7.1. – Evropská komise zveřejnila v prosinci svůj program European Green Deal, který obsahuje zásady a návrhy opatření k tomu, aby se Evropa stala do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. „Evropská zelená dohoda“ předpokládá zásadní změny v chování na úrovni EU, národních států, firem i spotřebitelů. Cílem je přechod na ekonomiku produkující nulové emise skleníkových plynů.
Dopravní politika
20.12. - Nové přímé vlakové spojení mezi městy, komfortnější cestování, více rychlíkových spojů, systém jedné jízdenky (one ticket) nebo budování hustší sítě stanic pro vozidla s alternativními palivy, to je ve zkratce seznam novinek v rezortu dopravy pro rok 2020. Novinky jsou navržené tak, aby byly změny byly co nejvíce přátelské k občanům a usnadnily tak cestování všemi dopravními prostředky.
19.12. – Dělníci začnou po Novém roce od šachty v ulici Na Strži razit 322 metrů dlouhou průzkumnou štolu směrem k ulici Budějovická na Pankráci. Novinářům to včera řekli zástupci města a Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Podle nich podnik 30. prosince požádá o stavební povolení, když geologický průzkum zahájil letos v červnu.
Tentokrát budeme věnovat pozornost ne zcela běžné evropské situaci: po dlouhé období jsme totiž byli zvyklí, že impulsy k mezinárodní spolupráci v rámci Evropské unie přicházely především shůry od nejvyšších politických a hospodářských kruhů. Ukážeme si, že nastává doba pro iniciativu zdola od podnikové sféry a podnikatelských svazů. První případ se týká železnice, druhý pak evropského programu pro výzkum a inovace Horizon Europe.
Po téměř osmi měsících ve funkci ministra dopravy může JUDr. Vladimír Kremlík s blížícím se koncem roku bilancovat. Z hlediska dopravní infrastruktury byl rok 2019 podle jeho slov úspěšný. A to nejen díky tomu, že se podařilo uvést do provozu skoro 35 kilometrů nových dálnic. Příprava a výstavba dopravních staveb zůstává klíčovým úkolem jeho resortu i pro rok příští, kdy vstoupí do rozhodující fáze modernizace dálnice D1 a první měsíce fungování bude mít za sebou také nový mýtný systém. Priorit pro rok 2020 má však na seznamu ministr dopravy mnohem víc…
17.12. – Na dopravní projekty by podle Národního investičního plánu (NIP) mělo do roku 2050 směřovat kolem 6,2 bilionu Kč. Plán počítá s rozsáhlou výstavbou vysokorychlostních tratí. Vedle dostavby stávajících dálnic zahrnuje také vybudování nových dálničních tahů. V seznamu staveb, které plánuje ministerstvo dopravy, naopak není vodní koridor Dunaj-Odra-Labe, přestože plán se o něm v úvodu zmiňuje. Vyplývá to z investičního plánu, který včera představila vláda. Celkově NIP zahrnuje téměř 20 tisíc projektů za osm bilionů Kč na léta 2019 až 2050.
3.12. – Ministerstvo dopravy chce přispět k tomu, aby se ČR i díky kosmickým aktivitám zbavila image nízkonákladové ekonomiky a nálepky montovny. Iniciovalo vládní schválení investic do kosmických aktivit ve výši 1,205 miliardy Kč ročně, což je o 275 milionů Kč více než dosud. Od příštího roku se tak do oblasti, která má stále větší vliv na rozvoj hospodářství a přímo ovlivňuje život lidí, investují finanční prostředky navíc. ČR je průmyslová země a má podle rezortu dopravy co nabídnout.
Začátek podzimu přinesl řadu událostí a podnětů zejména z letecké dopravy osob i zboží – na některé blíže pohlédneme. Nejprve na informaci z Maďarska, která sice může vyvolat krapet speditérské závisti a také poněkud zchladit představu, že to je pražské letiště Václava Havla, které je a bude v naší části Evropy dominujícím letištním zařízením.
26.11. – Novela zákona urychlující výstavbu dopravní, vodní a energetické infrastruktury chce zkrátit dobu přípravy staveb pod deset let ze současných třinácti. Navrhovaná změna má za cíl zjednodušit povolovací procesy, které brání včasnému zahájení staveb.
19.11. – Vedení hlavního města včera schválilo plán rozvoje dopravy na další roky, takzvaný akční plán udržitelné mobility. Dokument určuje strategické dopravní stavby, které mají být hotové, či se na nich začne pracovat do roku 2023. Zahrnuje mimo jiné rozšíření tramvajových tratí, stavbu metra D nebo silničních okruhů. Novinářům to včera řekl náměstek primátora Adam Scheihnerr. Materiál navazuje na plán udržitelné mobility zahrnující projekty do roku 2030, který schválili letos v květnu pražští zastupitelé.