19.5. – Pandemie koronaviru, narušené dodavatelské řetězce, válka na Ukrajině a prudký nárůst vstupů, to vše vyvolává otázky o dalším směrování snah o dekarbonizaci a Green Dealu. O vyjádření, jak se k těmto skutečnostem v oblasti dopravy a logistiky staví Evropská komise, jsme požádali dopravní komisařku EK Adinu Vălean.
Dopravní politika
Právě vychází v DN 10
Adina Vălean (EK): Program RePowerEU usiluje o zvýšení výroby obnovitelných zdrojů energie
Pandemie koronaviru, narušené dodavatelské řetězce, válka na Ukrajině a prudký nárůst vstupů, to vše vyvolává otázky o dalším směrování snah o dekarbonizaci a Green Dealu. O vyjádření, jak se k těmto skutečnostem v oblasti dopravy a logistiky staví Evropská komise, jsme požádali dopravní komisařku EK Adinu Vălean.
Dne 31. března americkým Senátem prošel formálním hlasováním zákon o reformě námořní dopravy z roku 2022 (OSRA), který v únoru představili senátoři Amy Klobucharová (demokratka z Minnesoty) John Thune (republikán za Jižní Dakotu) a o týden dříve byl schválen Výborem pro obchod, vědu a dopravu. Senát je nyní připraven k jednání se Sněmovnou reprezentantů, aby našel kompromis, který by podepsal americký prezident.
11.5. - Senát zřejmě schválí zrušení povinnosti přimíchávat biosložku do pohonných hmot. Doporučil mu to včera jeho ústavně-právní výbor. Vládní novela také omezí okruh vozidel, za která se musí platit silniční daň. Změny mají pomoci firmám i občanům čelit rostoucím cenám pohonných hmot. Novela také počítá s odkladem zákazu provozu starých kotlů na uhlí o dva roky na 1. září 2024.
6.5. - Raiffeisen – Leasing pomůže firmám získat výhodné investiční prostředky z evropských dotačních titulů. Do České republiky v současnosti směřují stovky miliard evropských prostředků ve formě dotací i finančních nástrojů. Firmám pomohou s modernizací, větším zapojením digitálních řešení, rozvojem udržitelné energetiky i dopravy. Získat dotaci firmám nově pomůže expertní tým, který Raiffeisen – Leasing postavil speciálně pro tyto účely.
Odvětví silniční dopravy prochází v posledních letech nelehkým obdobím. Po dvou letech pandemie koronaviru přišlo prudké zdražení pohonných hmot a to vše se děje na pozadí snad o dekarbonizaci silniční dopravy, která si vyžádá nemalé finanční prostředky. O vyjádření, čím se aktuálně zabývá Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU), jsme požádali vedoucí její stále delegace při EU Ralucu Marian.
22.4. – Vysokorychlostní spojení Prahy s Drážďany, české předsednictví v Radě EU nebo čistá mobilita. Nejen o tom jednali český ministr dopravy Martin Kupka a jeho německý protějšek Volker Wissing. Německo patří mezi nejdůležitější mezinárodní partnery českého Ministerstva dopravy a dialog s ním je důležitý také pro řadu dopravních staveb.
19.4. – Ústecký kraj má vodíkovou strategii. Plyn, který se v chemičkách na severu Čech vyrábí, chce využívat v energetice, průmyslu a dopravě. Ve vodíku vidí kraj jedno z možných řešení, jak zajistit plynulost a bezpečnost dodávek energie. Na projekty spojené s vodíkem chce region získat peníze z Evropské unie. Strategii vzali nyní na vědomí krajští radní.
Výběr článků z Dopravních novin č. 7–8 přineseme 28. dubna.
(red)
13.4. - Vláda dnes schválila návrh novely zákona o dočasném snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 koruny na litr. Premiér Petr Fiala to oznámil na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Ministr financí Zbyněk Stanjura před týdnem uvedl, že opatření by mělo platit v období od 1. června do 30. září. U nafty přitom ministerstvo financí zvažuje zavést snížení trvale.