Ing. Jiří Rousek pro DN

„Český průmysl má logistický boom zatím ještě před sebou“

V pořadí již 44. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV), který se příští týden – od 16. do 20. září – uskuteční na brněnském výstavišti, bude opět největší akcí svého druhu v zemích střední a východní Evropy. Jedním z deseti specializovaných celků, které budou v souladu se světovými trendy nabízet systémová řešení přesahující rámec jednotlivých oborů, bude i letos „Doprava, manipulace, průmyslové balení, skladování a logistika“. Pořadatel veletrhu tak hodlá navázat na úspěšnou loňskou premiéru bienálního projektu Transport a Logistika. O tom, co zájemce o dopravu a logistiku v Brně čeká, jsme hovořili s obchodním ředitelem MSV ing. Jiřím Rouskem.

„Jak hodnotíte zájem vystavovatelů z oblasti dopravy a logistiky o účast na letošním ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu?“

„I když se samostatný veletrh Transport a Logistika uskuteční až souběžně s MSV 2003, nebude ani letošní ročník o exponáty z oblasti dopravy ochuzen. V oborovém celku ‚Doprava, manipulace, průmyslové balení, skladování a logistika‘ se prezentuje zhruba 120 vystavovatelů. Nejsilnější zastoupení mají stroje a zařízení pro manipulaci, ale významně se prezentují také kolejová vozidla, skladovací technika a nově zařazený obor průmyslového balení. Expozice budou umístěny v pavilónu R a na volné výstavní ploše A včetně kolejiště.“

„Které další obory – kromě dopravy – budou na veletrhu zastoupeny?“

„Škála oborů prezentovaných na MSV je velmi široká, pro větší přehlednost a rychlejší orientaci návštěvníků je spojujeme do deseti oborových celků, zaměřených na nejdůležitější odvětví průmyslové výroby. Široce je zastoupena elektrotechnika a elektronika, která se stala rovnocenným partnerem strojí-renských oborů. Za hlavní téma letošního ročníku jsme vyhlásili oborový celek ‚Plasty, gumárenství a chemie‘, v němž očekáváme velmi reprezentativní účast. Druhým nejvýznamnějším oborem je měřicí, řídicí, automatizační a regulační technika, soustředěná ve 2. specializovaném projektu Automatizace. Velice kvalitní zastoupení tuzemských i zahraničních výrobců bude mít také 3. mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT, který se koná souběžně s MSV.“

„Ovlivnily ničivé záplavy v České republice nějak zájem vystavovatelů?“

„Se stoprocentní jistotou to bude možné říci až v den zahájení, ale zatím jsme pokles zájmu o veletrh nezaznamenali. Účast na MSV negativně neovlivnily ani povodně v roce 1997, které postihly střední a východní Moravu. Věřím, že stejně jako před pěti lety na veletrh zavítají také návštěvníci ze zaplavených oblastí, kterým vystavovaná technika může pomoci při obnově a nápravě škod.“

„Jaká je poptávka průmyslových podniků po efektivních logistických řešeních?“

„Na loňském veletrhu Transport a Logistika se ukázalo, že si české podniky většinou již uvědomují výhody, které jim moderní logistické systémy přinášejí, a poptávka po nich na rozdíl od minulosti rychle roste. Pořád to ovšem není takový zájem jako v nejvyspělejších zemích. Z průzkumů vyplývá, že samostatná logistická oddělení si u nás nejčastěji zřizují firmy se zahraniční majetkovou účastí. České podniky, které chtějí být konkurenceschopné na společném evropském trhu, se tomuto trendu musejí přizpůsobit, takže logistický ‚boom‘ má český průmysl podle mého názoru ještě před sebou.“

„Které doprovodné akce budou letos v Brně připraveny pro odborníky?“

„Letošní odborný doprovodný program bude velmi obsáhlý, celkem se připravuje několik desítek konferencí, seminářů, prezentací a diskusních setkání. Problematice logistiky budou věnovány dva semináře: první z nich (na téma Řízení výroby v podmínkách dodavatelských řetězců) uspořádá Česká logistická asociace, garantem druhého (s názvem ‚Zajištění jakosti a nízké nákladovosti v dodavatelském řetězci‘) je Česká asociace nákupu a logistiky. Z dalších akcí zmíním alespoň ty nejdůležitější: Svaz výrobců a dodavatelů strojírenské techniky spolu s ČVUT Praha připravuje mezinárodní konferenci Integrované inženýrství v řízení průmyslových podniků a Českomoravská elektrotechnická asociace – spolupořadatel

2. projektu Automatizace – chystá seminář ‚Automatizace a informační technologie – Vize v automatizaci II‘. Zajímavá bude také panelová diskuse ‚Inovační prostředí pro průmyslové podniky v ČR‘ a konference ‚Průmyslové fórum 2002‘. Kompletní doprovodný program mohou návštěvníci získat na webových stránkách Mezinárodního strojírenského veletrhu.“

„Připravili jste pro návštěvníky veletrhu i další služby?“

„Služby návštěvníkům budou opět soustředěny do Business Centra v pavilónu E, kde bude zároveň sídlit Středisko pro podporu podnikání. Zde se zástupcům malých a středních firem nabídne jedinečná příležitost získat komplexní informace o podporách podnikání a exportu. Střediska se účastní jedenáct subjektů v čele s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, jeho součástí jsou také pravidelné semináře a kulaté stoly. Jinou zajímavou službou pro návštěvníky i vystavovatele bude bezplatný přístup na internet, a to v Internet Café na galerii pavilónu Z.

Připravujeme také velkou tipovací soutěž o ceny z oblasti elektrotechniky. Zapojit se do ní mohou návštěvníci akce ElektroKontakt, která na volné ploše C představí nabídku malých a středních firem. Ještě bych chtěl upozornit, že v pátek 20. září, kdy je výstaviště otevřeno pouze do 16:00, bude celodenní vstupné sníženo na padesát korun.“ (von)

spinner