6. března 2003
Vstup České republiky do Evropské unie výrazně zasáhne do činnosti firem, které se zabývají celní spedicí. Odhaduje se, že zaměstnání ztratí téměř čtyři tisíce pracovníků, kteří budou zajišťovat celní služby až do posledního dne před vstupem ČR do EU. O aktivitách Svazu spedice a logistiky ČR (SSL), jejichž cílem je co nejvíce minimalizovat ztráty spedičních firem spojených s rozšířením Evropské unie, jsme hovořili s předsedou Pracovní skupiny pro celní záležitosti SSL ing. Františkem Kynclem.
„Které kroky Svaz spedice a logistiky dosud podnikl, aby minimalizoval dopady rozšíření Evropské unie na spediční firmy zabývající se celní spedicí?“
„Svaz spedice a logistiky se spolu se Svazem hraničních speditérů a celních agentů (SHSCA) snažil již před rokem upozornit státní orgány na negativní dopady rozšíření Evropské unie na tyto firmy, ale nesetkali jsme se s kladnou odezvou. S pozitivním ohlasem se ovšem nesetkala ani snaha evropské asociace spedičních svazů CLECAT řešit tuto problematiku na půdě Evropské unie. S útlumem celní spedice se tak budou potýkat i firmy působících v členských zemích EU.“
„Co jste od státních orgánů a Evropské unie očekávali?“
„Zpočátku jsme si mysleli, že se nám podaří získat finanční prostředky, které umožní kompenzovat útlum celní spedice. Zprvu jsme se proto snažili postupovat jako jiné země, které vstoupily do Evropské unie dříve, například Rakousko, které využilo prostředky z fondů EU. Hlavní problém spatřujeme především v tom, že se svazu nepodařilo přesvědčit ministerstvo zahraničí, aby se v Bruselu zasadilo o přijetí nezbytných odpovídajících opatření v rámci přístupových jednání. Na druhé straně si musíme uvědomit, že zatímco při posledním rozšíření Evropské unie před deseti lety byl útlum celní spedice spojen se zánikem 700 tisíc pracovních míst, předpokládané rozšíření EU v příštím roce postihne v kandidátských zemích ‚pouze’ dvacet tisíc zaměstnanců spedičních firem, dotkne se tedy několikanásobně menšího počtu osob.“
„Kolik pracovníků celní spedice ztratí zaměstnání v České republice?“
„Odhaduje se, že v České republice ztratí zaměstnání v této souvislosti téměř čtyři tisíce osob. Hlavní problém spočívá v tom, že pracovníci celní spedice budou muset vykonávat svou činnost v plném rozsahu až do posledního okamžiku před rozšířením EU, a proto ji nemohou opouštět postupně. Útlum se tedy projeví plošně a skokem v podstatě v den vstupu ČR do EU. Závažné je, že celní služby jsou poskytovány ve velké míře v příhraničí, to je v místech, kde se náhradní zaměstnání hledá velmi obtížně.“
„Jak SSL spolupracuje s Generálním ředitelstvím cel?“
„Nejdůležitější ze všeho je, aby si příslušné státní orgány uvědomily, že celní služby je nutné poskytovat až do posledního dne před rozšířením Evropské unie. Minulý týden jsme požádali generálního ředitele Generálního ředitelství cel Zdeňka Richtera, aby potvrdil nezbytnost tradičního odbavování zboží a fungování podnikatelských celně–spedičních služeb (například zastupování v celním řízení, vystavování dokladů, poskytování ručení) do posledního okamžiku před vstupem ČR do EU. Stanovisko GŘC snad usnadní argumentaci svazu při jednáních na ministerstvech práce a sociálních věcí, zahraničních věcí, financí i na ministerstvu průmyslu a obchodu. Členské firmy svazu by rovněž potřebovaly kvůli plánování investic co nejdříve vědět, které celní úřady budou po rozšíření Evropské unie i nadále fungovat a které zaniknou. Je totiž všeobecně známo, že počet úřadů bude zredukován nejméně o jednu třetinu.“
„Dopad útlumu celní spedice by měl řešit i tzv. Akční program. Co je jeho hlavním záměrem?“
„Formulování ‚Akčního programu‘ je projevem snahy představenstev SSL a SHSCA o sjednocení postupů a cílů obou svazů při formulování návrhů a požadavků vůči státním orgánům podávaných v zájmu členů obou svazů. ‚Akční program‘ by měl vyvolat skutečnou a účinnou spolupráci se státními orgány při tlumení některých negativních dopadů vyvolaných nadcházejícím vstupem ČR do EU, a to v těch oblastech, které souvisejí s útlumem podnikatelských činností vázaných na celní řízení.
Základní tezí programu je, že spediční firmy jsou připraveny poskytovat služby celní spedice ve stávajícím rozsahu do 30. dubna příštího roku jedině za předpokladu, že jim státní orgány účinně pomohou při řešení vzniklých problémů, zejména při vytváření nových pracovních míst. Pokud tento problém nebude řešen, může se stát, že řada firem, které poskytují celní služby, ukončí svou činnost ještě před vstupem České republiky do EU a v takovém případě nelze vyloučit významné problémy s celním odbavováním zboží. Pro přesnost je třeba konstatovat, že ‚Akční program‘ již schválil svaz SHSCA a v nejbližší době proběhne schvalovací řízení v SSL.“
„Oslovíte znovu státní orgány?“
„Akční program předpokládá i další kolo jednání se státními orgány. Ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha požádáme o stanovisko jeho resortu k materiálu ‚Přehled o počtu a rozmístění pracovníků zaměstnaných v oblasti celně-spedičních služeb před vstupem a po vstupu ČR do EU a předpokládané ekonomické dopady‘. O podporu požadavků spedičních firem v zájmu plynulosti zahraničního obchodu České republiky budeme usilovat na ministerstvu průmyslu a obchodu a návrhy na snížení ztrát spedičních firem, které vzniknou v souvislosti s rozšířením Evropské unie, zašleme i ministru financí Bohuslavu Sobotkovi.“
„Finanční prostředky na kompenzaci útlumu celní spedice se nenašly na úrovni státních orgánů ani v Evropské unii. Jakým jiným způsobem by mohly být ztráty těchto firem nahrazeny?“
„Jednou z možností, jak alespoň zčásti nahradit ztráty, které firmám v souvislosti s rozšířením Evropské unie vzniknou, je například dílčí změna legislativy. Prostřednictvím vyhlášky by například mohla být přijata zvláštní pravidla umožňující zrychlený odpis objektů, které byly v uplynulých deseti letech vybudovány a sloužily pro poskytování celních služeb. Nemusí se tedy nutně jednat o finanční kompenzace.“
„Jak by měly postupovat jednotlivé firmy?“
„Svaz spedice a logistiky dělá vše pro to, aby svým členům nějakým způsobem pomohl. Je ovšem třeba si uvědomit, že SSL zastupuje celkem dvě stě firem, a vzhledem ke svým dalším aktivitám se nemůže zabývat jednotlivými podniky. Samotné firmy by měly bez ohledu na průběh a výsledky jednání svazu se státními orgány začít již nyní v místě své působnosti jednat s úřady práce nebo obchodními a hospodářskými komorami o programech určených pro rekvalifikaci pracovníků. Garantem rekvalifikačního programu totiž nemůže být svaz, nýbrž jen státní orgán nebo zaměstnavatel.“
(von)