt účinnosti od 1. ledna příštího roku. V přípravné fázi je jednání s Ruskou federací a nově je zahájeno jednání s Kanadou.

Podmínky využívání osvědčení AEO se pro každou z výše uvedených zemí v detailech liší. Například americká strana akceptuje pouze osvědčení AEOS a AEOF tj. osvědčení obsahující certifikaci pro bezpečnosti a zabezpečení. Proto je vhodné se včas informovat na možnosti dosažení výhod vyplývajících ze získání osvědčení AEO. Pro usnadnění přístupu podnikatelské veřejnosti ke všem informacím souvisejících s AEO, pověřila celní správa ČR jednoho celníka na každém celním úřadě, aby působil jako specialista na tuto problematiku (AEO).“

(pat)

spinner