6. března 2020, čtk
6.3. - Aerolinky provozující osobní leteckou dopravu by kvůli epidemii onemocnění způsobeného novým typem koronaviru mohly přijít o 63 miliard až 113 miliard USD (1,4 bilionu až 2,6 bilionu Kč). Ve svém aktualizovaném odhadu to včera uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Dopady na dopravu leteckého carga zatím sdružení nevyčíslilo.
V předchozím odhadu z 20. února IATA očekávala, že aerolinky přijdou o 29,3 miliardy USD. Tento scénář ale počítal s dopadem nemoci COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, převážně na trhy spojené s Čínou. Od té doby se koronavirus rozšířil do více než 80 zemí.
Tak rozsáhlému propadu příjmů odvětví čelilo v době globální finanční krize v roce 2009, upozornil hlavní ekonom IATA Brian Pearce.
Se ztrátou 63 miliard USD počítá IATA v případě, že nevzroste počet zemí s více než 100 případy onemocnění a bude následovat zotavení ve tvaru písmene V. To znamená po prudkém poklesu relativně rychlý vzestup k původním hodnotám. Vyšší odhad pak počítá s dalším šířením nemoci.
Aerolinkám by mělo částečně pomoci ke zmírnění ztrát snížení cen ropy od začátku letošního roku. To by mělo snížit náklady aerolinek v letošním roce zhruba o 28 miliard USD. Aerolinkám se také sníží náklady kvůli omezení aktivit.
Letecký provoz nad ČR klesl o sedm procent
Opatření i snížení poptávky kvůli koronaviru způsobila pokles letecké dopravy nad Českem o zhruba sedm procent. Denně v souvislosti s šířením nákazy ubylo asi 150 pohybů letadel v českém vzdušném prostoru. Uvedl to mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.
Letecký provoz nad ČR je v současnosti okolo 1700 vzletů, přistání a letů denně, což je o 300 meziročně méně. Pokles letů ale vedle koronaviru způsobily i jiné faktory. Kvůli kapacitním problémům v okolních zemích byla například již loni část přeletů přesměrována mimo Česko.
Již za loňský rok se poprvé po deseti letech počet pohybů letadel nad ČR meziročně snížil a to o 0,6 procenta na 906 666 přeletů, vzletů a přistání.
"Na provozu je to znatelné. Z naší analýzy vyplývá, že pokles pohybů z důvodu šíření koronaviru je zhruba sedm procent. Přesnější čísla za únor budeme mít k dispozici zhruba v polovině měsíce," řekl Richard Klíma.
Od včerejšího dne jsou zakázané přímé lety mezi Českem, severoitalskými městy a Jižní Koreou. Již dříve vláda zrušila přímé linky do Číny. Vedle nařízeného zákazu aerolinie pociťují kvůli obavám lidí z nákazy a doporučením úřadů obecně pokles zájmu cestujících o létání a proto některé spoje ruší.
Z ČR je pro příští dva týdny zrušeno 70 letů
Letecké společnosti ČSA, Ryanair a easyJet zrušily kvůli koronaviru pro příštích 14 dní zhruba 70 letů mezi ČR a severoitalskými městy. Od včerejšího dne platí zákaz ministerstva zdravotnictví přímých letů do severní Itálie a Jižní Koreje. Již dříve vláda zastavila na dobu neurčitou přímé lety do Číny.
"Cestující, kterým byl nebo bude zrušen let, by se měli obrátit na leteckou společnost, která by jim měla nabídnout náhradní řešení," uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.
V Itálii se zákaz týká letišť Bergamo a Malpensa v milánské oblasti a dále Benátek, Trevisa a Boloně. ČSA již v pondělí oznámily přerušení všech přímých letů mezi Prahou a Milánem a Boloňou. Do Milána měla provozovat společnost v březnu až pět letů týdně, do Boloně až čtyři lety týdně.
Letecká společnost Ryanair ode včerejška do 18. března zrušila všechny lety mezi Prahou a Benátkami, Milánem a Boloní a také linku z Brna do Milána. Za koupené letenky bude vracet plnou cenu nebo pasažérům nabídne změnu termínu letu. Firma to uvedla na svém webu.
"Ryanair byl nucen pozastavit řadu italských letů z Itálie do České republiky. Všichni zákazníci, kterých se tyto konkrétní změny týkají, byli informováni o svých možnostech plné náhrady nebo bezplatné změny času/data letu," uvedla firma. Spoj Ryanairu z Bergama do Brna letěl naposledy ve středu. Využilo jej 16 pasažérů. Ve středu také letěl naposledy spoj Korean Air ze Soulu do Prahy.
České aerolinie lety z Prahy do Milána a Boloni pozastavily již v pondělí. Přerušení letů bude trvat do 6. dubna. "Případné prodloužení přerušení provozu těchto linek bude záviset na situaci a doporučení Bezpečnostní rady státu," uvedla firma. Cestujícím dotčených letů dopravce umožní vrácení peněz v plné výši nebo přesměrování na lety s jinými dopravci.
Další letecké společnosti jako WizzAir nebo easyJet kvůli nižší poptávce zrušily některé lety i do měst, na které se zákaz české vlády dosud nevztahoval. "Vzhledem ke zpomalení poptávky v regionu jsme se však rozhodli zrušit některé lety mezi 13. březnem a 31. březnem 2020. Zákazníci na zrušených letech byli kontaktováni a přesunuli se na alternativní lety nebo nabídli plnou náhradu," oznámil například easyJet.
Prodejci letenek ve velké míře nabízejí dopravu z Prahy do italských měst s mezipřistáním v destinaci, na kterou se zákaz nevztahuje. Například Air France prodávají lety z Prahy do Milána přes Paříž.
Itálie patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším destinacím, loni bylo podle statistik Letiště Praha na těchto linkách v Praze odbaveno více než 1,46 milionu cestujících.
(čtk)
Foto: Letiště Praha