V pohraničí Ústeckého kraje vznikly díky EU stezky, mezi státy jezdí autobusy

V pohraničí Ústeckého kraje vznikly díky EU stezky, mezi státy jezdí autobusy

6.4. - Přes česko-německé hranice lemující sever a severozápad Ústeckého kraje vedou po vstupu do Evropské unie (EU) turistické trasy i cyklostezky. Mezi státy jezdí autobusy, lodě, vlaky. Bývalé Sudety Němce lákají, vracejí se na místa, kde žili jejich předci. Navštěvují české kostely i hřbitovy, kde jsou pochované jejich rodiny. Informační cedule jsou často obojjazyčné. Některé obce pořádají společná setkání, v Petrovicích na Ústecku například vznikly ordinace lékaře a zubaře nebo lékárna, zjistila ČTK.

"Hned po vstupu do schengenského prostoru začaly v Ústeckém kraji první úvahy o zavedení regionálních autobusových a železničních linek, protože kontroly na hranicích spolehlivému provozu předtím bránily," popsal počátky jednání o dopravním rozvoji krajský radní pro dopravu Marek Hrabáč. První autobusové linky do Německa, obě ze Šluknovského výběžku, zajistil Ústecký kraj v roce 2010.

Autobusových přeshraničních linek dnes mezi Ústeckým krajem a sousedním Saskem jezdí osm, železniční linky přes hranice jsou tři. "K tomu se od roku 2023 podílíme na integraci přívozu Hřensko - Schöna. Další linka Šluknov - Sohland je aktuálně v jednání," uvedl Marek Hrabáč.

Ústecký kraj si spolupráci s německou stranou chválí. Nyní se ještě více prohlubuje, řekl radní. Podle něj se spolupráce týká financování linek, sjednávání přeshraničního jízdného a také společných soutěží na železnici.

Petrovice se nacházejí na hranici s Německem. Po vstupu do Evropské unie si tam otevřeli praxi lékař a zubař a ošetřují i německé pacienty. Ti navštěvují také místní lékárnu. Starostka Zuzana Hůlová podotkla, že poté, co se otevřely hranice, vznikají mezi lidmi manželství nebo partnerství. Upozornila ale také na stinné stránky volného pohybu - ilegální migraci.

S Německem přímo sousedí také Dolní Poustevna na Děčínsku. "My dostáváme dotace, díky tomu, že máme česko-německé žádosti," řekl starosta Robert Holec, který se netají tím, že EU fandí. "Letos, díky tomu, že jsme v Evropské unii a můžeme žádat o evropské granty, jsme dostali 50 milionů korun na výstavbu cyklostezek a trailových tratí," řekl starosta. Doplnil, že jde opět o přeshraniční projekt.

Město získalo peníze také na nákup vybavení pro hasiče, dostává prostředky i na různé akce a setkání. "Teď zrovna připravujeme bruslení a hokej pro děti, kde z euroregionu budeme žádat o dotaci a české a německé děti budou chodit společně hrát hokej," popsal nejbližší akci Robert Holec. Jediná věc, která se podle něj zatím nepovedla, je lékařská péče poskytovaná českým pacientům v Německu. Šluknovský výběžek se dlouhodobě potýká s nedostatkem lékařů a zubařů. "Tam už je to teď na zdravotních pojišťovnách a změně legislativy," dodal starosta.

Česko, Německo a Polsko brzy propojí cyklostezka podél řeky Mandavy, která z velké části prochází Ústeckým krajem, řekl náměstek hejtmana Jiří Řehák. Mandavská cyklotrasa vytvoří přeshraniční cykloturistické propojení, které doplní síť cyklotras. Napojí se na významnou cyklotrasu Odra-Nisa v Žitavě, jež leží na trojmezí států, a na síť cyklotras v Českém Švýcarsku.

(čtk)

Foto: Ústecký kraj

spinner