12.8. - Praha zahájí projekt na výrobu a využití vodíku k dekarbonizaci metropole. Zelený nebo nízkouhlíkový vodík využije v dopravě ve městě. Na výrobě energie z obnovitelných zdrojů, využití vodíku nebo jeho skladování a distribuci bude hlavní město spolupracovat s městskými společnostmi Pražská plynárenská (PPAS) a Pražské služby (PSAS). Vyplývá to z dokumentů, které dnes schválili pražští radní.
Infrastruktura
12.8. - Poslední část západního dálničního obchvatu Olomouce mezi Křelovem a Slavonínem bude zprovozněna na konci listopadu 2025. Původně se otevření tahu plánovalo na jaro 2026. Ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl na síti X oznámil, že doba výstavby bude zkrácena o 158 dnů. Díky této stavbě by se měly přestat tvořit kolony před okružní křižovatkou u hypermarketu Globus na západním okraji města. Zároveň vznikne nepřerušený dálniční tah D35 mezi Mohelnicí na Šumpersku a Lipníkem nad Bečvou na Přerovsku.
11.8. - Jihlava se bude podílet na přestavbě městského vlakového nádraží 287 miliony korun bez daně. Nádraží promění v centrální dopravní terminál ve spolupráci se Správou železnic, která už minulý měsíc uvedla, že tam investuje 1,266 miliardy korun. Dodavatele pro městskou část zakázky schválili jihlavští radní ve čtvrtek. Novinářům to v pátek řekl primátor Petr Ryška.
11.8. - Cestující v Kunštátě na Blanensku budou moct zřejmě od listopadu využívat nový autobusový terminál. Město jej staví od půlky června a konečně se mu daří naplnit záměr, který vznikl už v 90. letech minulého století. Cestujícím výrazně zjednoduší přestupy a také se zvýší bezpečnost chodců, řekl starosta Zdeněk Wetter. Město za stavbu zaplatí téměř 30 milionů korun.
9.8. - Společnost VDT Technology, poskytovatel inovativních a komplexních technologických řešení se specializací na inteligentní monitorovací systémy, digitální modelování, simulaci a predikci v dopravě, bezpečnosti, vodárenství, průmyslu, energetice a zdravotnictví, oznámila akvizici českého startupu Digital Transformation Systems (DTS), konzultačně-poradenské společnosti zaměřené na implementaci 3D, BIM a GIS technologií. Tato akvizice výrazně posílí pozici VDT Technology v oblasti digitálního plánování budov a infrastruktury prostřednictvím metody Building Information Modeling (BIM).
9.8. - Obchvat Hořovic na Berounsku vybuduje sdružení společností Swietelsky stavební a Biggest za více než 199 milionů korun. Radní Středočeského kraje včera výběr schválili, cena je zhruba o 136 milionů korun nižší než předpokládaná. Stavět se má začít na podzim, řidiči by se po obchvatu měli projet do dvou let, informoval Josef Holek z krajského úřadu.
8.8. - Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) vybralo zhotovitele stavby dalšího úseku silnice I/57 na Vsetínsku, a to mezi Bystřičkou a Jablůnkou. Naváže na úsek ze Vsetína-Semetína do Bystřičky zprovozněný v roce 2009. Silnici postaví sdružení firem MI Roads, Doprastav a Duna Aszfalt, které podalo ve výběrovém řízení nejvýhodnější nabídku. Činila 1,707 miliardy korun bez DPH. Stavební práce plánují silničáři zahájit 12. září, uvedl na sociální síti generální ředitel ŘSD Radek Mátl.
8.8. - Příprava dostavby dálnice D35 formou PPP postupuje do další fáze, Ministerstvo dopravy (MD) vypsalo výběrové řízení na koncesionáře (dodavatele). Soukromý sektor pro stát postaví bezmála 35 km dálnice D35 mezi Mohelnicí a Opatovcem a po dostavbě bude celkově provozovat a udržovat 52 km D35 až od Litomyšle. Celá tato klíčová dopravní tepna bude hotová v roce 2029.
7.8. - Infrastrukturu pro trolejbus v Praze 5 mezi zastávkami Na Knížecí a U Waltrovky vybudují společnosti OHLA ŽS a Elektrizace Praha. Pražský dopravní podnik (DPP) s nimi podepsal smlouvu. Firmy postaví troleje a venkovní dobíjecí stání v garážích Řepy. Náklady jsou 185,9 milionu korun. Stavba nabíječek potrvá do konce roku 2025 a trolejí do 30. dubna 2026. Trolejbus by měl pod číslem 52 vyjet poprvé v květnu 2026. ČTK to dnes řekla mluvčí DPP Aneta Řehková.
7.8. - Provizorium na dálničním obchvatu Tábora po mnoha letech skončilo a Ředitelství silnic a dálnic nyní uvedlo do provozu i poslední chybějící úsek této části dálnice D3, která šla do provozu již v roce 2013. Důvodem, proč museli řidiči řadu let jezdit po obchvatu pouze jedním jízdním pásem se značným omezením provozu, byly majetkoprávní spory a dlouhodobá neúspěšná jednání o řešení napojení a posléze odkupu místního motocentra v bezprostřední blízkosti dálnice.