Včelařský klub DB Schenker letos stočil čtvrt tuny medu

2. září 2024
Firmu tvoří zaměstnanci a s nadsázkou lze říct, že se DB Schenker letos rozrostl o téměř půl milionu dalších – jsou jimi včely medonosné. Z pěti úlů na liberecké pobočce a dvou úlů v centrále v Rudné u Prahy už zaměstnanci vytočili čtvrt tuny medu. Výtěžek z jejich prodeje věnuje globální logistická společnost na dobročinné účely.

Měsícem září začíná nejen školní, ale také včelařský rok, včelstva se oddělují, léčí a připravují na zimu, aby s prvními známkami jara mohli znovu začít fungovat. Zaměstnanci společnosti DB Schenker aktuálně spravují v Rudné u Prahy dva úly a v Liberci jich mají dokonce pět. S iniciativou začali dva volnočasoví včelaři Martin a Jan, kteří se o hmyzí pracovníky starají.

„Když jsem se doslechl, že by u nás zaměstnanci chtěli chovat včely, tak jsem to velmi uvítal a hned jsem jim dal na projekt zelenou. Vždy mě těší, když kolegové přidají do firmy kus sebe, toho, co je baví. Spojí se s ostatními nadšenci a utváří unikátní firemní kulturu a prostředí,“ uvedl Tomáš Holomoucký, ředitel společnosti DB Schenker pro Česko a Slovensko.

Vybrat správnou lokalitu pro úl je důležité. V liberecké pobočce se včely usadily vedle retenční nádrže, kde mají blízko i k nedalekému lesnímu porostu, v Rudné u Prahy zase na hranici pozemku v blízkosti achátového lesu. „Potřebovali jsme využít firemní pozemek a najít klidný slunečný prostor. Zároveň, jsme chtěli, aby včely byly v bezpečí a nikomu při práci nepřekážely,“ vysvětluje Martin Štěpina z DB Schenker. „Lokalita se zdá být vhodná pro včely. Náš areál má také spoustu zeleně, v okolí vím pouze o jednom včelaři, takže je to vhodné i pro přilehlou přírodu,“ dodal Jan Holešta z DB Schenker.

Včelařův rok

S odkvétáním řepky a lípy končí sezóna a začínají přípravy na další rok. Okamžitě po stáčení medu je nutné začít s přípravami pro nadcházející období – úprava plodiště pro královnu, údržba i doplnění zásob. Po uplynutí podzimu pak začíná další léčení, bez kterého se dnes již žádné včelstvo neobejde. „Koncem zimy a v závislosti na počasí začíná jarní podněcování, jehož cílem je motivace matky klást novou silnou generaci včel, která zajistí jarní snůšku medu. V období rozkvětu třešní nasazujeme medníky a zároveň optimalizujeme plodiště tak, aby nedošlo k rojení a tvoříme oddělky,“ dokreslil cyklus péče o včely Martin Štěpina.

Letos se včelařům z DB Schenker podařilo stočit okolo 250 kilogramů medu. Nabídnou ho dále zaměstnancům a výtěžek z prodeje poputuje na dobročinné účely. „Do budoucna plánujeme pro kolegy i workshop. Je to šance, jak se o včelách dozvědět víc a jít se na ně „bezpečně“ podívat zblízka,“ dodal Jan Holešta.

(lan)

Foto: DB Schenker

spinner