21. zasedání expertů OSN

Experti OSN loni v Ženevě stanovili 88 nových UN čísel

Problematika látek schopných reakce (výbušné látky, organické peroxidy), otázky týkající se obalů a cisteren či přepravy infekčních látek – to jsou jen některé z témat, jimiž se v létě loňského roku v Ženevě zabývalo 21. zasedání expertů OSN.

Experti OSN se v Ženevě opět zabývali otázkou klasifikace ohňostrojných těles, ale ani tentokrát se jim nepodařilo dospět k žádným konkrétním závěrům. Výsledkem jejich práce je sice nový seznam těchto těles, ale ten bude ještě předmětem dalšího projednávání a do části 2 Vzorových předpisů OSN by měl být začleněn až snad někdy v budoucnu. Navržený seznam obsahuje různé typy a kalibry, přehled synonym, definice a možnosti klasifikace (na základě jejich složení) ohňostrojných těles. Zástupce Nizozemska, které tento problém nastolilo, vyslovil na závěr politování, že experti ani po dvou letech jednání nebyli schopni v této otázce dospět k přijatelnému řešení.

Dále se experti OSN zabývali problematikou klasifikace emulzí dusičnanu amonného. Výsledkem jejich práce bylo vytvoření klasifikace a doplnění testů 8(b), © a (d). Z jejich jednání také vyplynulo, že přeprava výbušných látek 1.5D je možná v přemístitelných cisternách.

Kromě toho projednali a schválili i změny při přepravě volně ložených tuhých látek v kontejnerech a přemístitelných cisternách.

Obaly (včetně IBC a velkých obalů)

Experti OSN odmítli návrh na doplnění testů obalů o „test proražením“. Rozhodli se tak proto, že k proražení obalů dochází většinou při nakládce, případně nehodách, nikoli za normálních přepravních podmínek. Byli si vědomi i toho, že by test zvýšil náklady na výrobu obalů.

Rozsáhlou diskusi vyvolal návrh zástupce USA na zavedení „vibračního testu“. Experti se přeli především o to, zda by bylo vhodné tento test zavést pro všechny obaly (s příslušným přechodným obdobím) nebo pouze pro nově vyrobené obaly. Sporné bylo i to, pro které konkrétní obaly měl být test určen. Přestože zástupce USA svůj návrh během zasedání dvakrát přepracoval, předloha byla posléze odmítnuta s tím, že USA by měly na příštím zasedání předložit návrh nový.

Zástupce Velké Británie informoval o normě ISO 16104, která upravuje zkoušky pro obaly na přepravu nebezpečných věcí.

Experti OSN v závěru této části jednání schválili některé změny obalových pokynů, jako například P403, P400, P601 či LP02. Schválili také možnost opakovaného použití flexibilních IBC.

Přepravy infekčních látek

Expertům OSN byla dále předložena k posouzení zcela přepracovaná třída 6.2. Následovala diskuse, z níž vyplynuly návrhy na přepracování některých témat – bude například nutné zlepšit pokyny pro balení P650 či projednat, co bude třeba doplnit k oficiálnímu pojmenování pro přepravu (například telefonní číslo, na němž bude možné získat technické pojmenování). Závěry z diskuse by se měly zapracovat do přepracované třídy 6.2, která by měla být s konečnou platností schválena na příštím zasedání.

V druhé části tohoto bodu se experti OSN zabývali geneticky modifikovanými mikroorganismy a organismy. Na základě návrhu USA, jejichž odborníci konstatovali, že tyto organismy jsou zřídka patogenní, bylo rozhodnuto je zařadit do třídy 9.

Přepravy plynů v tlakových přístrojích

Experti OSN se na zasedání zabývali i sjednocením ISO norem a norem USA DOT pro výrobu, konstrukci, zkoušky a periodické prohlídky tlakových přístrojů. Zástupce USA při této příležitosti konstatoval, že jeho země bude akceptovat přepravu plynů v nádobách schválených podle podmínek Vzorových předpisů OSN, ale zároveň s politováním prohlásil, že na základě evropských směrnic musí být takovéto nádoby v Evropě schváleny evropskými schvalovacími orgány. Také o změnách v této oblasti by experti OSN měli rozhodnout s konečnou platností na příštím zasedání.

Seznam látek a otázky klasifikace

Na základě předem dlouho předjednávaného společného návrhu Německa a Nizozemska bylo v Ženevě stanoveno 68 nových UN čísel pro tuhé/kapalné látky – jejich seznam bude uveden na internetových stránkách EHK OSN pod čj. ST/SG/AC.10/C­.3/2002/53. Experti projednali také změny pro přepravu látek UN 1748 chlornan vápenatý, suchý (více než 39 procent chlóru), UN 2208 chlornan vápenatý, suchý, směs (méně než 39 procent chlóru) a UN 2880 chlornan vápenatý, hydratovaný. Výsledek je následující: ve sloupci 6 doplnili zvláštní ustanovení 313 a 314, ve sloupci 9 zvláštní ustanovení pro IBC PP86 a B14 a v části pro klasifikaci přepracovali definici pro akutní orální toxici-tu.

Látkám, které vykazují toxicitu při inhalaci, podle jejich toxicity (LC50), hořlavosti, žíravosti nebo reakce s vodou přidělili deset nových UN čísel (3381–3390). Přepracovali také seznam peroxidů.

Organokovovým látkám podtříd 4.2 a 4.3, a to podle jejich pyroforních vlastností, reakce s vodou, samozápalnosti nebo hořlavosti, přidělili deset nových UN čísel.

Experti OSN schválili podmínky pro přepravu radioaktivních látek a předmětů, které přepracovala Mezinárodní organizace pro atomovou energii (IAEA). Odmítli však její návrh na změnu dosavadního výstražného označení pro radioaktivní látky, neboť současné označení se osvědčilo a je již dostatečně známé i mezi obyvatelstvem.

Experti dále schválili zcela přepracované podmínky pro klasifikaci žíravých látek. Do předpisů zapracovali například nový test působení látek na kůži a tkáň pokožky z dílny Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).

Další změny

Dlouhá diskuse se rozvinula nad postupem při nehodách. Podle názoru expertů by řízení záchranných prací mělo být přenecháno příslušným úřadům. Záchranné práce se totiž různí jak podle druhu dopravy, tak podle místa nehody. Experti OSN vzali na vědomí, že v předpisech ADR a RID jsou hlášení nehod stanovena a že obdobný postup lze zvolit i u Vzorových předpisů.

Experti OSN se dále zabývali bezpečností při přepravě nebezpečných věcí. Na diskusi měly vliv události z 11. září roku 2001. Cílem případných opatření bude zabránit možnosti zneužití nebezpečných věcí k teroristickým útokům.

Posledním bodem programu bylo zavedení nového oddílu o zkouškách hořlavosti aerosolů do Příručky o zkouškách a kritériích.

Stanislav Hájek

spinner