23.10. – Společnost Coface, globální lídr v oblasti pojištění pohledávek, zveřejnila nový report pro oblast automobilového průmyslu v České republice. Ačkoli celý sektor získal hodnocení s nízkým rizikem, upozorňují analytici na potenciální negativní dopady tzv. tvrdého brexitu i omezení volného obchodu na světových trzích.
Dopravní politika
9.10. – Mýto na většině silnic první třídy bude bez poplatku, tedy s nulovou sazbou. Dohodu s kraji a obcemi dnes podpisem společného memoranda stvrdí ministr dopravy Dan Ťok. Vyplývá to z informací ministerstva dopravy. Návrh ještě bude muset schválit vláda. Mýtný systém se po roce 2019 rozšíří na 900 kilometrů silnic prvních tříd.
Řeklo by se, že v hlavním měsíci dovolených, naplněném navíc zcela nebývalými vedry, toho nového a přínosného v dopravě příliš nebude a spíše bude problém o něčem zajímavém referovat. Ale chyba lávky – máme tu nové významné věci rozsahu světového i národního, ze sektorů státních i soukromých. Na některé se podíváme blíže.
3.10. – Zlepšení spolupráce v oblasti dopravy a hledání možností financování strategických projektů byly hlavní témata setkání ministrů dopravy zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česká republiky, Slovenska, Maďarska a Polska, které se uskutečnilo na přelomu minulého týdne na Štrbském Plese na Slovensku. V rámci slovenského předsednictví ve Visegrádské čtyřce ministři jednali zejména o možnostech financování společných dopravních záměrů prostřednictvím Evropské investiční banky a o výstavbě vysokorychlostní tratě. O spolupráci při rozvoji vysokorychlostní železniční sítě ve střední Evropě podepsali ministři společnou deklaraci.
Evropským parlamentem v červenci neprošel kompromis o vysílání řidičů, který připravil dopravní výbor TRAN. Jak vyjednávání nových pravidel v rámci tzv. silničního balíčku v Bruselu probíhá a jaký může být další vývoj, o tom jsme hovořili se stálým zástupcem sdružení ČESMAD Bohemia a ČESMAD Slovakia při Evropské unii Janem Němcem.
14.9. – Dokončení jihočeské dálnice D3 a propojení s rakouskou S10 nebo obchvat Mikulova na D52 a spojení s dálnicí A5 byly hlavními tématy jednání ministra dopravy Dana Ťoka s rakouským ministrem Norbertem Hoferem ve Vídni. K oběma dálničním spojením by měly být sjednány mezistátní smlouvy. Dan Ťok také zopakoval požadavek několika členských států EU na vynětí mezinárodní dopravy z aplikace obecné směrnice o vysílání pracovníků v rámci tzv. Balíčku mobility.
4.9. – Evropská komise pozastavila řízení, která už několik let vede s Francií a Německem kvůli tomu, jak obě země uplatňují svá pravidla o minimální mzdě v mezinárodní automobilové dopravě. Vyplývá to z dopisu, kterým skupině europoslanců na konci srpna na jejich dotazy odpověděla komisařka pro dopravu Violeta Bulcová.
Před prázdninami školními i europarlamentními došlo v Evropské unii k přijetí řady důležitých rozhodnutí a k prezentaci zajímavých iniciativ – některé pro jejich závažnost dnes zmíníme.
16.8. – Senát včera odsouhlasil ratifikaci mezistátní dohody mezi Českem a Saúdskou Arábií o leteckých dopravních službách. Loni Senát tuto smlouvu neschválil, protože někteří senátoři měli výhrady ke stavu lidských práv v arabské zemi. Poté už návrh do voleb neprojednala ani Sněmovna, kde prošel pouze prvním čtením. Vláda proto předložila návrh na schválení dohody znovu.
6.8. – Bílý dům má v plánu zrušit nařízení bývalé vlády Baracka Obamy, které mělo počínaje rokem 2020 omezit množství nečistot v ovzduší a snížit spotřebu pohonných hmot. Vláda chce podle prohlášení Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) z 2. srpna rovněž znemožnit jednotlivým státům unie, aby vydávaly vlastní nařízení zavádějící přísnější emisní standardy. Dvě desítky států se hodlají proti chystaným krokům bránit soudní cestou.