11.1. – Slovensko uvedlo do provozu informační systém s údaji o situaci na silnicích a ve vlakové dopravě. Aktuální informace získají zájemci na webu nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Podobný projekt funguje také v České republice. „Spouštíme systém, který lidem pomůže lépe se zorientovat v aktuální situaci v dopravě, ušetří jim čas a věřím, že i zvýší bezpečnost," uvedl ministr dopravy Arpád Érsek.
Infrastruktura
11.1. – Prahu v letošním roce čekají komplikace spojené s desítkami oprav na komunikacích. Největší potíže nastanou na magistrále v místě mimoúrovňové křižovatky U Bulhara, na Karlově náměstí, v části Koněvovy a Patočkovy ulice a na nábřeží Kapitána Jaroše. Informoval o tom náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Spolu s opravami kanalizací a vodovodů půjde o investice zhruba za tři miliardy korun.
9.1. – Ministr dopravy Dan Ťok bude jednat s kraji a obcemi o úpravách seznamu silnic první třídy, na kterých by se mohlo od roku 2019 vybírat mýtné. Jeho plán rozšířit počet zpoplatněných silnic první třídy o 900 kilometrů ze současných 230 projednávala vláda. Ťok během zasedání kabinetu řekl, že v regionech bude také vysvětlovat, proč některé silnice na seznamu jsou a jiné ne.
V sobotu 17. prosince se konečně zprovoznil poslední chybějící úsek dálnice D8 mezi Lovosicemi a Řehlovicemi. Česká republika má druhé moderní dálniční spojení s Německem. Komplikace jsou však zřejmě pro tuto dálnici osudem, kvůli lokálním posunům v podloží pravého jízdního pásu Prackovické estakády je v tomto místě dočasně omezený provoz do jednoho pruhu.
6.1. – Ještě letos začne podle ministerstva dopravy stavba obchvatu Českých Budějovic. Stát zároveň otevře nové úseky dálnice D3, v září mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem, v říjnu mezi Borkem a Úsilným, dohromady 8,3 kilometru. Informoval o tom mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Z D3 je nyní v provozu 42 kilometrů dálnice na Táborsku.
6.1. – Náklady na dokončení rekonstrukce historické Fantovy budovy pražského hlavního nádraží se budou pohybovat kolem 500 milionů korun. Samotné stavební práce nezačnou dříve než v roce 2018. Oznámila to mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová.
6.1. – Ministerstvo dopravy vynaložilo loni na projekty nových dopravních staveb rekordních 2,1 miliardy korun, což znamená ve srovnání s rokem 2015 o více než 300 milionů korun více. V letošním roce by toto číslo mělo ještě vzrůst. Informoval o tom ministr dopravy Dan Ťok. Do budoucna by se tak mohlo otevírat mnohem víc nových dálnic, silnic a dalších dopravních staveb.
6.1. – Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) nesouhlasí s návrhem ministerstva dopravy o zpoplatnění některých silnic 1. třídy výkonovým zpoplatněním, které má vláda projednat již v pondělí. Jakékoliv rozšiřování mýta do regionů prý přinese další zátěž pro regionální živnostníky bez výraznějšího efektu pro stát. S ohledem na právě vyhlášený Rok venkova 2017, který má podporovat podnikatelský ruch na venkově, by to byl naopak krok proti zájmům tamních malých podnikatelů.
5.1. – Kraje zřejmě letos nedostanou z přebytku Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na opravy nebo výstavbu silnic druhých a třetích tříd tolik peněz jako loni, kdy měly tři miliardy korun. Ministr dopravy Dan Ťok na briefingu po jednání se zástupci krajů uvedl, že podle předběžných výsledků byly v roce 2016 prostředky fondu téměř vyčerpány. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové kraje na silnice nedostatečně využívají peněz, které jsou k dispozici z Bruselu.
5.1. – Problematická část takzvaného třetího tranzitního železničního koridoru procházející členitým údolím Berounky mezi Prahou a Berounem by měla být zmodernizovaná v roce 2025. Počítá s tím aktualizovaný materiál ministerstva dopravy pro pondělní jednání vlády. Poslední chybějící část čtvrtého železničního koridoru u Soběslavi by podle aktuálního výhledu mohla být hotová v roce 2021.