17. října 2024, lan
Evropská unie odolala kritickým rizikům ohrožujícím bezpečnost dodávek energie, znovu získala kontrolu nad energetickým trhem a cenami a urychlila přechod ke klimatické neutralitě. To jsou hlavní závěry Zprávy o stavu energetické unie v roce 2024, která hodnotí pokrok EU v letech 2023 - 2024 při plnění cílů energetické unie, plánu REPowerEU na snížení závislosti na fosilních palivech z Ruska a přechodu na čistou energii.
Podle zprávy EU úspěšně zavedla regulační a finanční rámec nezbytný k dosažení svých cílů v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030 a položila základy pro obnovení hospodářského růstu a konkurenceschopnosti.
Spotřebitelům se podle zprávy opatření přijatá na úrovni EU k řešení energetické krize vyplatila a ceny elektřiny a plynu ve srovnání s vrcholnými hodnotami v roce 2022 drasticky klesly.
Nové právní předpisy týkající se trhu s energií, jako je reformovaná koncepce trhu s elektřinou v EU, znamenají, že nejzranitelnější osoby jsou také lépe chráněny před odpojením. V případě krize cen zemního plynu mohou nyní země EU zavést opatření na ochranu spotřebitelů a zajistit přístup k cenově dostupné energii a základním sociálním službám. Významného pokroku bylo podle zprávy dosaženo v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Například v první polovině roku 2024 pocházela polovina výroby elektřiny v EU z obnovitelných zdrojů. Větrná energie předstihla plyn a stala se druhým největším zdrojem elektřiny v EU hned po jaderné energii. Emise skleníkových plynů v EU klesly od roku 1990 do roku 2022 o 32,5 procenta, zatímco ekonomika EU ve stejném období vzrostla o přibližně 67 procent.
(lan)
Foto: Pixabay