8.3. – Společnost ČSAD Střední Čechy zahajuje rok 2023 s novými autobusy IVECO Bus. Kromě pěti již klasických nízkopodlažních autobusů IVECO Crossway LE 12m v meziměstském provedení obdržela ČSAD Střední Čechy i 2 nízkopodlažní městské autobusy IVECO Bus Streetway, jež splňují poslední normu Euro VI-e. Jako první mezi dopravci v České republice uvedla ČSAD Střední Čechy tyto autobusy do provozu v rámci PID.
Veřejná doprava
8.3. – Kraj Vysočina zrušil veřejné zakázky na dopravce, kteří měli zajišťovat linkovou dopravu v tomto regionu deset let. Hejtmanství vypíše tendr znovu. Zadávací řízení trvalo dva roky, smlouvy ale kraj nemůže uzavřít kvůli rozhodnutí krajského soudu. Sice podal kasační stížnost, ale její vyřízení může trvat dlouho, řekl po včerejším jednání krajské rady hejtman Vítězslav Schrek. Předpokládá, že nové veřejné zakázky kraj vypíše v prvním letošním pololetí.
6.3. – První trolejbus, který zkompletovali pracovníci Dopravního podniku města Brna v komínských dílnách, vyjíždí do ulic. Během zkušebního provozu musí bez cestujících najet 10 tisíc kilometrů. Pokud se osvědčí, na běžných linkách se ukáže v květnu. Vedení podniku letos plánuje pořídit komponenty na dalších deset kusů trolejbusů tohoto typu. V Česku unikátním projektem, nazvaným Mario, dopravce ušetří až 100 milionů korun.
6.3. – Pražští radní dnes v pozici valné hromady dopravního podniku (DPP) zvolili do jeho patnáctičlenné dozorčí rady primátorova náměstka Zdeňka Hřiba (Piráti), zastupitelku Gabrielu Lněničkovou (Piráti) a opozičního zastupitele Ondřeje Prokopa (ANO). Zároveň z ní odvolali bývalého náměstka primátora Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) a Petru Kolínskou. V dozorčí radě zůstává jedno neobsazené místo, které obsadí lidovci. Novinářům to řekl Zdeněk Hřib. DPP je největší městskou firmou, která zaměstnává asi 11 000 lidí. Na starosti má provoz MHD.
6.3. – Liberecký dopravní podnik (DPMLJ) vypsal zakázku na generální opravu osmi tramvají. Obnova se týká skříně, tedy části bez podvozku. Dopravní podnik očekává, že za renovaci karosérií, interiérů včetně kabin pro řidiče a elektro části osmi tramvají zaplatí 64 milionů korun bez daně. Vyplývá to z údajů ve věstníku veřejných zakázek.
7.3. – Vlaky osobní dopravy na síti Správy železnic vykázaly za první dva měsíce letošního roku lepší pravidelnost než za stejné období loňského roku. Zatímco před rokem dojelo podle jízdního řádu 91,4 procenta spojů, letos to bylo téměř 92,4 procenta. Celková doba zpoždění z odpovědnosti Správy železnic se pak meziročně snížila o více než 30 procent. Výrazně nižší byl rovněž počet vlaků se zpožděním pět a více minut.
3.3. – Do Olomouckého kraje dorazily další dva vlaky RegioPanter. Doplnily čtveřici nových elektrických jednotek, které jezdí v regionu od prosince loňského roku. Na nově elektrifikované trati z Olomouce do Šumperka tak díky dodávce těchto dvou vlaků přepravují cestující už jen výhradně moderní dvouvozové jednotky RegioPanter. Uvedla to mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.
2.3. – Hospodaření Dopravního podniku města Olomouce loni podle předběžných výsledků skončilo ziskem 4,848 milionu korun po ztrátě 17,2 milionu korun v roce 2021. V tramvajích a autobusech loni DPMO přepravil 52,892 milionu cestujících, v meziročním srovnání jich bylo o 9,1 milionu více. Vyplývá to ze zprávy o hospodaření DPMO, kterou v pondělí projedná olomoucké zastupitelstvo. Počty přepravených cestujících ale loni ještě nedosáhly čísel z let před pandemií. Firma vlastněná městem před pandemií koronaviru ročně přepravila zhruba 57 milionů cestujících.
1.3. – Na konci příštího roku vyjede na středočeské koleje 22 nových třívozových jednotek RegioPanter (EMU 240), a to díky dodatkům ke smlouvám mezi Českými drahami, Středočeským krajem a Prahou. Dodatky již schválila zastupitelstva obou objednavatelů a nyní se čeká na jejich finální podpis. Nové vlaky vyjedou na tratě Praha – Kralupy nad Vltavou – Ústí nad Labem (linka S4/U4) a na trať Praha – Kolín – Čáslav (spěšné vlaky R41).
28.2. – Od začátku března dochází v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje k navyšování cen jízdného. Netýká se však cestování po Brně, kde jízdné zůstává stejné. Namísto univerzální jízdenky, která v kraji zdražuje, Dopravní podnik města Brna pro cestující připravil alternativu v podobě jízdenky 8 cest po Brně. Ta nabízí mezi jednorázovými lístky vůbec nejlevnější variantu cestování.