27. února 2003
Členské společnosti Asociace leasingových společností (ALS) loni uzavřely 197 871 nových smluv na leasing movitých věcí v celkové hodnotě 96,973 miliardy Kč. Celkem 133 smluv v celkové hodnotě 9,116 miliardy Kč uzavřely na leasing nemovitostí. Celkový objem loni nově uzavřených leasingových obchodů členských i nečlenských společností asociace se podle údajů ALS pohyboval kolem 111,1 miliardy Kč. Na tiskové konferenci v Praze to minulý týden oznámil první místopředseda představenstva asociace Milan Gerža.
V loňském roce bylo v České republice formou leasingu pořízeno 33 249 nákladních a užitkových vozidel, tedy o 230 více než v roce 2001. Jejich podíl na celkovém leasingovém trhu se nepatrně snížil z 29,8 na 29,5 procenta. Naopak podíl osobních vozidel, která si na leasingovém trhu stále udržují vedoucí postavení, po předloňském mírném poklesu loni opět lehce vzrostl ze 47,2 na 47,5 procenta. Stabilní třetí pozici si loni – podobně jako i v předchozích letech – udržely stroje a zařízení, jejichž tržní podíl se meziročně zvýšil ze 17,7 na 18,4 procenta. „Výrazný nárůst podílu leasingu strojů a zařízení je velmi potěšující a Česká republika si i nadále udržuje evropský primát tím, že celá jedna třetina všech nových strojů a zařízení je pořizována právě formou leasingu,“ uvedl Milan Gerža. Naopak leasingový trh nemovitostí je ve srovnání se světem několikanásobně menší, dodal.
Z hlediska podnikatelského zaměření zákazníků ve struktuře leasingových obchodů stále převažuje oblast služeb soukromého sektoru (51 procent) a s více než čtvrtinovým podílem následuje obor průmyslu a stavebnictví. „Podíl veřejného sektoru – měst, obcí a organizací – se loni zvýšil především díky posílení splátkového prodeje,“ doplnil Milan Gerža.
Česká republika dvanáctá v Evropě
Leasingový trh v České republice v mezinárodním srovnání zaujímá velmi dobré 12. až 13. místo v Evropě. Vzhledem k tomu, že v loňském roce evropský leasingový trh stagnoval, lze podle představitelů asociace očekávat, že Česká republika své postavení dále upevní. „Mezi zeměmi střední a východní Evropy je Česko stále na prvním místě,“ uvedl Milan Gerža.
Po vstupu České republiky do Evropské unie neočekávají představitelé asociace žádný zásadní obrat v dosavadním vývoji. Podle Milana Gerži již objem leasingu pravděpodobně dále neporoste; neočekává ani, že by se výrazně zvýšil počet leasingových společností, které na českém trhu působí. „Dojde však s největší pravděpodobností k další koncentraci leasingového trhu,“ doplnil předseda asociace Vratislav Válek.
Tři největší společ-nosti ovládají 41 procent trhu
Právě posilování koncentrace českého leasingového trhu je jednou z výrazných tendencí, které představitelé asociace zaznamenávají již několik let. Každoročně se snižuje počet členů asociace; v současné době ALS eviduje 91 členů. „Ačkoli míra rizikovosti úvěru pro leasingové společnosti je téměř nulová, stále přetrvává omezený přístup leasingových společností k úvěrovým zdrojům u bank, což výrazně omezuje především menší společnosti,“ konstatoval Milan Gerža.
Jeho slova dokládá i zveřejněná statistika asociace, podle níž první tři největší leasingové společnosti (ČSOB Leasing, CAC Leasing a ŠkoFIN) realizují asi 41 procent všech leasingových obchodů. Podíl deseti nejúspěšnějších společností se pohybuje kolem 77 procent a podíl první patnáctky kolem 88 pro-cent.
Loni 11 906 smluv na operativní leasing
Vedle běžně používaného finančního leasingu nabízejí některé leasingové společnosti i na českém trhu operativní leasing. Jeho podíl je však dosud v České republice – na rozdíl od většiny ostatních evropských zemí – velmi nízký. Loni leasingové společnosti uzavřely na operativní leasing 11 906 smluv v celkové hodnotě 4,126 miliardy Kč. Podle Milana Gerži tento typ leasingu, který na rozdíl od finančního leasingu umožňuje dočasné používání předmětu bez přenosu většiny rizik a užitků spojených s vlastnictvím předmětu a bez jakéhokoli smluvního nároku na možný přechod vlastnictví předmětu leasingu na nájemce, využívají především pobočky zahraničních společností.
Asociace leasingových společností ČR vznikla v roce 1992 a navázala na činnost asociace, která v rámci bývalé ČSFR působila od poloviny roku 1991. Je členem Federace evropských leasingových asociací Leas-europe a podílí se i na činnosti Světové rady leasingu. Martina Novická