​Průzkum svazu průmyslu a dopravy: Situace se nezlepšuje, stále chybí zakázky

​Průzkum svazu průmyslu a dopravy: Situace se nezlepšuje, stále chybí zakázky

12.10. - Více než půl roku od vypuknutí epidemie koronaviru v České republice platí, že firmám brání v návratu k předkrizovým úrovním výroby nedostatek zakázek. Ve srovnání s prvním pololetím ubývá podniků, kterým se zakázky v nadcházejících dvou měsících propadnou o více než 40 %. Roste ovšem podíl firem, které mají zakázky meziročně nižší o 1 až 20 %. Navzdory menšímu objemu zakázek a horšímu očekávanému hospodářskému výsledku většina podniků nechce propouštět zaměstnance. Firmy naopak budou lidi postrádat, 85 % respondentů uvádí, že jim budou na podzim a v zimě chybět pracovníci kvůli koronaviru a zavedeným preventivním opatřením. Zjistil to zářijový průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR, kterého se zúčastnilo 121 podniků.

Koronavirová krize pro firmy nebude jednorázovou záležitostí. Více než půl roku po vypuknutí epidemie v Česku se ukazuje, že podniky po jarním prudkém utlumení ekonomiky čekají další problémy. Přes čtyři pětiny firem letos čekají nižší zisk, než plánovaly, nebo spadnou do ztráty. Tři čtvrtiny firem budou mít v říjnu a listopadu nižší zakázky než ve stejném období loňského roku. Pokles zakázek o více než 20 procent očekává přes 30 procent účastníků průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„Trvající pokles zakázek ukazuje, že se krize přelila celkově do ekonomiky u nás i ve světě a nebyla jednorázová. V létě se podnikům relativně dařilo díky tomu, že doháněly dokončování zakázek a výroby z jara. V první vlně epidemie si navíc řada firem poradila díky rezervám a ekonomickým výsledkům z posledních šesti let. Přesto případná další vlna restriktivních opatření, která by znovu přidusila ekonomiku, by byla pro řadu firem fatální,“ upozornil Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Propad zakázek v příštích dvou měsících o více než 20 procent očekává 32 % firem, v červnu to bylo 52 % firem. Z podniků, které očekávají pokles zakázek o více než 20 %, je 80 % malých a středních firem do 250 zaměstnanců.

Budou chybět zaměstnanci kvůli prevenci před koronavirem

Navzdory nižšímu objemu zakázek a horšímu očekávanému hospodářskému výsledku přibývá firem, které nechtějí propouštět zaměstnance. V září jich bylo 66 %, v červnu 55 %. Pracovníků ve firmách přesto v příštích měsících ubyde. Až 85 % firem zároveň uvádí, že jim budou na podzim a v zimě chybět zaměstnanci kvůli koronaviru a preventivním opatřením zavedeným ve firmách. „Jde především o pravidlo, kdy zaměstnanci s příznaky respiračních onemocnění musí zůstat doma. Toto opatření zavedlo ve svých provozech 75 % účastníků průzkumu. Až třetina firem přitom uvádí, že výpadek docházky může ohrozit jejich výrobu. Jde především o malé a střední firmy. Největší obavu mají například firmy z chemického průmyslu či slévárny,“ vysvětlil Jaroslav Hanák.

Podniky se případnému omezení nebo zastavení výroby kvůli epidemii snaží předcházet. Mezi nejčastější opatření ve firmách zavedeným proti šíření infekce Covid-19 patří povinné používání dezinfekce, omezení služebních cest nebo povinné nošení roušek na pracovištích. Polovina účastníků průzkumu začala opět více využívat home office u profesí, kde je to možné. Testy na Covid-19 plně hradí svým zaměstnancům 29 % firem, 69 % podniků testy zaměstnancům neplatí. Část firem hradí jen povinné testy související s výkonem práce, například pro účely služebních cest. Svaz průmyslu u Finanční správy už dříve zajistil, že firmy si náklady na testy na koronavirus můžou odečíst z daní.

Firmy neškrtají peníze na výzkum a vývoj

I přes složitou situaci se firmy snaží nebrzdit plánované investice do výzkumu a vývoje. Víc než polovina podniků, které mají výzkumné a vývojové aktivity, nebude v příštích 12 měsících snižovat své výdaje na výzkum a vývoj. Snižovat je naopak chce 28 % respondentů, kteří se věnují výzkumu a vývoji. „Důležité ale bude, zda vláda zajistí prostředky na projekty, které firmy připravily například v programu Trend, což je program na podporu aplikovaného výzkumu. Pokud vláda prostředky nezabezpečí například z Plánu obnovy a nedá firmám co nejdříve signál o dostupném financování co nejdříve, ohrozí tím řadu projektů s jasným efektem pro ekonomiku,“ upozornil Jaroslav Hanák.

Oproti předchozím měsícům se firmám už významně nezhoršuje platební morálka. Přibývá podniků, kterým odběratelé platí ve lhůtách splatnosti. V září takových podniků bylo 58 %, v červnu 54 %. Opět sice mírně začal růst podíl firem, kterým odběratelé začali platit po lhůtách splatnosti, druhotnou platební neschopností jsou ale ohrožena jen 3 % účastníků průzkumu oproti červnovým 12 procentům.

Průzkum se uskutečnil od 21. do 24. září 2020. Ze 121 firem, které se ho zúčastnily, bylo 31 procent malých podniků do 50 zaměstnanců, 37 procent středních podniků s 51 až 250 zaměstnanci a 32 procent velkých firem nad 250 zaměstnanců.

(lan)

Foto: Škoda Auto

spinner