Společnost Agrotec představila v březnu v Hustopečích unikátní řešení dálkové dopravy s alternativním pohonem na zkapalněný plyn (LNG) včetně ukázky plnění a testovacích jízd.
Silniční doprava
Čeští silniční dopravci loni přepravili 479 milionů tun zboží, což je o 20 milionů více než v roce 2017 (+4,3 %). Růst však byl tažen vnitrostátní dopravou, která má na přepravených tunách 93% podíl a vzrostla o 6,5%. Naopak i loni se výrazně propadla mezinárodní nákladní doprava, a to o 18,2%.
Rakousko letos zintenzivnilo kontroly dodržování předpisů o minimální mzdě řidičů a v případě zjištění porušení ukládá vysoké pokuty, a to i v řádech několika tisíců EUR. Vyplynulo to z ankety, kterou v březnu na regionálních shromážděních provádělo mezi svými členy Sdružení ČESMAD Bohemia.
Sdružení ČESMAD Bohemia uvítalo, že Evropský parlament schválil začátkem dubna kompromisní znění tzv. silničního balíčku, a to i přesto, že k některým bodům má výhrady. Může tak být zahájena rozhodující fáze – trialog.
10.5. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Americký Kenworth testuje tahač Toyoty poháněný vodíkem. Výrobce nákladních automobilů Kenworth a firma Toyota North America vyvíjejí deset bezemisních tahačů Kenworth T680 poháněných vodíkovými elektrickými články Toyoty. Toto úsilí směrované na bezemisní nebo nízkoemisní nákladní techniku je podpořeno grantem CARB (California Air Resources Board) ve výši 41 milionů USD pro přístav Los Angeles. CARB je částí Kalifornských investic do klimatu – tamní iniciativou ke snižování emisí skleníkových plynů, posilování státní ekonomiky a zlepšování veřejného zdraví a prostředí – zejména ve znevýhodněných obcích. Partnery ve zmíněném programu jsou Toyota Logistics Services, UPS, TTSI a Southeren Countries Express. Tyto podniky budou provozovat tahače Kenworth T680 pro získávání údajů k dalšímu vývoji bezemisních pohonů. Pro komerční využití je také důležitý rozvoj vodíkové plnicí infrastruktury, rovněž podporovaný grantem. Program rozšíří množství a přístupnost plnicích stanic, přičemž první dvě už staví firma Shell. „Úsilí ve spolupráci mezi přístavem Los Angeles, firmami Kenworth, Toyota a Shell je klíčem k rozvoji technologie vodíkových článků v 8. třídě trucků,“ řekl Mike Dozier, hlavní manažer firmy Kenworth, s tím, že cílem je předvést a dále vyvinout pokrokové zero emisní pohony pro komerční vozidla.
9.5. – Německo v úterý spustilo první úsek dálnice, na němž se speciální nákladní auta mohou pomocí trolejí dobíjet rovnou za jízdy. Pětikilometrová testovací trasa na hesenské dálnici A5 nedaleko Frankfurtu nad Mohanem má ukázat, zda bude takový způsob nákladní dopravy možné využít i v širším měřítku a přispět jím ke snižování emisí oxidu uhličitého (CO2).
6.5. – Ministerstvo dopravy má několikaleté zpoždění ve stavbě vah na dálnicích, které mají zabránit poškozování cest přetíženými kamiony. Vyplývá to z prověrky, jejíž výsledky dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstvo dopravy v reakci uvedlo, že je stavba vah složitá. V nejbližší době budou dokončeny dvě. Kontroloři také vytkli ministerstvu, že od roku 2015 neurčilo podmínky pro kontrolu přínosu podobných dopravních systémů. Podle ministerstva vzniká IT systém, který bude vyhodnocovat efektivitu dopravních systémů i zpětně.
3.5. – Podnikatel Radim Jančura od začátku května změnil strukturu společností v holdingu Student Agency. Do nově založené komanditní společnosti Student Agency Travel začlenil prodej letenek, zájezdů a zahraničních pobytů. V existující komanditní společnosti Student Agency nechal dopravní aktivity, tedy autobusy a vlaky. Pod tuto společnost ve struktuře spadají i akciové společnosti RegioJet, jedna v Česku, druhá na Slovensku. Samostatnou akciovou společností spadající přímo pod holding je RegioJet UK, která bude mít na starosti provoz vlaků v Ústeckém kraji, řekl mluvčí Aleš Ondrůj.
2.5. – Včera uplynulo patnáct let od vstupu České republiky do Evropské unie. Za tu dobu se v zemi s využitím peněz z evropských fondů postavilo nebo zmodernizovalo více než 975 kilometrů železnic a téměř 495 kilometrů silnic a dálnic. Evropské dotace, které směřovaly do dopravy, se od vstupu země do EU vyšplhaly na takřka 12,2 miliardy EUR (asi 325 miliard Kč). Uvedla to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.
2.5. – Mýtných úseků s nulovou sazbou bude méně, kraje aktualizovaly seznam silnic, na kterých si přejí mýto bez poplatku. Ze zhruba 870 kilometrů silnic první třídy, o které se mýto v příštím roce rozšíří, by tak mělo být zdarma přibližně 600 kilometrů. Oznámila to předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová. Nulovou sazbu bude muset ještě schválit vláda, kraje však loni dostaly slib, že stát bude jejich výběr respektovat.