19. září 2002
Jedním z úkolů ministerstva dopravy a spojů je vedení resortní dopravní statistiky. Výsledky jednotlivých dopravních oborů zveřejňuje jednou do roka v podobě ročenky, jež obsahuje údaje o vývoji dopravy v uplynulém období, a to zpravidla na konci srpna poté, co Český statistický úřad uvolní poslední loňské statistické údaje. Letos MDS ročenku vydává právě tento týden.
Sběr statistických údajů o dopravním sektoru v České republice
vrcholově zajišťuje Český statistický úřad a ministerstvo dopravy a spojů.
Český statistický úřad (ČSÚ) shromažďuje informace průřezového charakteru, jež jsou nezbytné pro sestavení národních účtů a vyhodnocení národní ekonomiky jako celku. Jedná se o ukazatele z oblasti finančního hospodaření, investic, práce a mezd, spotřeby energie a podobně. Na základě dohody mezi ČSÚ a MDS pak ministerstvo zajišťuje systémem svých resortních statistických výkazů s využitím centrálních registrů a databází všechny nezbytné souhrnné informace naturální povahy (infrastruktura, dopravní park, přepravní výkony apod.). Sběr statistických dat o nehodách v silničním provozu provádí Ředitelství dopravní policie a statistické údaje o dopravním parku silničních vozidel jsou zpracovávány z Centrálního registru vozidel MDS.
Vzhledem k tomu, že dopravu ne-lze vymezit pouze do oblasti určené státními hranicemi, je velmi důležitá také vazba národní statistiky na statistiku mezinárodní. Proto mezinárodní organizace věnují statistice obecně, a tedy i statistice dopravní velkou pozornost, zaměřenou zejména na získávání takových údajů, které jsou v rámci těchto organizací mezi členskými zeměmi porovnatelné, zachovávají určitou časovou kontinuitu a jsou vzájemně využitelné. Pro tyto statistické údaje, jež nejsou dosud plně harmonizovány, se snaží všechny zúčastněné strany postupně dopracovat společnou metodiku, aby vypovídací schopnost dostupných informací byla co největší. Česká republika spolupracuje v rámci svého členství s Evropskou hospodářskou komisí Organizace spojených národů (EHK OSN) a Evropskou konferencí ministrů dopravy (CEMT) a v rámci přípravy České republiky na vstup do Evropské unie také se Statistickým úřadem pro členské země EU (Eurostat). Od loňského roku je statistické zjišťování již plně harmonizováno s odpovídajícími nařízeními a směrnicemi Evropského společenství a statistika dopravy v České republice je tedy v podstatě v souladu se statistikou členských zemí EU.
2001: silniční doprava dále rostla na úkor železnice
Podle komentáře ministerstva k právě zveřejňované statistice se loni v České republice dále zvyšovaly výkony silniční dopravy. „U nákladní dopravy se v období let 1990 až 1997 mírně zvýšil celkový přepravní výkon (asi o pět procent), výrazně se však zvýšil podíl silniční dopravy. Její výkon vzrostl asi dvaapůlnásobně, a to na úkor dopravy železniční, jejíž výkon se snížil na polovinu. Výkony vodní dopravy v tomto období rovněž poklesly téměř o 50 procent. V roce 1998 poprvé od roku 1990 zaznamenaly výkony silniční dopravy pokles, a to ve srovnání s rokem 1997 o 15 procent. Od následujícího roku 1999 se již ovšem výkony silniční dopravy, zejména zásluhou mezinárodní dopravy, začaly opět zvyšovat a tento trend zůstal zachován i loni,“ uvedlo v komentáři ke statistice vývoje dopravy v České republice v loňském roce ministerstvo dopravy.
Železniční doprava: pokles výkonů o 3,5 procenta
V roce 2000 poprvé od roku 1990 vzrostly výkony železniční nákladní dopravy, a to meziročně o zhruba pět procent. Loni se však výkony železnice opět snížily (meziročně o 3,5 procenta). Na celkových loňských výkonech nákladní dopravy v ČR se železnice podílela z 28 procent. Z hlediska vlivu nákladní dopravy na životní prostředí byl podle MDS alarmující vysoký podíl přepravních výkonů mezinárodní silniční dopravy, které loni tvořily 67 procent celkových výkonů mezinárodní dopravy.
„Proto je potěšitelné, že v kombinované dopravě dochází k pomalému, ale trvalému růstu přepravy,“ uvedlo dále v komentáři k loňskému vývoji dopravy v ČR MDS. Zboží přepravené v kontejnerech po železnici má průměrný indexový roční nárůst 1,1. Naopak u kombinované dopravy na kratší vzdálenosti pokračuje útlum, který se projevuje výraznou redukcí překladišť kombinované dopravy.
Výkony vodní dopravy, jež byly v posledním období vyrovnané, se loni rovněž meziročně snížily, a to o téměř 17 procent. Podíl tohoto druhu dopravy na přepravním trhu činil jen 1,02 procenta.
Veřejná osobní doprava:
poptávka se za deset let snížila o polovinu
V osobní dopravě se podle komentáře MDS v průběhu let 1990 až 2001 snížila poptávka po přepravě osob veřejnou dopravou o zhruba 50 procent, u městské hromadné dopravy byl za stejné období pokles významně menší (asi 13 procent). Přeprava cestujících po železnici byla v loňském roce na úrovni 84 procent roku 1995, od roku 2000 však lze vysledovat zlomový bod postupného růstu přepravy cestujících po železnici, protože v roce 1999 byla její úroveň na 78 procentech roku 1995. „Zajímavý je i nárůst přepravy cestujících v rámci integrovaných dopravních systémů, kde oproti roku 1995 vzrostl v roce 2001 počet přepravených cestujících čtyřnásobně a představoval tak okolo devíti procent cestujících přepravených ve vnitrostátní přepravě,“ uvedlo v komentáři MDS.
V pravidelné vnitrostátní autobusové dopravě představoval pokles výkonů od roku 1990 více než 50 procent. V letech 1999 až 2001 došlo k mírnému vzestupu, takže pokles výkonů v roce 2001 ve srovnání s rokem 1995 byl již menší než deset procent. Počet přepravených cestujících v městské hromadné dopravě se v roce 2001 oproti roku 1995 snížil o dvě procenta, přeprava metrem však měla vzestupný trend (s mírným poklesem v roce 2000) a v loňském roce byla o sedm procent vyšší než v roce 1995, což bylo dáno i rozšiřováním sítě metra.
Letecká doprava:
výrazný vzestupný trend
Výrazně vzestupný trend vykázala letecká doprava, v níž se loni ve srovnání s rokem 1993 počet osob přepravených českými dopravci zvýšil více než dvojnásobně (růst přepravních výkonů byl v tomto období ještě vyšší – o 160 procent). Počet odbavených cestujících na letištích v České republice se od roku 1993 zvýšil asi na dvojnásobek, uzavírá MDS komentář k vývoji dopravy v loňském roce, který obsahuje právě publikovaná Ročenka dopravy 2001.
Ročenka vychází v tištěné i elektronické podobě, mimoto je k dispozici i na internetových stránkách MDS. (spa)