18.11. – Plánované zpoplatnění vjezdu na část pražské Malé Strany a Smetanovo nábřeží by mohlo začít platit v říjnu příštího roku. Vyplývá to z harmonogramu, který tento týden projednal dopravní výbor pražského zastupitelstva. V prosinci by podle něj měly začít městské části připomínkovat návrh příslušné vyhlášky. Vedení města návrh zatím nezveřejnilo, podle dřívějších informací by řidiči mohli platit 200 korun denně a poplatek se by se netýkal místních obyvatel.
Informatika
16.11. – Společnosti DHL Supply Chain, divize koncernu DHL Group specializovaná na smluvní logistiku, a AutoStore, průkopník v oblasti robotiky zaměřený na zcela automatické skladovací a vychystávací systémy, rozšiřují své partnerství. Cílem tohoto kroku je další urychlení automatizace skladů zboží na celém světě.
16.11. – Novým CEO Adastra Česká republika se stává Štěpán Kopřiva. Dosavadní generální ředitel Pavel Kysela se posouvá v rámci skupiny Adastra na pozici globálního COO. Změny ve vedení hlásí celá Adastra Group. Jejich cílem je výrazná globální expanze firmy.
15.11. – Od 21. srpna 2023 se na základě unijního rozhodnutí nesmí prodávat nová nákladní vozidla s hmotností nad 3,5 tuny s tachografem druhé generace G2/V1, ale pouze s novější verzí, tedy s tachografem druhé generace G2/V2. Tato změna se očekávala, nastal však problém. Aby řidič mohl využívat všechny funkce tachografu druhé generace V2, musí pracovat s kartou řidiče stejné verze G2/V2, ne se starým typem V1. Většina řidičů má karty typu V1. Když ji řidič založí do nového tachografu, část nových funkcí je nefunkčních. Jak upozorňuje společnost ČSAD Uherské Hradiště, která je členem sdružení ČESMAD Bohemia, tento problém lze řešit jedině výměnou karet za novější, ale ta je možná na základě zákona pouze po pěti letech, nebo v případě poškození či ztráty.
15.11. – Česko je na špičce kosmického průmyslu a vědy. Vede mezinárodní vesmírné mise, dodává součástky do raket, staví vlastní družice a stává se uznávaným centrem analogových misí. O oslavu dosavadních úspěchů a prezentaci novinek, které hýbou českým kosmickým průmyslem, se postará šestý ročník populárního festivalu Czech Space Week, který pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy Planetum a dalšími partnery. Kosmický týden, určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá od 25. 11. do 2. 12. 2023. Generálním partnerem akce se stala brněnská společnost TRL Space Systems.
Cílem dopravního informačního centra (DIC), zřízeného a provozovaného vlastníkem a/nebo správcem pozemních komunikací, je podporovat provozuschopnost pozemních komunikací. Návodem mohou být Technické podmínky (TP 172). Ty současné z roku 2005 jsou primárně zaměřené na DIC ve velkých městech a NDIC (Národní dopravní informační centrum) a dnes již neodpovídají duchu 21. století a ani neodrážejí požadavky vyplývající na DIC ze zákonných předpisů. Pracovní verzi nové verze TP172 představili zpracovatelé z SDT na tematickém Semináři pořádaném Zlínským krajem ve spolupráci s MD, ŘSD a právě SDT.
10.11. – Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, nově nabízí palubní jednotku DKV Box Italia Fleet. Jednotka je určena vozidlům s celkovou hmotností do 3,5 tuny a umožňuje úhradu mýtných poplatků v Itálii. Dosud byla k dispozici pouze pro vozidla s celkovou hmotností vyšší než 3,5 tuny. Nyní ji mohou využívat jak osobní, tak lehká užitková vozidla nebo motocykly. Ocení ji především společnosti se smíšenými vozovými parky, neboť jim poskytne komfortní a transparentní vyúčtování mýtného pro všechna vozidla, která využívají dálnice v pevninské části Itálie.
10.11. – Za nehody samořízených vozidel v Británii budou právně odpovědní jejich výrobci, nikoli majitelé, uvedla britská vláda. Právní zodpovědnost výrobců za nehody bude podle kabinetu součástí nových pravidel pro vývoj samořízených vozů, informovala agentura Reuters. „Moji ministři představí nový právní rámec na podporu bezpečného komerčního rozvoje nových průmyslových odvětví, jako jsou samořízené vozy,“ řekl tento týden britský král Karel III. při prezentaci legislativního programu vlády, kterou zahájil nové zasedací období parlamentu.
9.11. – Vlaky mezi Olomoucí a Uničovem jezdí od loňského prosince pod výhradním provozem jednotného evropského zabezpečovacího systému ETCS. Tato trať byla po modernizaci vybrána jako nejvhodnější k zavedení pilotního provozu moderního technického zařízení, jehož instalací se zvyšuje bezpečnost i kapacita tratí. Cílem je zejména ověřit správnou komunikaci mezi traťovou a palubní (vlakovou) částí ETCS. Jde o první případ, kdy na provoz vlaků dohlíží pouze evropský zabezpečovač, proto může v průběhu ověřovacího provozu docházet ke kalibraci systému. Uvedla to Správa železnic v reakci na zpoždění vlaků v daném úseku a přiložila následující vysvětlení a popis situace.
8.11. – Provoz vlaků na modernizované a elektrifikované železniční trati z Olomouce do Šumperka komplikují časté výpadky evropského zabezpečovacího systému ETCS, kvůli kterým vlaky nabírají zpoždění a některé spoje musí být odřeknuty. Za část problémů v plynulosti provozu mohou i poruchy vlaků. Na komplikace si stěžují cestující, krajský úřad situaci řeší. Uvedl to hejtman Josef Suchánek. Trať mezi Olomoucí a Šumperkem je od začátku letošního roku jako první v Česku obsluhována pouze osobními vlaky vybavenými nejmodernějším zabezpečovacím systémem ETCS.