23. ledna 2003
V nizozemském přístavu Rotterdam bylo loni přeloženo celkem 322 miliónů tun
zboží, tedy o 2,3 procenta více než v roce 2001. Objem překladu tak téměř dosáhl rekordní hodnoty z roku 2000. Vyplývá to z předběžných výsledků, které přístavní správa zveřejnila na počátku ledna.
Generální ředitel rotterdamského přístavního podniku GHR Willem Scholten zdůraznil, že se překlad zvýšil navzdory prognózám, které na druhé pololetí loňského roku předpovídaly další zpomalení tempa hospodářského růstu. „Přístav na vývoj ekonomiky nutně musel zareagovat. Překlad se však podařilo stabilizovat a druhá polovina roku nakonec dopadla pro Rotterdam výborně,“ dodal Willem Scholten. Pokud jde o překlad kontejnerů a ropných produktů, byl výsledek dokonce nejlepší v celé historii podniku. Přístav profitoval především z nové poptávky ve Velké Británii, většího objemu výroby v Číně, vyššího exportu ropy z Ruska a oživení ocelářského průmyslu v Belgii, Německu a Rakousku.
Suché hromadné zboží
V roce 2001 byl objem dovozu uhlí mimořádně vysoký, takže propad o 17 procent v prvním pololetí loňského roku nebyl nijak překvapivý. V druhém pololetí se ovšem překlad uhlí znovu zvýšil a Rotterdam nakonec v této komoditě dosáhl druhého nejlepšího ročního výsledku vůbec, když objem překladu za celý rok dosáhl 24 miliónů tun. Největším odběratelem byly ocelárny v Německu a nizozemské elektrárny. Spotřeba v SRN se ovšem mírně snížila, především z důvodu přechodu na jiné zdroje energie, nižší poptávky po energii a využití dosavadních zásob. Také řada nizozemských elektráren byla dočasně uvedena mimo provoz.
Překlad rud a šrotu z dlouhodobého hlediska silně podléhá cyklickým výkyvům. Po dobrém roce (2000) obvykle následují dva slabší roky. V loňském roce (od května) nicméně tyto komodity zaznamenaly oživení díky vyšší produkci německých oceláren. Překlad rud a šrotu vzrostl z 38,0 na 40,7 miliónu tun. Výrazný propad naopak vykázal překlad hromadného zemědělského zboží (obilí, olejnin, krmiv apod.).
Tekuté hromadné zboží
Nižší dovoz ropy (-1,8 procenta) ovlivnil především celosvětový růst cen. Největší spotřebitelé využívali stávající zásoby a nakupovali v mnohem menším měřítku. Od roku 1997 naopak soustavně rostl objem překladu ropných produktů; výrazné urychlení tempa růstu přístavní správa zaznamenala především po roce 2000. V loňském roce překlad ropných produktů dále vzrostl o 27 procent na 35,5 miliónu tun. Hlavními producenty jsou země Blízkého východu (stále častěji dochází k rafinaci přímo u zdroje) a Rusko (zejména nafta a topný olej). Na poměrně vysoké úrovni se udržel i překlad chemikálií, i když ve srovnání s rekordními roky 2000 a 2001 zaznamenal mírný pokles o 3,2 procenta na 0,8 miliónu tun.
Kontejnery a Ro/Ro
Objem překladu kontejnerizovaného zboží se loni v Rotterdamu meziročně zvýšil ze 62 na 66 miliónů tun (6,5 miliónu TEU). Nárůst vyjádřený v TEU dosáhl sedmi procent. Výjimečně úspěšné bylo podle Willema Scholtena především čtvrté čtvrtletí. „Přístav profitoval z celkového trendu většího využívání kontejnerové dopravy a posílení zájmu o příbřežní ‚evropský‘ kontejnerový provoz,“ uvedl. Provoz Ro/Ro se od roku 1975 téměř ztrojnásobil. Ve srovnání s rokem 2001, který přinesl pokles, se loni systém Ro/Ro dočkal uspokojivého nárůstu o 8,3 procenta na 9,8 miliónu tun. U ostatních položek kusového zboží přístavní správa zaznamenala pokles o 11 procent na 7,2 miliónu tun. Příčinou propadu byl zejména nižší dovoz (o 15 procent), zatímco vývoz víceméně stagnoval (-1 procento). n