OLOMOUC (7.4.) – Ministerstvo dopravy připravilo novelu zákona, díky níž by majitelé pozemků pod plánovanými dopravními stavbami měli při výkupu dostat za svůj nemovitý majetek lepší cenu než nyní. Ministerstvo si od novely slibuje urychlení výkupu parcel, a tím i budování silnic. Informoval o tom ministr dopravy Antonín Prachař (ANO).
Dopravní politika
Výstavba dopravní infrastruktury
Ministerstvo dopravy chce dát majitelům pozemků při výkupu lepší cenu
Evropská unie
Rada ministrů dopravy EU otevřela dveře Shift2Rail a ERA
Rada ministrů dopravy Evropské unie se na svém zasedání v polovině března shodla na kompromisním řešení reformy železniční dopravy. Společenství evropských železnic a provozovatelů infrastruktury CER/SEŽ považuje dosažený výsledek za vyvážený, a to jak z hlediska železničních podniků, provozovatelů železniční sítě, tak i výrobců vagonů a lokomotiv a dalších dodavatelů v rámci železničního průmyslu.
Investice do dopravní infrastruktury
Resort dopravy chystá investice ve výši 54 miliard Kč zejména do železnice
PRAHA (25.3.) – Resort dopravy se letos chystá vypsat velké stavební zakázky za 54 miliard Kč. Větší část z toho, 38 miliard Kč, by měla připadnout na železniční stavby. Na Žofínském fóru to řekl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Ještě během roku by se tak mohla začít soutěžit rekonstrukce zastřešení pražského hlavního nádraží, dále obnova trati mezi Smíchovem a Berounem přes Rudnou u Prahy, průjezd Brnem z Židenic do Maloměřic nebo rekonstrukce pražského Negrelliho viaduktu.
„V koaliční smlouvě ČSSD, ANO a KDU-ČSL uvedly, že zajistí stabilizaci zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), že chtějí navýšit jeho podíl z výnosu spotřební daně z minerálních olejů minimálně na 25 procent a výše celkových zdrojů pro dopravní infrastrukturu by se v průběhu volebního období měla přiblížit zhruba dvěma procentům HDP. V programovém prohlášení vlády ČR však tyto teze chybí. Jak vnímáte tento rozdíl v obou dokumentech?“
Dopravci sdružení ve svazu dopravy ČR očekávají, že nová vláda vytvoří příznivé podnikatelské prostředí. Na valné hromadě svazu na konci února jednali o aktuálních problémech, které jejich obor trápí. Do pražského hotelu Olympic, kde se valná hromada konala, vyrazil za dopravci i nový ministr dopravy Antonín Prachař. V centru pozornosti dopravců bylo vládní prohlášení a jeho priority.
Ministr dopravy Antonín Prachař se v těchto dnech obrátil na jednotlivé kraje ve věci koncepčního směřování veřejné dopravy v České republice. Navázal tím na už dříve vydaný dokument Dopravní politika České republiky pro období let 2014 až 2020, v níž byl ministerstvu uložen úkol zpracovat ve spolupráci se samosprávou návazný dokument zabývající se konkrétně oblastí veřejné osobní dopravy. Hejtmani mohou v následujícím měsíci zodpovědět otázky vztahující se k veřejné dopravě v jejich regionu.
Ing. Roman Srp (SDT) pro DN
„Vláda by měla v podpoře ITS přejít od slov k činům“
Nejedno programové prohlášení minulých vlád hovořilo o nutnosti podpory zavádění dopravní telematiky a inteligentních dopravních systémů (ITS) do praxe, většina těchto plánů však končila v podobě deklarované podpory a pokulhávající praktické realizace. „Naším hlavním požadavkem je, aby vláda deklarovanou podporu ITS skutečně realizovala,“ říká viceprezident Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) Ing. Roman Srp.
Přinesl dobrou zprávu z letecké dopravy. Začátek roku 2014 je spojen s připomínkou století komerčního letectví a rovněž s dosažením nejlepšího bezpečnostního výsledku za poslední dobu. Fatálních leteckých neštěstí velkých letadel bylo loni méně než kdykoliv v poslední dekádě, a sice 17 ve srovnání s ročním průměrem 27.
Rámcový program Horizon 2020 je největší program Evropské unie zaměřený na výzkum a inovace pro období let 2014 až 2020. Vyčleněno je na něj téměř 80 miliard €. Nakolik a jakým způsobem z tohoto zdroje mohou čerpat i české firmy, se snažil přiblížit informační workshop Sdružení pro dopravní telematiku (SDT), který se uskutečnil v únoru v Praze.
Technologická agentura ČR
Dopravní projekty lze podpořit z mnoha programů
Technologická agentura ČR (TAČR) zajišťuje na základě usnesení vlády ČR z roku 2009 mimo jiné přípravu a realizaci programů aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací a zadávání veřejných zakázek v této sféře. Většina programů TA ČR není koncipována oborově, ale spíše podle typu výzkumu nebo typu spolupráce, který podporují. Díky tomu bylo a je možné žádat o podporu na dopravní projekty prakticky ve všech programech.