19.6. – Německá společnost Lufthansa vstoupila do jednání s norskými nízkonákladovými aerolinkami Norwegian Air Shuttle, o něž dříve vyjádřila zájem rovněž společnost IAG, vlastník British Airways. „Blíží se nová vlna konsolidace a v Evropě jedná každý s každým. To znamená, že jsme v kontaktu také s Norwegian Air,“ uvedl šéf Lufthansy Carsten Spohr v rozhovoru s německým deníkem Süddeutsche Zeitung.
Letecká doprava
15.6. – Evropská komise odebrala ze svého seznamu nebezpečných aerolinek, které nesmějí létat do členských zemí Evropské unie, všechny letecké společnosti z Indonésie. Dopravci podle komise již zlepšili své bezpečnostní standardy. Na takzvané černé listině zůstává 119 leteckých společností z 20 zemí. Dalších šest leteckých společností má omezení a smějí do EU létat jen za určitých stanovených podmínek.
15.6. – LOGISTIKA – DACHSER v Německu rozšiřuje nabídku služeb LCL. V rámci námořního zboží DACHSER zkvalitňuje síť sběrných zásilek. Cestou cíleného propojování zboží se letos bude provádět 26 nových spojení LCL (Less Than Container Loads). V šesti již fungujících službách zvýší logistická společnost frekvenci ze dvoutýdenních na týdenní odjezdy. Časově jsou služby LCL zajímavou alternativou. Cíleným propojováním a pevnými běhy kontejnerů mezi přístavy profitují zákazníci z lepší plánovitosti, rychlosti a průhlednosti, pokud jde o jejich zásilky. Tak například zásilky mezi Bangalore a Hamburkem mají tranzitní dobu 22 dní. V současnosti jsou k dispozici následující pevné linky v rámci LCL: Z Brém do Los Angeles, New Yorku, Chicaga, Bostonu, Houstonu, Atlanty a Charlotte; z Hamburku na Nhava Sheva a Chennai v Indii. Od začátku června k tomu přistoupila linka z Hamburku do Dillí. V opačném směru jde o spojení z Chennai a Nhava Sheva na Hamburk, nově pojaté jsou linky Dillí a Bangalore na Hamburk. Další spojení funguje týdně ze Šanghaje v Číně do Santosu v Brazílii. Z Antverp organizuje podnik linky na Hongkong, Veracruz, Singapur Busan a Nhava Sheva.
12.6. – Vláda opět předložila do Parlamentu ke schválení dohodu mezi Českem a Saúdskou Arábií o leteckých dopravních službách. Dokument, který má upravit podmínky leteckého provozu mezi oběma zeměmi, předložila již bývalá vláda v minulém volebním období. Narazil však v Senátu, který ho neschválil. Někteří senátoři měli výhrady ke stavu lidských práv v arabské zemi. Poté už návrh do konce neprojednala ani Sněmovna, kde prošel pouze prvním čtením.
11.6. – Vedení Letiště Václava Havla v Praze plánuje rozsáhlou expanzi a počítá s investicemi za 27 miliard Kč. Do roku 2026 by tak firma měla vybudovat novou paralelní ranvej a podstatně rozšířit Terminál 2. Po dokončení staveb by letiště mělo odbavovat zhruba 21 milionů cestujících ročně. Uvedl to mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň.
7.6. – Skupina Český Aeroholding loni zvýšila hrubý provozní zisk (EBITDA) meziročně o 14 procent na 4,9 miliardy Kč. Pozitivně se na hospodaření skupiny projevily především vyšší výnosy z leteckého obchodu a z odbavení letadel, ale i z komerčních služeb jako je pronájem prostor či parkování. Výsledky firma oznámila v tiskové zprávě.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
PUBLIKACE „ŘÍZENÍ UDRŽITELNÝCH DODAVATELSKÝCH ŘETĚZCŮ“
ELA upozorňuje na publikaci vydanou pod její patronací s původním názvem Sustainable Supply Chain Management. Kniha zdůrazňuje potřebu rozvoje udržitelných dodavatelských řetězců – hospodářského, ekologického a sociálního. Nejedná se o zbožná přání nepraktických voleb, ale o realitu rozhodování všech, kteří jsou dnes zapojení v managementu dodavatelských řetězců. Uvedená definice udržitelných řetězců není omezena na tak zvané zelené řetězce, ale uznává, že aby byly skutečně udržitelné, musejí probíhat v rámci reálných finančních struktur, jakož i přispívat hodnotám naší společnosti. Řetězce nejsou udržitelné, pokud nejsou reálně financovány a hodnoceny. Proto reálná definice managementu dodavatelského řetězce musí brát v úvahu všechny příslušné hospodářské, sociální a ekologické aspekty. Kniha obsahuje množství příkladů z širokého okruhu případových studií ze skutečného života a shrnuje poučení z mnoha různých situací směřujících k úspěšnému řízení. Vydavatelem knihy je Intech Open s hlavním sídlem v Londýně – tel. +44 (0) 20 3457 0462, e-mail: Info@intechopen.com. Cena publikace je 49 € plus DPH a poštovné.
6.6. – Dceřiná společnost Českého aeroholdingu poskytující služby v oblasti údržby a oprav letadel, Společnost Czech Airlines Technics, získala pět nových zákazníků pro traťovou údržbu. Patří mezi ně letecké společnosti American Airlines, Cyprus Airways, Air Cairo nebo Go2Sky, které provozují své lety z Letiště Václava Havla Praha. Pracovníci CSAT mají také nově na starosti kontrolu letadel aerolinek Pobeda na lince do Moskvy z karlovarského letiště.
5.6. – Světové aerolinky snížily prognózu letošního zisku o 12 procent na 33,8 miliardy USD (744,3 miliardy Kč). Hlavním důvodem jsou rostoucí náklady na palivo a do určité míry i na personál. Nový výhled včera představilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které zastupuje zhruba 280 leteckých společností. Dopravci dosud počítali na letošní rok se ziskem 38,4 miliardy USD.
1.6. - NÁMOŘNÍ DOPRAVA – U rejdaře Hapag-Lloyd hrozí rušení pracovních míst. Hamburská centrála koncernu Hapag-Lloyd bude po převzetí rejdařství CSAV a UASC přizpůsobovat strukturu výrazně narostlého podniku. Podnik plánuje pod názvem Headqarter Improvement program na zvýšení efektivnosti. Spadá sem i značné rušení pracovních míst. Podle tamního tisku má jít o jejich trojmístný počet. Dánský internetový zpravodaj „Shipping Watch“ zveřejnil zprávu, že k dispozici má být každé páté pracovní místo. Mluvčí podniku Nils Haupt sdělil: „Nyní bude vše projednáno s podnikovou odborovou radou.“ V centrále má pracovat kolem 1200 osob, celosvětově má Hapag-Lloyd 12500 zaměstnanců.