24. března 2015
KUKS (24.3.) – Stát chce urychlit přípravu výstavby rychlostní komunikace R11 zejména v úseku mezi Trutnovem a česko-polskou hranicí. Po setkání se zástupci kraje a starosty v Kuksu na Trutnovsku to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Ministerstvo dopravy plánuje, že by v tomto úseku mohla výstavba začít v roce 2019 či 2020. Rychlostní silnice R11 by měla od Jaroměře navázat na dálnici D11, která dosud končí několik kilometrů před Hradcem Králové.
„Chci jako předseda vlády vyvíjet tlak na ministerstvo dopravy, aby se urychlila příprava komunikace R11 mezi Trutnovem a státní hranicí tak, abychom dali jasně najevo i Polsku, že česká vláda má zájem na vybudování dálničního propojení," řekl Sobotka. Podle něj bylo jeho jednání v hradeckém kraji součástí příprav na dubnové jednání s polskou premiérkou a zástupci polské vlády.
Hejtman hradeckého kraje Lubomír Franc uvedl, že propojení s Polskem je pro hradecký kraj velmi důležité. „Poláci mají na své straně stavební povolení pro stavbu dálnice až k hranicím, jen nechtějí, aby končila někde v poli. Jsem velmi rád, že jsme diskutovali o možnosti urychlit výstavbu R11 od Trutnova na hranice," řekl Franc. Dodal, že by vzniklo kvalitní silniční napojení s Polskem, které České republice chybí.
Podle Sobotky se jednalo také o pokračování stavby dálnice ve dvou úsecích mezi Hradcem Králové a Jaroměří, kde je vykoupeno mezi 94 až 98 procent pozemků. „Je tedy evidentní, že by ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic mělo věnovat maximální pozornost tomu, aby se majetkoprávní věci podařilo dokončit," řekl Sobotka. Míní, že stavba by mohla začít v roce 2016.
Dostavba chybějícího 2,5 kilometru dlouhého úseku dálnice D11 do Hradce Králové začala loni 22. července po osmi letech zastavené stavby. Chybějící úsek by měl být hotový v létě roku 2017. Kromě problémů s výkupy pozemků komplikovala obnovení stavebních prací jednání se stavební firmou Eurovia CS, která si po dobu nucené přestávky podle smlouvy účtovala navýšení ceny o takzvané valorizace. Současná cena převyšující miliardu korun je podle ministerstva dopravy kompromis, firma údajně měla nárok na cenu ještě o 18 procent vyšší.
(čtk)