24.4. – Aktuální koronavirová krize významně urychlila digitalizaci retailu a mnoho lidí přiměla k tomu, aby online nakupovali i potraviny. Zvýšená poptávka po doručování nákupů způsobila také významný nárůst zájmu o služby logistického startupu DoDo, který vozí nákupy pro Košík, Rohlík i TESCO; v březnu lidem dovezl o polovinu nákupů více.
COVID-19
23.4 – Vláda souhlasí s kompenzacemi stavebním firmám v sektoru dopravních staveb. V závazném pokynu vztahujícím se k řešení následků pandemie COVID-19 Ministerstvo dopravy umožňuje zhotovitelům realizujícím stavby v době nouzového stavu rychleji získat finanční kompenzaci za ztížené podmínky, než je tomu podle stávajících smluvních podmínek.
23.4. – Odklad plateb mýtného o tři měsíce, které kvůli krizi umožnila vláda, zatím neplatí pro všechny dopravce. Vládní záměr není povinný pro vydavatele tankovacích karet, přes které platí mýto většina dopravců. Jejich vozidla přitom tvoří až 60 procent všech zaregistrovaných aut. Správce mýta společnost CzechToll proto nyní jedná s vydavateli o dodatcích ke smlouvám, jasno by mělo být do konce dubna. Uvedl to mluvčí CzechTollu Miroslav Beneš. Provozovatelé tankovacích karet označují vládní záměr za technicky nedořešený. Obávají se, že na ně mohou přejít finanční potíže dopravců.
23.4. – Letecká společnost Air France-KLM vyjednává o záchranném balíčku ve výši deset miliard EUR (276,2 miliardy Kč). Francouzská vláda se za úvěry Air France zaručí minimálně z 90 procent. Informovala o tom včera agentura Reuters s odvoláním na dva obeznámené zdroje. Zástupci francouzsko-nizozemských aerolinek a francouzského ministerstva financí se k věci odmítli vyjádřit.
23.4. – V době koronavirové krize hrají poskytovatelé balíkových služeb klíčovou roli při zajišťování základních logistických služeb umožňujících tok zboží. GLS pokračuje v poskytování balíkových přepravních služeb ve všech zemích, kde působí, a nadále během tohoto kritického období spojuje lidi v Evropě a Severní Americe.
22.4. – V průběhu března poklesl v ČR objem odeslaných B2B zásilek zhruba o jednu šestinu a o 14 % se snížil také podíl nákupů na dobírku. Vyplývá to z údajů služby Balikobot.cz, která pomáhá firmám agregovat přepravní služby a zefektivnit systém expedice a sledování zásilek.
22.4. – Americká letecká společnost United Airlines si zajistila asi miliardu USD (přes 25 miliard Kč) vydáním 39,25 milionu akcií. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Stala se tak prvním velkým leteckým dopravcem v USA, který si za současné situace takto obstaral peníze. Světové aerolinky jsou od začátku pandemie pod velkým tlakem – kvůli drastickému poklesu poptávky a leteckým omezením musejí jejich stroje zůstat na zemi a některé už i propouštějí.*
22.4. – Letecká společnost Emirates v důsledku pandemie COVID-19 nadále posiluje preventivní opatření na letišti v Dubaji a palubách letadel. Veškerý palubní a pozemní personál, který se dostane do přímého kontaktu s cestujícími, má nyní k dispozici další ochranné pomůcky. Kromě již zavedených ochranných masek a rukavic je personál také nově vybaven jednorázovým ochranným oděvem a obličejovým štítem.
22.4. – Objem vnitrostátní letecké dopravy ve světě klesl kvůli koronaviru o 70 procent. Její oživení v následujících šesti měsících bude patrně jen pomalé, a to kvůli negativním dopadům, které krize způsobená pandemií zanechala na ekonomických podmínkách a na spotřebitelích. Uvedlo to Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).
21.4. – Letiště Václava Havla Praha zůstává i nadále otevřené pro všechny přílety a odlety. Díky tomu zde mohlo za poslední měsíc přistát celkem 44 speciálních letů s nákladem zdravotnického materiálu. První letadlo se zdravotnickým materiálem na palubě přistálo v Praze v pátek 20. března. Do České republiky se tak dostalo až 1200 tun zdravotnické pomoci. Celkový objem odbaveného nákladu na cargo letech, včetně pravidelných nákladních linek, tím na pražském letišti za sledované období meziročně vzrostl o 26,5 %.