8.8. – Senát pravděpodobně schválí zavedení elektronických dálničních známek, které mají od roku 2021 nahradit nynější nalepované známky. Horní komoře to včera téměř jednomyslně doporučil její výbor pro dopravu. Někteří senátoři ale zvažovali, že by osvobození od dálničního poplatku rozšířili z elektromobilů i na další vozidla na propan-butan (LPG). Ministerstvo dopravy to ale odmítlo, podle něj by to znamenalo citelný výpadek příjmů z dálničních poplatků.
Silniční doprava
7.8. – Nový mýtný systém bude potřebovat nové datové úložiště za téměř 15 milionů Kč pro zpracovávaní sesbíraných informací z mýta. Stát původně počítal s využitím stávajícího zařízení, to však podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) znemožnil současný správce mýta Kapsch, který neposkytl součinnost k předání datového skladu. Stát proto bude po Kapschi vymáhat škodu, uvedlo včera ŘSD. Podle Kapsche jde o snahu navýšit cenu za mýto. CzechToll naopak uvedl, že jde o snahu Kapsche sabotovat spuštění nového mýta.
Na českém trhu se od letošního roku prodává reprezentativní sedan nebo kombi třídy E v unikátním provedení, které kombinuje vyhlášený úsporný turbodiesel se silným, 90kW elektromotorem. Výsledkem je mimořádně dynamické provedení o systémovém výkonu 225 kW (306 k) s normovanou spotřebou 1,6l nafty / 100 km, které je schopno na elektřinu ujet až 54 km a pokračovat dalších 1000 km na naftu.
Poslanecká sněmovna minulý týden ve druhém čtení projednávala novelu zákona o drahách a poslala ji k závěrečnému schvalování. To by mělo proběhnout možná už v září.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
ELA UDĚLILA EVROPSKOU LOGISTICKOU CENU 2019 SKUPINĚ KOMSA
Ceremonie s tím spojená proběhla v Bruselu. Není bez zajímavosti, že tato organizace získala loni Německou cenu za řízení dodavatelských řetězců od Německé logistické asociace. Historie KOMSA začala v roce 1992 na idylické farmě v saském Hartmannsdorfu. Zde ve Švédsku narozený dr. Gunnar Grosse založil s třemi ambiciózními mladými muži podnik na podporu rozvoje dealerské sítě mobilních telefonů v SRN.
Sdružení ČESMAD BOHEMIA působí v České republice rovněž jako garant a zprostředkovatel řešení e-CMR, a to prostřednictvím platformy vyvinuté společností TransFollow, která výrazně usnadňuje dopravcům práci s nákladními listy
5.8. – Doprava budoucnosti se začíná stávat realitou a automobilky se předhánějí v představování samořízených automobilů. Kromě etického a technického aspektu bude mít jejich rozšíření vliv na samotný trh. Asociace pojišťoven předpokládá významný nárůst na poli operativního leasingu. Podle expertů se stanou samořízená auta běžnou součástí dopravního provozu do deseti let.
5.8. – Stát uvažuje o možnosti omezit vjezd kamionů na silnice, kde hrozí objíždění úseků, které budou od příštího roku nově patřit do mýtného systému. Kraje a obce nyní vytváří seznám těchto míst. Ministr dopravy Vladimír Kremlík to uvedl na svém twitterovém účtu. Obce mu minulý týden zaslaly dopis, ve kterém žádaly stanovení kompenzací za chystané zpoplatnění 870 kilometrů silnic první třídy.
2.8. – Hasičský záchranný sbor chemického závodu Unipetrolu v Litvínově rozšířil svůj vozový park o dvě nová vozidla značky Scania pro hašení vodou a pěnou. Celková investice dosáhla výše 18,5 milionu Kč. V současné době tak mají podnikoví hasiči k dispozici tři zásahová vozidla pro zásah vodou a pěnou, a tři kombinované hasicí automobily, ve kterých je navíc k dispozici i prášek.
1.8. – Ministerstvo dopravy a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podaly kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) v kauze mýtného. Brání se tak rozsudku Krajského soudu v Brně, který v červenci vyhověl žalobě společnosti Kapsch a zakázal uplatňovat smlouvu mezi ministerstvem dopravy a konsorciem Czech Toll a Sky Toll na provoz mýtného systému od letošního prosince. Stěžující strany chtějí, aby kasační stížnost měla odkladný účinek, řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Ke stížnosti se následně přidal i CzechToll. Podle Kapsche jde však jen o zdržování celého dění kolem mýta.