Zeptali jsme se Tomáše Budníka, technologického experta a zakladatele investiční skupiny Thein

Zeptali jsme se Tomáše Budníka, technologického experta a zakladatele investiční skupiny Thein

14.7. - S rozvojem digitalizace a IOT vystupuje do popředí i nutnost ochrany systémů před útoky zvenčí, a to i u menších podniků. Jsou si toho podle vašich zkušeností firmy již více vědomy, nebo tuto oblast podceňují?

Přestože v poslední době pozorujeme zvýšený zájem o téma kybernetické bezpečnosti, stále existuje řada převážně menších firem, které se této problematice příliš nevěnují a věří, že nejsou zajímavým cílem. Ve skutečnosti se mohou velmi snadno stát obětí tzn. necíleného útoku, kdy útočníci plošně šíří malware, phishing či jiný typ útoku a sledují, kdo se „chytne“. Bohužel u uživatelů v těchto firmách často chybí elementární povědomí o kybernetické bezpečnosti a často se stávají obětí i relativně jednoduchých phishingových útoků, které sebou nesou například ransomware. Prvním dobrým krokem ke zlepšení mohou být školení, která by měla být hlavně kontinuální, opakovaná a napříč celou firmou. Thein už školicí platformu má, využívají ji aktuálně spíše velké společnosti. S novou směrnicí NIS2 očekáváme zájem od širšího spektra firem.

Rozvoj IOT je úzce spojen s rozvojem 5G sítí. Zde se ale stále více upozorňuje na nebezpečí produktů Huawei a ZTE. Existují však v současnosti i pro menší firmy dostupné alternativy?

Pro podporu IoT služeb existuje řada technologických variant. Jedná se o technologie založené na 3GPP standardech, jako NB‑IoT a LTE‑M, které jsou provozované na licencovaných pásmech, a dále technologie provozované na nelicencovaných pásmech, jako LoRA nebo Sigfox. Jak ukazuje nedávný nepříznivý vývoj ohledně technologie Sigfox, dá se očekávat, že budoucnost bude patřit technologiím se silným ekosystémem, tedy zejména těm založeným na 3GPP standardech. Postupně bude také docházet k přechodu z 2G a 4G technologií na 5G. V tuto chvíli je varianta 5G technologie určená pro IoT služby standardizována – jako tzv. RedCap (nebo také NR light). Tato verze 5G je vhodná například pro průmyslové senzory. Její komerční nasazení je otázkou blízké budoucnosti a lze předpokládat, že tato verze 5G bude hrát významnou roli pro další rozvoj IoT služeb. Nabídka firem Huawei a ZTE v oblasti 5G technologií je technicky na vysoké úrovni a přispívá ke konkurenčnímu prostředí. Na druhou stranu, pokud by nebylo možné z geopolitických důvodů jejich technologie využívat, existuje v oblasti 5G poměrně široký ekosystém dodavatelů, kde jsou kromě tradičních velkých hráčů jako Nokia či Ericsson také menší výrobci jako Casa Systems, Airspan, Asocs a další. Další zajímavou alternativou je využití open‑source 5G technologií, což je oblast, kterou se ve společnosti Thein intenzivně zabýváme. Vidíme jejich potenciál právě pro menší firmy, kterým mohou zpřístupnit možnost vlastních privátních 5G sítí, které by od tradičních výrobců byly přece jen investičně mimo jejich možnosti.

Věnujete se rovněž oblasti ESG. Co konkrétně zákazníkům nabízíte?

V oblasti ESG se v současné době věnujeme především tématu řízení a automatizace ESG reportingu. Pro větší společnosti a výrobní podniky je množství dat, které v rámci nefinančního reportu bude potřeba zpracovávat a vyhodnocovat, tak veliké, že dříve nebo později přistoupí k volbě nástroje, který jim tato data dokáže zkonsolidovat. A kvantifikovat, jaký má činnost společnosti vliv na životní prostředí především, ale nejen z pohledu emisí CO2. My těmto zákazníkům pomůžeme s nastavením strategie ESG reportingu, od výběru přes implementaci až o po následnou správu komplexního softwarového nástroje, který jim s tímto úkolem dokáže výrazně pomoci. Primárně pracujeme především s nástrojem Envizi od IBM, který je prověřený celou řadou globálních společností a dokáže velmi rychle integrovat data až 500 různých formátů. Druhým tématem je pro nás řízení facility managementu pomocí nástroje IBM Tririga.

O odborníky na IT je velký zájem. Jak se vám daří v personální sféře?

I u nás ve skupině Thein hledáme neustále nové talenty. Kromě řady běžných benefitů jim nabízíme možnost spolupracovat s profesionály na trhu IT, což naši zaměstnanci i v průzkumech hodnotí pozitivně. Standartní náborový proces už bohužel delší dobu není dostatečný, a proto se snažíme být v náboru kreativní a využíváme například umělou inteligenci. Zároveň zaměstnancům poskytujeme možnost se rozvíjet díky širokému portfoliu v odvětví IT, které ve skupině Thein nabízíme.

(lan)

Foto: Thein

spinner