​Estonský Fusebox získal 2,6 milionu eur, investici vedla Soulmates Ventures

​Estonský Fusebox získal 2,6 milionu eur, investici vedla Soulmates Ventures

21.1. - Vytváří virtuální elektrárny a pomáhá řídit aktuální poptávku a spotřebu energetických aktiv. Estonský startup Fusebox, přední poskytovatel flexibility na energetických trzích v Pobaltí, optimalizuje správu sítě a integruje obnovitelné zdroje a zařízení pro akumulaci energie – nyní získal novou investici ve výši 2,6 milionu eur (65,5 mil. Kč). Cílem Fuseboxu je stabilizace elektrických sítí, snížení nákladů na energii, zvýšení dostupnosti čistých zdrojů a redukce emisí oxidu uhličitého. Současné investiční kolo vedla česká společnost Soulmates Ventures za účasti estonského fondu SmartCap a stávajících investorů, nizozemského energetického gigantu Eneco a největší polské banky PKO Bank Polski. Investice umožní startupu expandovat na další evropské trhy a rozšířit tým o nové talenty, kteří podpoří další růst startupu v dynamicky se rozvíjejícím odvětví.

„Tým Fusebox mění způsob výroby a distribuce energie prostřednictvím špičkové technologie virtuálních elektráren a systémů pro řízení energie, které přinášejí zákazníkům hmatatelné výsledky – od snižování nákladů na energii přes stabilizaci sítí až po integraci obnovitelných zdrojů. Fusebox podporuje ziskový, udržitelný a na budoucnost orientovaný energetický průmysl a jeho škálovatelný model již prokázal úspěch v severských a pobaltských zemích s více než 3 600 připojenými zařízeními. Nyní expanduje po celé Evropě a dále. Jsme hrdí, že jsme vedli toto investiční kolo na podporu společnosti s výjimečným produktem a zkušeným týmem,“ uvedl Michal Sikyta, investiční ředitel Soulmates Ventures.

Virtuální správa energie: úspory a efektivita

Fusebox umožňuje energetickým společnostem, průmyslovým a komerčním firmám integrovat a spravovat flexibilní energetické zdroje, čímž mohou využít podpůrných trhů (ancillary markets) pro získání dodatečných příjmů. Cloudové řešení klientům umožňuje spravovat aktiva, jako jsou fotovoltaické parky a systémy akumulace energie. S jejich chytrým řešením mohou energetické společnosti v reálném čase snížit odchylky v síti až o 95 %, zatímco komerční a průmysloví klienti mohou ušetřit až 35 % nákladů na energii a zvýšit své příjmy až o 40 %. Pokud má firma přebytečnou energii, kterou nepotřebuje pro svůj provoz, nebo dokáže dočasně snížit spotřebu bez narušení provozu, software zajistí její efektivní správu – energii buď uloží pro pozdější využití, nebo ji dodá zpět do sítě. Tím firma nejen optimalizuje svůj provoz, ale také přispívá ke stabilitě energetické sítě a získává dodatečné příjmy.

Lepší energetická nezávislost a soběstačnost

Evropský a globální energetický průmysl prochází transformační fází, charakterizovanou rychlou integrací obnovitelných zdrojů energie. V první polovině roku 2024 dosáhly obnovitelné zdroje 50% podílu na výrobě elektřiny v EU, což představuje nárůst oproti 44,7 % v roce 2023. Tento posun, který je klíčový pro udržitelný rozvoj, však přináší výzvy, jako jsou kolísání cen a odchylky v elektrických sítích pro dodavatele energií. Geopolitická situace, zejména ruská invaze na Ukrajinu, navíc ještě více zdůraznila naléhavost dosažení energetické soběstačnosti a odolnosti Evropy. V kontextu těchto událostí zažívá energetický trh dynamický růst. Projekce naznačují, že trh systémů pro řízení energie v Evropě poroste s průměrným ročním tempem růstu (CAGR) 14,57 % během prognózovaného období 2025–2030.

„Tato investice představuje pro Fusebox významný milník. Během pouhých dvou let jsme se rozšířili na 13 globálních trhů, což dokazuje silnou poptávku po našem řešení. Jedinečnými nás činí fakt, že se svými klienty nesoutěžíme na trhu podpůrných služeb (ancillary markets). Místo toho jim nabízíme modulární nástroje, s nimiž mohou rozvíjet zdroj příjmů v oblasti flexibility na energetických trzích. Díky tomuto financování jsme připraveni rychle škálovat a posílit naši přítomnost napříč Evropou,“ uvedl Tarvo Õng, zakladatel a CEO Fuseboxu.

Současné investiční kolo vedené společností Soulmates Ventures za účasti estonského fondu SmartCap a stávajících investorů navazuje na investiční kolo z prosince 2022, které vedl nizozemský energetický gigant Eneco a největší polská banka PKO Bank Polski. Všechny tyto strategické investice sehrály klíčovou roli v růstu a expanzních snahách společnosti Fusebox.

Tým Fuseboxu dnes působí na trzích v Evropě, Asii a Americe. Jeho řešení využívají různá průmyslová odvětví, včetně energetických společností, agregátorů flexibility, vlastníků aktiv a výrobců originálního vybavení (OEM), například finské Lumme Energia a Themo, francouzské Paneco Group nebo řecko-rumunské Public Power Corporation (PPC).

(lan)

Foto: Soulmates Ventures

spinner