27.2. – Za návrhy opatření Komise v rámci Clean Industrial Deal (CID) je snaha začít řešit zásadní problémy včetně vysokých, globálně nekonkurenceschopných cen energií, přebujelé byrokracie včetně povolovacích procesů či pravidel veřejné podpory či zaostávání v digitální oblasti nebo nedostatku investic. Samotný Clean Industrial Deal je ale spíše jen obecný dokument s návrhem opatření, která jsme od Komise již v různých podobách slyšeli. Varovným signálem pro byznys je, že Komise i nadále trvá na snížení emisí o 90 % do roku 2040 a uhlíkové neutralitě do roku 2050, čímž fakticky velmi omezuje možnost změny. Pro byznys budou důležité konkrétní akce a legislativní návrhy s viditelnými efekty. Upozornil na to Svaz průmyslu a dopravy ČR.
Dopravní politika
25.2. – Vodíková mobilita je považována za jednu z technologií pro dekarbonizaci dopravy, mimo jiné je také zakotvena v Národním akčním plánu čisté mobility. Web cistadoprava.cz analyzoval aktuální stav vodíkové mobility v zemích Evropské unie na základě dostupných dat o plnicích stanicích (H2) a vozidlech FCEV, která vycházejí ze zdrojových dat Evropské observatoře pro alternativní paliva. Zprávu přineslo Centrum dopravního výzkumu (CDV).
24.2. – Premiér Petr Fiala, ministr dopravy Martin Kupka a europoslanec Ondřej Krutílek představili v pátek 21. února 2025 konkrétní kroky k záchraně evropského automobilového průmyslu. Česká republika spolu s Itálií, Rakouskem, Polskem a dalšími státy rozšiřuje tzv. Alianci na obranu konkurenceschopnosti, která prosazuje zásadně větší volnost v plnění emisních cílů, skutečnou technologickou neutralitu, zrušení zákazu spalovacích motorů po roce 2035 a řadu dalších kroků, které povedou k zachování dostupnosti evropských vozidel a pracovních míst v autoprůmyslu.
24.2. – „SP ČR oceňuje kroky ministra dopravy Martina Kupky a považuje za klíčové prosadit návrh plnění emisních limitů za pětileté období. Vzhledem k pomalejšímu rozvoji čisté mobility, poklesu prodejů elektromobilů i plug-in hybridů v EU a celkové ekonomické stagnaci je nezbytné přistoupit k revizi současného nařízení o emisích CO₂ pro osobní automobily a lehká užitková vozidla. Revize musí proběhnout ještě letos. Případné pokuty za nesplnění přísných cílů by dále oslabovaly konkurenceschopnost evropských automobilek, a omezily jejich schopnost investovat do výzkumu a vývoje. To by ve výsledku ohrozilo financování dekarbonizace automobilového průmyslu i silniční dopravy. Kromě pětiletého průměru je potřeba zvážit i postupný phase-in vozidel do plnění cílů a umožnit do budoucna plnění cílů i díky hybridům,“ řekl Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky SP ČR.
24.2. – Sdružení ČESMAD Bohemia uvedlo, že Evropská komise zřejmě trvá na tom, aby podnikatelé povinně pořizovali do svých fleetů bezemisní vozidla. Vyplynulo to předminulý týden z diskuse na vysoké úrovni o budoucnosti automobilového průmyslu EU.
19.2. – Na úterním jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR delegace zaměstnavatelů vedená Milenou Jabůrkovou, viceprezidentkou Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR), vyzvala k okamžitým krokům v rámci zajištění implementace Aktu o umělé inteligenci (AI Akt). SP ČR také požaduje zatraktivnění daňových odpočtů na výzkum a vývoj (VaV) a opakovaně upozorňuje na netransparentní legislativní proces u povinného příspěvku na spoření na stáří.
17.2. – Na mladé vesmírné nadšence zaměřený projekt Zero-G, do kterého se přihlásilo 861 žáků a studentů od 13 do 18 let z celé České republiky, přechází do závěrečné fáze. Dvacítka těch nejúspěšnějších se na konci března stane členy posádky parabolického letu na palubě Airbusu A310 a na vlastní kůži zažije stav beztíže – jako skuteční astronauti. Na jejich první cestě ke hvězdám je bude doprovázet český člen záložního oddílu astronautů Evropské kosmické agentury major Aleš Svoboda a umělec Yemi A.D., zakladatel globální platformy Moonshot podporující mladé inovátory.
13.2. – Rok 2024 byl pro české dopravce komplikovaný kvůli válce na Ukrajině, teroristickým útokům v oblasti Rudého moře a Suezu, nedostatku řidičů a dalším problémům v dopravě. Podle Svazu spedice a logistiky České republiky námořní, letecké, železniční i silniční přepravy čelily různým výzvám, což mnohdy vedlo k vyšším nákladům a zpožděním. Nepodařilo se dosáhnout očekávaného poklesu cen v námořní dopravě. Rostla poptávka po letecké přepravě v segmentu e-commerce, zatímco železniční dopravu omezovaly výluky v Německu. V ČR je potřeba urychlit elektrifikaci železničních tratí. Silniční doprava se v ČR zvýšila hlavně v tranzitních směrech.
13.2. – Proč jsou v současnosti výrobní ceny obnovitelného vodíku tak vysoké a co brání většímu rozšíření jeho výroby v Evropě? Hlavním důvodem je podle analýzy České vodíkové technologické platformy (HYTEP) zbytečně přísná evropská regulace. Ta byla postavena na nerealistických očekáváních ohledně rychlosti rozvoje a nasazení technologie elektrolýzy. Nový Policy Paper HYTEP detailně popisuje současný stav výroby obnovitelného vodíku v Evropě a České republice, nastiňuje problémy, kterým sektor čelí a přichází s řadou legislativních návrhů, které mohou pomoci striktní evropskou regulaci zmírnit a nastartovat výrobu obnovitelného vodíku v EU.
11.2. – Od nového roku se v ČR zrušila tzv. zaručená mzda a změnil se způsob zvyšování minimální mzdy. Zaměstnavatelé však musí brát ohled na zákoník práce, který jim ukládá zohlednit nejen vzdělání, ale i znalosti, dovednosti, povahu práce nebo třeba míru odpovědnosti a riziko škod. Zaměstnanec, který se cítí být diskriminován při poskytování mzdy, platu nebo odměny z dohody, se může obrátit na příslušný oblastní inspektorát práce se stížností, popřípadě se se žalobou obrátit na soud. Jak to zaměstnance a zaměstnavatele dále ovlivní?