5. ledna 2023, čtk
5.1. - Před 70 lety, 6. ledna 1953, vznikla německá letecká společnost Deutsche Lufthansa, která je dnes druhým největším leteckým dopravcem v Evropě podle počtu přepravených osob. Založili ji zaměstnanci původní letecké společnosti Deutsche Lufthansa, vzniklé v lednu 1926, která byla jednou z největších aerolinek meziválečného období, ale po druhé světové válce jí vítězní spojenci zakázali provoz. Opětovně byla Lufthansa založena jako akciová společnost, kterou do roku 1963 téměř stoprocentně vlastnil stát.
Oficiálním vlajkovým dopravcem Spolkové republiky Německo byla Lufthansa do roku 1994, poté začala její privatizace, která skončila v roce 1997. Od té doby je zhruba 90 procent akcií rozptýleno mezi větší počet investorů. Název této společnosti vychází ze spojení německých slov Luft (německy vzduch) a hansa (německy obchodní spolek).
Původní Deutsche Lufthansa se zrodila ze spojení firmy Deutscher Aero Lloyd, letecké odbočky tradiční loďařské společnosti, s přepravním oddělením výrobce letounů Junkers. Do znaku pak nová firma od Lloyda převzala logo s jeřábem, které už v roce 1918 vytvořil designér Otto Firle pro jednoho z jeho předchůdců, aerolinky Deutsche Luft-Reederei. Po uvolnění sankcí, uvalených na Německo ve Versailles, začala Deutsche Lufthansa rychle rozšiřovat své linky a koncem 20. let už pokrývala většinu Evropy a koketovala i se zámořskými trasami. Rozvoj, umožněný i velkými pokroky v oblasti letecké techniky (mimo jiné právě díky strojům značky Junkers), pak pokračoval i ve 30. letech, kdy se otevřelo například pravidelné spojení přes Atlantik do Jižní Ameriky. S druhou světovou válkou ale přišel zlom.
Letouny Lufthansy, jak se firma zkráceně jmenovala od roku 1933, začaly sloužit válečnému hospodářství. Civilní provoz až na výjimky zanikl, místa v letadlech byla jen pro důstojníky, průmyslníky a další lidi důležité pro fungování Třetí říše. Po druhé světové válce byla společnost zrušena a v roce 1953 pak vznikla nová Lufthansa jako akciová společnost pro potřeby letecké dopravy (LUFTAG) a v roce 1954 byla přejmenována na Deutsche Lufthansa, po získání práv na tradiční název a logo společnosti, které koupila za 30.000 německých marek. Společnost zahájila pravidelné lety 1. dubna 1955 poté, co Německá spolková republika znovu získala svou leteckou suverenitu.
Od poloviny 90. let se Deutsche Lufthansa vyvinula v leteckou skupinu s různými obchodními oblastmi, které jsou řízeny jako nezávislé dceřiné společnosti. Patří mezi ně například letecká nákladní přeprava ve společnosti Lufthansa Cargo, údržba letadel ve společnosti Lufthansa Technik, catering ve společnosti LSG Service Holding a další služby pro leteckou přepravu. Od poloviny roku 2000 převzala Deutsche Lufthansa také několik evropských leteckých společností, mezi něž patří Swiss International Air Lines, Austrian Airlines, Brussels Airlines, Air Dolomiti, Eurowings či British Midland Airways. Největším akcionářem je od srpna 2022 nejbohatší muž Německa Klaus-Michael Kühne.
Dnes Lufthansa obsluhuje přes 200 destinací v Evropě, Asii, Africe a Americe. Hlavní letiště má v Mnichově, ve Franfurtu nad Mohanem a v Düsseldorfu, sídlo firmy je v Kolíně nad Rýnem. Její součástí je 540 dceřiných firem a filiálek po celém světě. Na konci roku 2019, tedy před příchodem pandemie covidu-19, firma zaměstnávala asi 138.000 lidí. V době pandemie covidu-19 přikročila k rozsáhlému rušení pracovních míst, na konci loňského září měla přibližně 108 000 zaměstnanců. Nyní ale plánuje přijmout celkem 20 000 zaměstnanců, jak se poptávka po letecké dopravě již výrazně zotavila z útlumu způsobeného koronavirovou krizí.
(čtk)
Foto: Pixabay