25.6. – LETECKÁ DOPRAVA – Turkish Airlines zakládají joint venture se ZTO (Čína) a s Pal Air. Turkish Airlines, čínská expresní služba ZTO i v Hongkongu sídlící Pal Air uzavřely v minulých dnech v Istanbulu strategické partnerství. Podle něho zakládají joint venture se sídlem v Hongkongu a vytvářejí tím nového globálního integrátora. Podnik bude podle potřeby zajišťovat logistické služby „dům – dům“, tak i správu skladů, management objednávek a management dodavatelských řetězců. Partneři plánují s ohledem na světově rostoucí poptávku po e-commerce v příštích pěti letech obrat ve výši dvou miliard USD. ZTO patří v Číně k vedoucím poskytovatelům balíkových služeb. Roční objem vyčísluje podnik na 6,22 miliardy balíků (2017). Velká část aktivit ZTO připadá na podnik Alibaba. Tento obr v on-line obchodě a jeho logistická dceřiná společnosti Cainiao chtějí získat za 1,38 miliardy USD kolem 10 % podílu na ZTO. Transakce bude zřejmě završena ještě do konce června. Pal Air disponuje širokou sítí expresních poštovních služeb v Hongkongu, Číně, Thajsku, Vietnamu, Indii a v USA. Turkish Airlines nalétává asi 300 destinací ve 121 zemích. 29. října má zahájit provoz nové letiště v Istanbulu.Bude fungovat jako nejdůležitější křižovatka pro Turkish Airlines. Postupně zde bude mít nákladní dceřiná společnost Turkish Cargo překládkovou kapacitu až čtyři miliony tun.
Letecká doprava
25.6. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus varoval, že by se mohl stáhnout z Velké Británie, pokud země opustí jednotný trh a celní unii Evropské unie (EU) bez tranzitní dohody. Firma v Británii zaměstnává zhruba čtrnáct tisíc lidí, napsal server BBC.
21.6. – Evropská letiště budou muset do roku 2022 vynaložit 15 miliard € (387,5 miliardy Kč) do zajištění bezpečnosti, aby splnila nové požadavky Evropské unie na kontrolu příručních zavazadel. Předpovídá to asociace evropských letišť ACI Europe. Podle jejího šéfa Oliviera Jankovce se ale v Evropě, na rozdíl od Spojených států, nedá čekat spoluúčast vlád.
20.6. – Ve ztrátě 15,3 milionu Kč skončilo loni Letiště Karlovy Vary. Stojí za ní pokles počtu cestujících, zejména z Ruska. Letošní rok by se ale situace měla zlepšit a v roce 2019 by se už letiště, které vlastní Karlovarský kraj, mohlo dostat do černých čísel, řekl náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Martin Hurajčík.
19.6. – Německá společnost Lufthansa vstoupila do jednání s norskými nízkonákladovými aerolinkami Norwegian Air Shuttle, o něž dříve vyjádřila zájem rovněž společnost IAG, vlastník British Airways. „Blíží se nová vlna konsolidace a v Evropě jedná každý s každým. To znamená, že jsme v kontaktu také s Norwegian Air,“ uvedl šéf Lufthansy Carsten Spohr v rozhovoru s německým deníkem Süddeutsche Zeitung.
15.6. – Evropská komise odebrala ze svého seznamu nebezpečných aerolinek, které nesmějí létat do členských zemí Evropské unie, všechny letecké společnosti z Indonésie. Dopravci podle komise již zlepšili své bezpečnostní standardy. Na takzvané černé listině zůstává 119 leteckých společností z 20 zemí. Dalších šest leteckých společností má omezení a smějí do EU létat jen za určitých stanovených podmínek.
15.6. – LOGISTIKA – DACHSER v Německu rozšiřuje nabídku služeb LCL. V rámci námořního zboží DACHSER zkvalitňuje síť sběrných zásilek. Cestou cíleného propojování zboží se letos bude provádět 26 nových spojení LCL (Less Than Container Loads). V šesti již fungujících službách zvýší logistická společnost frekvenci ze dvoutýdenních na týdenní odjezdy. Časově jsou služby LCL zajímavou alternativou. Cíleným propojováním a pevnými běhy kontejnerů mezi přístavy profitují zákazníci z lepší plánovitosti, rychlosti a průhlednosti, pokud jde o jejich zásilky. Tak například zásilky mezi Bangalore a Hamburkem mají tranzitní dobu 22 dní. V současnosti jsou k dispozici následující pevné linky v rámci LCL: Z Brém do Los Angeles, New Yorku, Chicaga, Bostonu, Houstonu, Atlanty a Charlotte; z Hamburku na Nhava Sheva a Chennai v Indii. Od začátku června k tomu přistoupila linka z Hamburku do Dillí. V opačném směru jde o spojení z Chennai a Nhava Sheva na Hamburk, nově pojaté jsou linky Dillí a Bangalore na Hamburk. Další spojení funguje týdně ze Šanghaje v Číně do Santosu v Brazílii. Z Antverp organizuje podnik linky na Hongkong, Veracruz, Singapur Busan a Nhava Sheva.
12.6. – Vláda opět předložila do Parlamentu ke schválení dohodu mezi Českem a Saúdskou Arábií o leteckých dopravních službách. Dokument, který má upravit podmínky leteckého provozu mezi oběma zeměmi, předložila již bývalá vláda v minulém volebním období. Narazil však v Senátu, který ho neschválil. Někteří senátoři měli výhrady ke stavu lidských práv v arabské zemi. Poté už návrh do konce neprojednala ani Sněmovna, kde prošel pouze prvním čtením.
11.6. – Vedení Letiště Václava Havla v Praze plánuje rozsáhlou expanzi a počítá s investicemi za 27 miliard Kč. Do roku 2026 by tak firma měla vybudovat novou paralelní ranvej a podstatně rozšířit Terminál 2. Po dokončení staveb by letiště mělo odbavovat zhruba 21 milionů cestujících ročně. Uvedl to mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň.
7.6. – Skupina Český Aeroholding loni zvýšila hrubý provozní zisk (EBITDA) meziročně o 14 procent na 4,9 miliardy Kč. Pozitivně se na hospodaření skupiny projevily především vyšší výnosy z leteckého obchodu a z odbavení letadel, ale i z komerčních služeb jako je pronájem prostor či parkování. Výsledky firma oznámila v tiskové zprávě.