24. září 2018, čtk
Podíl nízkopodlažních vozidel se v městské hromadné dopravě v Česku zvyšuje. Nízkopodlažní autobusy, tramvaje a trolejbusy tvoří nyní ve vozových parcích dopravních podniků 70,5 procenta, v roce 2011 to bylo 45 procent.
Aktuálně jezdí v tuzemské městské dopravě 5036 dopravních prostředků. Vyplývá to z informací Sdružení dopravních podniků ČR. Podniky loni do obnovy vozového parku investovaly 4,05 miliardy Kč.
Podle výkonného ředitele sdružení Antonína Macháčka tvoří nízkopodlažní vozy drtivou většinu nově pořizovaných vozů. Vozidla staré konstrukce, která by byla vhodná pro MHD, se podle něj vyrábějí už jen sporadicky.
K investicím do vozového parku využívají dopravní podniky podle sdružení zejména dotace z evropských fondů. Ty tvoří většinu vynaložených financí. S tím však podle Macháčka vzniká riziko, že při předpokládaném postupném snižování peněz z evropských dotací nebudou zdroje na obnovu vozových parků v budoucnu dostatečné. Dopravci navíc kvůli pravidlům EU nemohou vytvářet zdroje z odpisů investic. „Zatím jsem nezaznamenal, že by se někdo na politické úrovni zabýval touto hrozbou, která je podle mého názoru velmi reálná,“ upozornil.
Nejvíce do nových vozidel loni investoval pražský dopravní podnik, který nakoupil vozy za 3,25 miliardy Kč. Následovali městští dopravci z Brna s 365 miliony Kč a z Plzně s 247 miliony Kč.
Nejpomaleji dosud postupuje přechod k bezbariérovým vozům u tramvají, kde je pořád většina strojů klasického typu. Naopak u autobusů dosahují nízkopodlažní vozy až 85 procent.
(čtk)
Foto: IVECO Bus