12. února 2024, čtk
12.2. - Ruzyňské letiště loni odbavilo 43 949 cestujících s handicapem, meziročně o 29 procent více. Zájem o asistenční služby na letišti rostl i před jeho propadem spojeným s pandemií covidu-19, a to od roku 2013. Největší meziroční nárůst zájmu zaznamenalo letiště v roce 2018, o téměř 15 procent. Loni byl zájem o asistenční služby o zhruba 29 procent nižší než v předcovidovém roce 2019. Vyplývá to z informací, které poskytlo Letiště Praha.
Asistenční služby na pražském letišti využívají nejčastěji, ze 78 procent, cestující, kteří potřebují pomoc s překonáváním delších vzdáleností, hlavně od odbavovací přepážky k odletové bráně, uvedl mluvčí letiště Michal Procházka. Přibližně 12 procent uživatelů služby podle něj tvoří cestující, kteří nejsou schopni překonat schody nebo jsou zcela imobilní. "Asistence probíhá až do letadla, kde jsou tito cestující usazováni pomocí speciálních židlí," řekl.
Deset procent tvoří asistence cestujícím s kognitivním, zrakovým nebo sluchovým postižením, dodal.
Letiště Praha poskytuje služby stanovené nařízením EU z roku 2006, které provozovatelům mezinárodních civilních letišť v unii ukládá pomoc cestujícím se zdravotním postižením a s omezenou schopností pohybu a orientace. Služby zahrnují zejména pomoc při pohybu po letišti, asistenci při odbavení, pasové, celní a bezpečnostní kontrole nebo při nástupu do letadla. Letiště cestujícím s handicapem také musí pomoct třeba s odbavením asistenčního psa nebo přemístěním na toaletu.
Na pražském letišti mají cestující možnost objednat asistenci do 36 hodin před odletem. Na letišti je 18 takzvaných kontaktních stání, tedy speciálních čekáren. Jsou třeba na parkovišti nebo v odletové hale. Pokud se cestující s handicapem nahlásil dopředu, měl by na poskytnutí asistence na kontaktním stání čekat nejdéle deset minut. Bez nahlášení se může čekací doba prodloužit. Podle Procházky hlásí zájem o službu s předstihem zhruba 70 procent cestujících s handicapem.
S poskytováním asistenčních služeb souvisí i technika, kterou ruzyňské letiště využívá. "Konkrétně se jedná o tři minivany a dvě vozidla s vysokozdvižnou kabinou, takzvané Ambulifty," řekl Procházka. S očekávaným nárůstem zájmu o asistenční služby podle něj letiště letos plánuje pořídit ještě třetí vozidlo Ambulift k dopravení cestujících s omezenou pohyblivostí do letadla.
Asistenční služby na pražském Letišti Václava Havla zajišťovala od srpna 2008 do února 2021 externí firma. Smlouva s ní ale podle mluvčího omezovala letiště ve flexibilnějším zajišťování vyšší kvality služeb. V roce 2021 je proto začalo zajišťovat samo.
"Naším cílem je neustálé zvyšování vysoko nastavené úrovně kvality poskytovaných služeb. Prioritou je pro nás spokojenost cestujících a leteckých společností," řekl Procházka. Zpětnou vazbu letiště získává z pravidelných průzkumů, které dělá mezi uživateli služeb. "Z loňského průzkumu vyplývá, že se kvalita námi poskytovaných asistenčních služeb zvýšila," uvedl.
(čtk)
Ilustrační foto: Letiště Praha