20. února 2003
Pátý ročník konference s mezinárodní účastí CZ-Intermodal ´03 se letos uskuteční v tradičním říjnovém termínu, ovšem tentokrát v Pardubicích. Dílčími změnami projde i její struktura a obsah. V polovině února to Dopravním novinám oznámili prezident České intermodální asociace ARIP prof. ing. Vlastislav Mojžíš, CSc., a její viceprezident ing. Ladislav Bína, CSc.
Vedle pořádání konference Intermodal letos před asociací stojí i další úkoly. V březnu její představitel vystoupí na pražském mezi-národním semináři „Dopravní infrastruktura a projekty EU“, který v Praze uspořádají Evropské centrum pro architekturu a informační technologie, Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice a Fakulta dopravní ČVUT v Praze (viz str. 18). V dubnu se uskuteční členská schůze asociace, která bude jednat i o plánovaném rozšíření činnosti asociace o intermodalitu v osobní přepravě.
Mezinárodní aktivity asociace budou mimo jiné zahrnovat misi na červnovou konferenci „Material Handling Industry of America“. V září se uskuteční již delší dobu plánovaná cesta do Berlína s cílem navázání hlubší spolupráce s ústa-vem „German Aerospace Center, Institute of Transport Research“ v oblasti intermodality osobní přepravy.
Loňské aktivity
Po loňském 4. ročníku konference s mezinárodní účastí CZ-Intermodal v Praze (viz DN 44/02)
se zástupci ARIP zúčastnili prosincové mezinárodní konference Eurokoridor Sever-Jih v Českých Budějovicích; podíleli se také na společné iniciativě svazů „Česká doprava a logistika na cestě do EU“ (viz DN 4/03) a na dalších jednáních a přípravě návrhu projektů 6. rámcového programu EU. Pokračovaly rovněž jejich rozhovory s prof. Jürgenem Deitersem, vedoucím sekce intermodální přepravy nově vzniklého Centra pro logistiku a dopravu „LOGIS NET“ v německém Osnabrücku, o jeho další spolupráci s ARIP (Jürgen Deiters je pravidelným aktivním účastníkem konfe-rencí CZ-Intermodal) a se zástupci Material Handling Industry of Ame-rica o prohloubení dosavadních a navázání nových kontaktů s dalšími institucemi v USA v oblasti logistiky a intermodality.
Trvalým záměrem ARIP zůstává zejména další rozšiřování členské základny, širší za-pojení členů do činnosti odborných komisí a další zintenzivnění činnosti směřující k většímu prospěchu jejích členů. Asociace vydává aktuální informace z intermodální přepravy na své internetové stránce, průběžně zpracovává kalendárium zahraničních odborných akcí v oblasti intermodality a sleduje možnost misí členů ARIP na zajímavé výstavy a veletrhy.
Česká intermodální asociace ARIP byla založena v září roku 1998 původně pod názvem Asociace pro rozvoj intermodální přepravy ARIP jako nevládní, nepolitické, nezávislé zájmové sdružení právnických osob. Její úlohou a posláním je zastupovat a hájit společné zájmy jejích členů a zpracovávat koncepční materiály, směřující k podpoře intermodálního systému ČR, a jeho začlenění do evropského intermodálního systému. Současně chce být partnerem státním i nestátním orgánům a organizacím při tvorbě legislativy v oblasti intermodálních přeprav a spolupracovat s obdobnými zahraničními partnery. Trvale rozvíjí konzultační, poradenské, expertní, řešitelské a osvětové aktivity v oblasti intermodální přepravy.
Hlavním cílem ARIP je rozvoj a harmonizace intermodální přepravy mezi ČR a Evropskou unií. V lednu roku 2000 ji za svého člena přijala Evropská intermodální asociace EIA se sídlem v Bruselu. Asociace s EIA a Evropskou unií spolupracuje na jednotlivých rozvojových programech a aktivitách, směřujících k podpoře intermodální přepravy v ČR, a jejím plném začlenění do evropského intermodálního systému.
Na naplňování všech stanovených úkolů pracuje výkonný výbor asociace a její odborné komise, v nichž jsou zapojeni přední odborníci ze státní správy, školství, vědy, výzkumu i praxe.
(spa)