21. listopadu 2002
Farmaceutický průmysl se stále více soustřeďuje na své klíčové úkoly – výzkum, vývoj a marketing – a ostatní činnosti, logistiku nevyjímaje, stále častěji přenechává specializovaným firmám. Ve pharmalogistice, logistice farmaceutických výrobků, hrají rozhodující roli rychlost a přesnost. Potvrzují to zkušenosti společnosti Alloga Schweiz, která má významné postavení při zajišťování potřeb výrobců léčiv v jedné z farmaceutických velmocí – Švýcarsku.
Společnost Alloga AG ze švýcarského Burghofu je joint venture koncernu Galenica z Bernu a britské společnosti Alliance UniChem Plc. a zákazníkům z řad farmaceutického průmyslu nabízí kompletní logistické služby.
Vznik společnosti se datuje do roku 1998, kdy koncern Galenica začal kvůli omezeným možnostem v husté městské zástavbě Bernu hledat nové pozemky, na nichž by vybudoval vlastní logistické centrum. Vhodné místo nakonec nalezl v blízkém Burghofu, v němž pak v květnu loňského roku slavnostně otevřel centrum Alloga. Středisko disponuje 12 tisíci m2 kryté plochy s výškou přesahující 12 metrů a kapacitou 22 tisíc paletových stání. Společnost v centru postupně rozvinula spektrum služeb při využití nejmodernější techniky – čárových kódů, laserové technologie, skenování atd. Tok informací zajišťují nejnovější informační technologie. Společnost vyžívá software Indenport Dispatcher, s jehož pomocí může zakázky vyřizovat elektronickou cestou.
Široké spektrum příjemců
Společnost Alloga v loňském roce odbavila celkem 150 tisíc balíků a 15 tisíc palet. Zásobuje především velkoobchody s léky a zdravotnickými potřebami, nemocnice, lékaře a lékárny; kromě toho k jejím zákazníkům patří i řada renomovaných firem, například Solvay či Eli Lilly. Pro výrobce společnost nabízí širokou paletu služeb – dovoz zboží do Švýcarska, příjem objednávek, fakturaci či vedení kont odběratelů. Zásilky určené pro nemocnici je schopna připravit k expedici během dvou hodin od objednání. Expresní objednávky přijímá do 16:00, vlastní odeslání začíná od 17:30. Zboží je u zákazníků příští den ráno mezi 8:00 a 9:00.
Evropská síť
Na konci roku 1999 se oba strategičtí partneři rozhodli, že vybudují dodavatelskou síť, která obsáhne celou Evropu. Na základě zkušeností ze Švýcarska i Velké Británie společnost vybudovala síť poboček v Portugalsku, Španělsku, Itálii
a Nizozemsku. Ve Francii Galenica a UniChem koupily 95procentní podíl v podniku Atrapharm International, k jehož klíčovým aktivitám patří rovněž prodej, skladování a balení farmaceutických produktů. Francouzská filiálka disponuje skladovou kapacitou 7000 paletových míst, kterou hodlá do příštího roku zdvojnásobit.
Nová strategie nese ovoce
Galenica vypracovala novou transformační strategii, jejímž cílem bylo přetvoření skupiny v aktivní a výkonnou organizaci činnou ve všech oblastech zdravotnického trhu, již v roce 1996. Šest hlavních obchodních oblastí Galenica Gruppe tvoří Pharma International, Pharma Schweiz, logistické služby, distribuce, další služby (například bankovní) a maloobchod (nové modely spolupráce s lékárnami). Loni skupina zaznamenala obrat ve výši 1,5 miliardy €, její čistý zisk dosáhl téměř 33 miliónů €. A
Komoditní logistika
Není tomu tak dávno, co představitelé výrobních podniků zjistili, že zatímco výroba zboží je poměrně efektivní, v nevýrobní oblasti, především ve všech oblastech logistiky, existují velké rezervy. Jejich odstranění má za následek snižování nákladů a zvyšování konkurenceschopnosti firmy. Rozvoj logistiky v praxi začal přinášet výsledky snad ve všech odvětvích průmyslu.
Svaz spedice a logistiky ČR sleduje vývoj komoditní logistiky ve světě. Znalost této problematiky je pro poskytovatele logistických služeb v ČR ne-li nezbytná, tedy alespoň užitečná. Několik příkladů nových trendů mohou nalézt na této stránce.